Zalety recept online

Usługa recept online staje się coraz bardziej popularna ze względu na wiele zalet jakie są związane z tym rozwiązaniem. Dowiedz się na czym polegają e-konsultacje lekarskie oraz jak w szybki sposób można uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu.

Popularność e-konsultacji lekarskich

Zdalne konsultacje lekarskie zyskały popularność podczas trwania lockdownu, który był związany z pandemią koronawirusa. Dzięki systemowi e-recept oraz e-ZLA, lekarze mogli świadczyć zdalne usługi medyczne. Było to szczególnie istotne w regionach w których dostęp do lekarzy był znaczącą utrudnionych a czas oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego wynosił nawet kilka tygodni.

Z pomocą przyszły przychodnie online w których zatrudnieni lekarze wystawiają e-recepty oraz zwolnienia lekarskie. Jest również możliwość uzyskania e-skierowania na badania lub do poradni specjalistycznej.

W Medspan głównie są świadczone usługi związane z możliwością otrzymania e-recepty, a także konsultacje ze lekarzami specjalistami, którzy również mogą wystawić zwolnienie lekarskie.

Jak zrealizować e-konsultacje lekarską?

Każda placówka medyczna ma opracowaną procedurę realizacji konsultacji lekarskie. Rodzaj usług oraz cennik również są indywidualnie ustalone przez przychodnię. Realizacji e-konsultacji medycznej przypomina zakupy w internecie. Podczas procesu zamówienia należy wybrać odpowiedni rodzaj usługi, rodzaj formy kontaktu z lekarzem (jeżeli placówka oferuje kilka), a następnie należy wypełnić ankietę medyczną oraz dokonać płatności. Istotne jest to, aby wywiad medyczny był bardzo dokładnie wypełniony, ponieważ jeżeli będzie brakować jakiś istotnych informacji, to lekarz może nawiązać kontakt celem dopytania o szczegóły, co może znacząco wydłużyć proces realizacji świadczeń medycznych. Ponadto warto opłacić usługę za pomocą szybkich płatności, ponieważ konsultacja będzie mogła być zrealizowana dopiero po zaksięgowaniu płatności.

Wszystkie istotne informacje zazwyczaj się dostępne w regulaminie, który należy przeczytać przed dokonaniem płatności. Należy pamiętać o tym, że w sytuacji spornej, to właśnie regulamin jest dokumentem, który reguluje wiele istotnych kwestii.

Recepta online w kilka minut

Wiele placówek online reklamuje, że jest możliwość otrzymania e-recepty w kilka minut. Powstają również zarzuty, że to nie lekarz dokonuje konsultacji, lecz boty, które wystawiają recepty. Jest to nieco wątpliwe, bo formularz medyczny zawiera istotne elementy, które są uzupełnione przez pacjenta, a więc indywidualne. Na rynku nie ma dostępnych narzędzi, które są w stanie w sposób automatycznych zrealizować konsultacje. Oczywiście niektóre placówki korzystają z rozwiązań sztucznej inteligencji lub w odpowiedni sposób mają sformułowany wywiad medyczny, lecz to zawsze lekarz podejmuje decyzje. Jeżeli stwierdzi, że są przeciwwskazania do wystawienia e-recepty, to pacjent otrzyma decyzję odmowną. Należy pamiętać, że w Polsce sprzedaż e-recept jest nielegalna, więc nawet jak placówka medyczna informuje o receptach online, to trzeba mieć na uwadze aspekt, że jest to konsultacja lekarska z możliwością wystawienia e-recepty.

Uzyskanie e-recepty w kilka minut jest możliwe dzięki rozwiązaniom teleinformatycznym, które zostały wprowadzone przez przychodnie online. Oczywiście nie można zapomnieć o zatrudnionych lekarzach, czy też innych osobach, które wspierają pracę medyków

Antykoncepcja przez internet

Szczególną grupą osób, które korzystają z recept online są kobiety, ponieważ bardzo często stosują antykoncepcje hormonalną. Telemedycyna umożliwiła otrzymanie e-recepty bez wychodzenia z domu, więc kobiety chętnie korzystają z takiego rozwiązania, ponieważ e-konsultacja oszczędza czas oraz generuje mniejsze wydatki. Istotne jest to, aby kobieta przynajmniej raz w roku skorzystała ze stacjonarnej konsultacji ginekologicznej celem przeprowadzenia profilaktycznego badania.

Ponadto usługa recept online jest bardzo przydatna w sytuacji w której potrzeba e-receptę w bardzo krótkim czasie. Tabletki dzień po powinny zostać zastosowane jak najszybciej po zaistniałym incydencie. E-receptę na antykoncepcje awaryjną można nawet otrzymać w weekend. Wystarczy wypełnić formularz medyczny https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/ i jeżeli nie będzie przeciwwskazań, to kod e-recepty zostanie przesłany nawet po kilkunastu minutach od dokonania płatności.

E-konsultacje to nie tylko recepty

Podczas zdalnej konsultacji lekarskiej można także uzyskać zwolnienie lekarskie, a także e-skierowanie. Należy pamiętać, że jeżeli placówka medyczna nie ma podpisanej umowy z NFZ, to skierowanie będzie pełnopłatne tzn. trzeba będzie zapłacić koszt wizyty w poradni specjalistycznej lub dokonać płatności za badania. W przypadku e-ZLA należy wziąć pod uwagę, że lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia, jeżeli uzna, że pacjent wymagana stacjonarnej konsultacji lekarskiej.

Lekarz ponosi odpowiedzialność za każdą decyzję, nawet świadcząc e-konsultacje lekarskie. Korzystając z usług teleporad warto o tym pamiętać, ponieważ niekiedy pacjenci myślą, że jest to sklep w którym można kupić e-receptę.