Zalety świec sojowych

Świece znane są od blisko 3000 lat. Przed wynalezieniem elektryczności, służyły jako jedyne źródło oświetlenia ciemnych nocy. Dziś używamy świec rekreacyjnie, bo relaksują a piękny zapach i aromat jaki rozsiewają wprawia nas w dobry nastrój. Kojarzymy świecie zapachowe jako produkty luksusowe, jednak mało kto wie, dlaczego świecie sojowe są lepsze niż te z parafiny. Dlaczego zwłaszcza dziś świeczki sojowe zyskują popularność? Jak się palą? Czym są?

Tradycyjne świeczki

Najbardziej popularnym materiałem na świecie jest parafina. Mało kto jednak mówi, że jest to odpad destylacji ropy naftowej m.in. z frakcji samej ropy i smół węgla kamiennego. Do wytworzenia „przyjaznej”, ładnie pachnącej świecy, dodaje się do niej różne barwniki, olejki i substancje zapachowe. Nie zmienia to jednak niestety faktu, że świeca parafinowa jest niekorzystana dla zdrowia. Wytwarza ona lotną sadzę, która podczas spalania zwiększa ilość CO2 w powietrzu. Ze względu na to, że zazwyczaj świece takie palimy w małych pomieszczeniach, obecność dodatkowego dwutlenku węgla może być niepokojąca. Świece parafinowe są też źródłem m.in. formaldehydu, toluenu i benzolu, które wpływają negatywnie na układ oddechowy, krwionośny, rozrodczy i nerwowy. Mogą powodować również bóle głowy oraz raka. Dodatkowo, bardzo często knot takiej świecy, aby utrzymywał pion, zawiera szkodliwy dla nas ołów. Wysoka temperatura topnienia sprawia, że łatwo nam się również oparzyć woskiem, który dodatkowo brudzi meble, ubrania i ciężko go z nich usunąć. 

Świeca naturalna czyli jaka?

Alternatywą dla parafiny jest także świeca naturalna, czyli taka, której wosk pochodzi z substancji roślinnych lub wosku pszczelego. Woski roślinne palą się ciepłym, żółtym światłem. Jest on miękki, wypala się czysto i nie kopci. Naturalne świecie wytwarza się najczęściej z wosków kokosowego, palmowego i sojowego.

Wosk sojowy ma zapach pudrowy, słodki, łagodny. Stanowi on dobrą bazę, by tworzyć różną kompozycję innych woni, opartych na olejkach eterycznych. Dlatego odnajdziemy wiele świec np. o zapachu drzewa sandałowego, zapachach kwiatowych, owocowych. 

Woski sojowe na rynku, zazwyczaj są to woski miękkie. Zalewane są one w szkle i wykorzystywane do świec zapachowych czy tych do masażu. Znajdziemy jednak również woski twarde, wykorzystywane w świecach filarowych.

Zalety świecy sojowej

Jak już pewnie się domyślacie świeczki sojowe posiadają wiele różnych zalet. Przede wszystkim są naturalne, a zatem wpisują się w nurt ekologiczny. Są także antyalergiczne i bezpieczne, co ma szczególne znaczenie gdy mówimy o dzieciach czy zwierzętach czy alergikach. Świecie sojowe są bardziej wydajne. Ich czas palenia jest 50% dłuższy niż świec parafinowych. Ponieważ emitują 90% mniej dwutlenku węgla, są też bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Wosk ze świecy sojowej to także proste czyszczenie. Wystarczy woda z mydłem aby usunąć go z mebli czy ubrań. Do tego wosk sojowy ma wiele zastosowań – można użyć go w kosmetykach i jest dobrym surowcem dla zabiegów kosmetycznych, gdyż posiada właściwości natłuszczające, odżywiające i zmiękczające skórę. 

Wielu klientów pyta jak palić świece sojowe. Jest potrzebujesz pomocy czy rady, każdy wyspecjalizowany sklep udzieli ci wskazówek. Warto jednak wiedzieć, że Świec nie należy palić codziennie, po ich użyciu dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie i używać na raz jedynie jednej świecy, nie dłużej niż 3-4 godziny. Przed użyciem warto jest obciąć knot o 5mm co zminimalizuje powstawanie sadzy. Dodatkowo chrońmy świece przed dziećmi czy zwierzętami i trzymajmy zgaszone świece pod przykryciem.