Żaluzje – jakie wybrać?

Okno jest niezwykle istotnym elementem naszych wnętrz. To nie tylko okno na świat, ale przestrzeń, którą możemy w sposób różnorodny wykorzystać do dekoracji wnętrz. Warto zadbać o to, by ten element nie tylko był wizualnie atrakcyjny, ale także spełniał wiele funkcji.

Sposoby na okno w Twoim wnętrzu

Okno jako element architektury budynku bez wątpienia wpływa na nasze samopoczucie. Wpuszcza do środka wnętrza promienie słoneczne, które są dla nas niezbędne do życia, dobrego samopoczucia i ładowania się witaminą D, ale także dzięki niemu możemy w sposób naturalny doświetlić nasze pomieszczenie.

Okno może stać się także doskonałą przestrzenią do dekoracji. Wśród okiennych zdobień możemy wyróżnić: firanki, zasłony, rolety czy żaluzje okienne. Wiele osób łączy dwie lub więcej spośród wymienionych powyżej dekoracji równocześnie, dzięki czemu otrzymują nie tylko wizualne wrażenia, ale także funkcjonalne.

Co sprawdzi się najlepiej?

Każdy rodzaj osłony okiennej spełnia rozmaite funkcje. Chroni naszą prywatność, ochrania wnętrze przed nadmiernym dostępem słońca czy przyciemnia pomieszczenie w różnym stopniu wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Każdy rodzaj osłon różni się sposobem montażu, użytkowaniem i innymi walorami estetycznymi.

Wybierając wyłącznie firankę możemy liczyć na delikatne rozproszenie słońca i niewielką ochronę wieczorową porą, kiedy włączone światło wewnątrz domu uwidacznia życie rodzinne i prywatne na zewnątrz.

Dekorując okno dodatkowo w zasłony możemy osłonić pomieszczenie w upalne dni przed ostrymi promieniami słońca, tym samym je nieco zaciemniając; wieczorem takie połączenie sprawdzi się lepiej niż sama firana i pozwoli zatrzymać prywatność w czterech ścianach.

Klasyczne rolety materiałowe to tkanina nawinięta na wałek tkanina, która może być schowana w kasecie bądź odsłonięta. Rolety materiałowe mocowane do ściany bądź sufitu sprawdzą się jako przysłona witryn okiennych, wnęk, a nawet regałów. Są uniwersalne, choć decydując się na zaciągnięcie rolet w naszym mieszkaniu nie ma możliwości regulowania ilości wpadającego do niego światła. To dla wielu użytkowników spora wada.

Wielki powrót poziomych żaluzji

Niezwykle modnym dodatkiem dekorującym okna, który powraca na salony po latach, są żaluzje poziome.

Żaluzje, czyli system poziomych lameli ustawianych pod dowolnym kątem. Dzięki nim możemy w prosty sposób wyregulować ilość światła w danym pomieszczeniu, bez konieczności podnoszenia osłony. Można je regulować pod żądaną wysokość. Dzięki takiej budowie żaluzji możesz wciąż cieszyć się prywatnością, jednocześnie wpuszczając do pomieszczenia promienie słońca. Żaluzje tworzą przyjemną, domową atmosferę, ocieplają wnętrze, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na te wykonane z drewna bądź bambusa. Wśród asortymentu niemal każdego sklepu znajdziemy także rolety wykonane z aluminium czy PCV. Żaluzje poziome mają wiele zalet, jedną z nich jest to, że istnieje możliwość dopasowanie ich do okien o nietypowych kształtach – trapezowatych bądź niezwykle szerokich okien tarasowych.

Żaluzje poziome w sposób niezwykle nieskomplikowany można wyczyścić i utrzymać w porządku. Do wytarcia kurzu możesz wykorzystać zwilżona miękką ściereczkę, którą przetrzesz żaluzje w pozycji zasłaniającej dopływ światła lub skorzystać ze specjalnych szczotek, które umożliwią Ci czyszczenie kilku lamel jednocześnie.