Zielona kupka u noworodka – co może oznaczać?

Nie mamy wątpliwości, że opieka nad niemowlakiem jest bardzo często przepełniona momentami grozy oraz także niepokoju. Jednym z aspektów bardziej zastanawiających dla młodych rodziców bywa często nietypowy kolor jego stolca. Czy zielona kupka u noworodka jest poważnym powodem do obaw?

Czy zielonka kupka może być groźnym objawem?

Zielona kupka u noworodka nie powinna zazwyczaj nas niepokoić. Nie jest najczęściej objawem groźnym, ale warto się przyglądać zawartości pieluszki czy też obserwować bacznie maluszka,  aby sprawdzić, czy wszystko jest naprawdę w porządku. Często się zdarza, że pierwszy stolec maluszka przybiera ciemnozieloną barwę. Jest to spowodowane beztlenową przemianą żółci w pokarmowym układzie dziecka. Takowy stan utrzymać się może przez kilka pierwszych dni życia naszego dziecka, aż do momentu oczyszczenia całkowitego jelit z pozostałości do przetrawionych płodowych wodach. U osób dorosłych również występują stolce zielone i zazwyczaj są one następstwem diety stosowanej, która jest bogata w warzywa zielone.

Jakie są przyczyny zielonego stolca u maluszka?

Zabarwienie nietypowe stolca pojawić się może u dzieci, które są karmione piersią. Jest to najprawdopodobniej wynik nadwrażliwości na jakiś z produktów, na przykład na nabiał w diecie matki. Jeśli w stolcu dziecka się pojawia krew czy też śluz, to koniecznie się skonsultujmy z lekarzem oraz wyeliminujmy produkty te, które podejrzewamy, że szkodzą naszemu dziecku. Niekiedy za kolor zielony kupki odpowiadają laktacyjne herbatki pite przez matkę. Po ich odstawieniu kolor stolca powraca do normy. Pamiętajmy, aby nie podejmować samodzielnie decyzji o stosowaniu jakiś ziół czy też suplementów diety w okresie kiedy karmimy piersią. Zawsze najpierw się skonsultujmy z lekarzem.

Kupka zielona u maluszka pojawić się także może po zjedzeniu pokarmu, który jest zabarwiony biliwerdyną. Jest to utleniona forma barwnika pomarańczowego żółci. Jeśli pokarm jest rzeczywiście lekkostrawny i jelitowy pasaż jest niezwykle szybki, to stolec zostać może zabarwiony na kolor zielony. U dzieci nieco starszych takowe objawy nastąpić mogą także po zjedzeniu zielonych intensywnie produktów, jak na przykład brokuły, szpinak czy też jarmuż, jednak na pewno nie jest to powód do niepokoju, jeśli nie zauważyliśmy innych objawów.

Zielona kupka spowodowana może być podawaniem dziecku modyfikowanego mleka, które jest mocno fortyfikowane żelazem. Jeśli dodatkowo u dziecka się nie pojawiają takie objawy jak zaparcia czy też kolka niemowlęca, to kolor zielony najprawdopodobniej nie jest groźby. Kolor kupki na pewno powróci już niedługo do normy.