Zalety posiadania ziół w kuchni

Zioła na okiennych parapetach to doskonały sposób na łatwy dostęp do aromatycznych składników dań. Nie tylko wyglądają pięknie, ale też wzbogacają potrawy i sprawiają, że w kuchni unosi się charakterystyczny aromat. Jakie zioła wybrać i jak je pielęgnować, aby ładnie rosły również zimą?

Zioła śródziemnomorskie do kuchni

Wśród gatunków ziół, które można z powodzeniem uprawiać na domowych parapetach, znajdują się wszystkie popularne zioła z olejkami eterycznymi:

  • rozmaryn,
  • szałwia,
  • bazylia,
  • oregano,
  • lawenda,
  • tymianek.

Inne zioła, jak kolendra, pietruszka i mięta są również łatwe w uprawie i mogą rosnąć w kuchni. Dużym walorem dekoracyjnym ziół są ich pojemniki. Można sadzić rośliny w metalowych, niewielkich wiaderkach, w osłonkach lub w glinianych donicach. Warto dobrać pojemniki, które dobrze komponują się ze stylem, w jakim została wykończona kuchnia. Niektóre rośliny są jednoroczne i po czasie mogą zamierać, dlatego nie powinno się dopuszczać do wytworzenia kwiatostanów. Wystarczy regularnie używać roślin i uszczykiwać górne części pędów.

Do czego można używać ziół?

Zioła są popularnymi przyprawami w kuchni. Nadają smak potrawom wytrawnym, a także słodkim. Mogą podkreślać aromat dań orientalnych oraz stanowić ozdobę talerza. Niektóre zioła mogą być podstawą jakiegoś dania, będzie to np. pesto wykonane ze świeżej bazylii lub kolendra dodana do azjatyckich przystawek. Zioła można wysiać samodzielnie do pojemników. To dobry sposób na ekologiczną uprawę ulubionych przypraw. Rośliny, które bogate są w olejki eteryczne, mają szerokie zastosowanie również w aromaterapii oraz w kosmetyce. Mogą być dodatkiem do relaksacyjnej kąpieli lub składnikiem zapachowych saszetek. Aromat ziół odstrasza szkodniki i wprawia w dobry nastrój, najlepszym przykładem jest lawenda. Niektóre zioła można suszyć i spożywać w formie naparów o dobroczynnych właściwościach. Tak postępuje się z melisą oraz z miętą. Rośliny zawierają składniki, które korzystnie działają na układ pokarmowy i nerwowy, a do tego są pyszne.

Pielęgnacja i uprawa ziół w kuchni

Zioła wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, które sprawią, że będą intensywnie rosnąć oraz będą zdrowe i wolne od szkodników. Zioła można uprawiać z siewu przez cały rok, również zimą. Można kupić też gotowe sadzonki i właściwie je pielęgnować. Rośliny wymagają żyznego podłoża oraz stałego dostępu do naturalnego światła. Z tego względu wszystkie zioła należy trzymać w widnym miejscu, zimą najlepszy będzie kuchenny parapet. Zioła powinny być regularnie podlewane, nie wolno przesuszyć roślin, zwłaszcza tych o delikatnych listkach jak bazylia, kolendra, czy pietruszka. Rośliny powinno się dokarmiać wyłącznie nawozami naturalnymi, które bezpieczne są dla człowieka i dla roślin. Przykłady takich preparatów można znaleźć tu: target.com.pl. Nawozy do ziół rosnących w kuchni bazują na substancjach naturalnych, może być to płynny humus lub nawóz w granulkach.

Zbieranie i stosowanie ziół

Właściwe korzystanie z ziół zapewnia roślinom dobrą kondycję. Nie powinno się obcinać jednorazowo zbyt dużych fragmentów roślin, ponieważ może to grozić stresem i zrzucaniem liści. Warto uszczykiwać górne części pędów, to doskonały sposób na pozyskanie ziół oraz na pobudzenie rośliny do rozkrzewienia się. Zioła można suszyć i mrozić. Suszone zioła to doskonały dodatek do potraw, ale również składnik mieszanek herbat. Można też przygotować swoją ulubioną mieszankę przypraw. Świeże zioła zaleca się dodawać do oliwy, dzięki temu zyskuje się ciekawą i aromatyczną przyprawę płynną.