Znamiona i pieprzyki – jak je odróżnić i czy są niebezpieczne?

Kto z nas posiada nieskazitelną skórę bez ani jednego pieprzyka, znamienia czy brodawki? Raczej każdy człowiek posiada na swoim ciele jakieś przebarwienia – najczęściej właśnie pieprzyki. Warto wiedzieć, że niektóre z nich są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i nie można tego bagatelizować. Na które więc znamiona warto zwrócić uwagę?

Kiedy pieprzyk może wzbudzić zdenerwowanie i niepokój?

Pieprzyk powstaje na skutek gromadzenia się melaniny w jednym, określonym miejscu pod skórą. Mogą się one pojawić w każdym możliwym miejscu na naszym ciele. Najwięcej z nich powstaje w dzieciństwie i w okresie dojrzewania. 

Zmiany nowotworowe natomiast, które potocznie nazywa się czerniakami, pochodzą z komórek melanocytowach i rozwijają się na skórze. Czym się różnią od pieprzyka? Z pewnością kształtem. Czerniaki asymetryczne i w porównaniu do pieprzyków charakteryzują się przejaśnieniami bądź zaciemnieniem.

Jak odróżnić pieprzyka od znamienia nowotworowego?

Aby poprawnie zdiagnozować nasze znamię należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu u specjalisty. Zanim jednak do tego dojdzie, można samemu spróbować ocenić, czy dane znamię na skórze jest pieprzykiem czy ma może jednak charakter nowotworowy. W jaki sposób to zrobić? Po pierwsze i najważniejsze, należy obserwować znamię regularnie i zwrócić uwagę czy rosną. Czerniaki dość szybko nabierają kształtu, natomiast pieprzykom zajmuje to zwykle wiele lat. Złośliwa transformacja znamienia może dawać także takie objawy, jak:

  • świąd,
  • owrzodzenie,
  • zaczerwienienie,
  • tendencje do krwawienia,
  • ból (w fazie zaawansowanej).

W jaki sposób chronić swoją skórę przed słońcem, aby pieprzyk nie przekształcił się w czerniaka?

Tak, to możliwe – niektóre pieprzyki mogą przekształcić się w złośliwe znamienia. Należy więc szczególnie zadbać o swoją skórę, kiedy odsłonięte ciało jest wystawione na promieniowanie UV. Nie trzeba od razu zrezygnować z wychodzenia na słońce – warto po prostu odpowiednio o siebie zadbać.

  • Jeżeli posiadasz na swoim ciele wiele pieprzyków i wychodzisz na dwór podczas górowania słońca na niebie, zarzucaj na siebie lekką, przewiewną koszulę – zakryj nią najbardziej narażone miejsca. Dodatkowo pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem.
  • Czapka z daszkiem lub kapelusz będą idealne na lato – należy wtedy nosić przewiewne nakrycie głowy. Równie ważna jest ochrona oczu – zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UVA lub UVB.
  • Pamiętaj o comiesięcznej autokontroli, niezależnie od tego, jaka jest obecnie pora roku. Sprawdzaj, czy znamiona nie zmieniły kształtu, koloru czy wielkości. 
  • Zrezygnuj z opalania na solarium – jest to niebezpieczne dla Twoich znamion.

Niepokoją Cię zmiany Twojego pieprzyka lub znamienia? Zgłoś się do lekarza!

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojącą zmianę Twojego znamienia, od razu zgłoś się do lekarza. W Jutro Medical możesz szybko i łatwo zapisać się na wizytę. Wystarczy ściągnąć ich aplikację na telefon, zarejestrować się i podpisać deklarację za pomocą ePUAP lub poprzez przesłanie zdjęć dowodu osobistego. Podczas wizyty dowiesz się, czy Twoje obawy były słuszne lub czy wymagane jest dalsze leczenie u specjalisty.

Źródło: https://jutromedical.com/