Praca dla kobiet — w jakich firmach i branżach warto szukać zatrudnienia, gdy lubimy pracować z ludźmi?

Sprzedaż i obsługa klienta to idealne branże dla osób lubiących pracować z innymi ludźmi. Skuteczny ekstrawertyk zatrudniony w tych dziedzinach może osiągać wysokie zarobki. Jaki jest najatrakcyjniejszy rynek pracy dla kobiet, chcących działać w zespołach i jakie dwa zawody polecamy na start takiej kariery?

Lubisz pracować z innymi? Oto zawód idealny dla Ciebie

Zarówno praca wymuszająca sprawne współdziałanie z zespołem innych ludzi, jak i praca z klientem wymagają zestawu konkretnych cech charakteru i kompetencji miękkich. Nie każdy odnajdzie się w pracy z drugim człowiekiem. Niektórzy pracownicy są introwertykami, którzy zdecydowanie wolą działać w pojedynkę i minimalizować kontakt z innymi.

Z drugiej strony niektórzy ekstrawertycy męczyliby się w zawodzie pozbawionym codziennych interakcji międzyludzkich i, pomimo tego, że praca z klientem uchodzi raczej za ciężki kawałek chleba, to jest istnym żywiołem zawodowym wielu osób. Jednym z ciekawszych i bardziej intratnych stanowisk, które pozwalają zaspokoić swój głód kontaktów z innymi, właściwie wykorzystać posiadane predyspozycje, a do tego nieźle zarobić, jest zawód przedstawiciela handlowego.

Praca jako handlowiec

Nie jest to profesja zdominowana przez mężczyzn, choć wyniki Ogólnopolskiego Badani Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak pokazują, że jedynie 32 proc. wszystkich polskich handlowców jest płci żeńskiej. Niemniej przyjmuje się, że panie, częściej, niż mężczyźni, mają bardziej rozwinięte kompetencje miękkie. Wynika to m.in. z utartego obrazu i roli kobiety w społeczeństwie.

Panie są bardziej empatyczne, komunikatywne, otwarte, a takie cechy mogą znacząco pomóc im w osiągnięciu sukcesu nie tylko jako matki, ale również w biznesie — jako doskonałe przedstawicielki handlowe zapewniające obsługę klienta na najwyższym poziomie.

Jednym z najdogodniejszych rynków zatrudnienia, w których swoich szans na skuteczny debiut zawodowy szukają osoby z całego kraju, jest oczywiście Warszawa. Stolica to główna siedziba największej liczby firm o polskim i zagranicznym kapitale. To stąd pochodzi wiele intratnych ofert pracy dla przedstawicieli handlowych, które można znaleźć w popularnym serwisie z ogłoszeniami — GoWork.

Praca z innymi ludźmi — zawód dobry na początek kariery

Dobrym wstępem do roli samodzielnego przedstawiciela handlowego jest zawód sprzedawcy. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak tę profesję wykonuje już więcej kobiet, bo 43 proc. wszystkich osób zajmujących to stanowisko. Sprzedawca również uczy się trudnej sztuki pracy z innymi.

To sposób zarobkowania dobry zdecydowanie dla ekstrawertyków. Wynagrodzenia sprzedawców są na ogół mniejsze niż doświadczonych przedstawicieli handlowych, ale obie profesje rozwijają te same lub podobne umiejętności. Wiele stanowisk sprzedażowych także opiera się na premiach zależnych od osobistych wyników pracy.

Sprzedawcy i handlowcy są bardzo doceniani w wielu firmach i to nie tylko z Warszawy. To oni bowiem realnie zarabiają i przynoszą zyski dla przedsiębiorstw. Często są ostatnimi ogniwami łańcucha, który przynosi pieniądze, a skuteczność ich pracy pozwala na funkcjonowanie także innych działów firm.

Zaletą zawodu sprzedawcy jest również stosunkowo niski prób wejścia do tej profesji. W ofertach pracy dla sprzedawców z Warszawy dostępnych na GoWork widać, że kandydaci często nie muszą mieć doświadczenia, ani żadnego specjalnego wykształcenia, a jedynie odpowiednie predyspozycje, chęci i kompetencje miękkie.

Artykuł sponsorowany