Z czego mogą wynikać problemy z ciśnieniem wody i jak im zapobiegać?

Dostęp do czystej wody wydaje nam się czymś oczywistym. Zatem, gdy dochodzi do awarii nie wiemy co zrobić i jak sobie z tym problemem poradzić. Niewątpliwie, aby móc cieszyć się komfortem potrzebujemy nie tylko czystej wody, ale też powinna ona płynąć pod solidnym ciśnieniem. Jeżeli jednak występuje problem z ciśnieniem wody, to odczuwamy to bardzo dosadnie. Warto więc zastanowić się z czego mogą wynikać takie problemy i jak im zapobiegać.

Przyczyna przyczynie nierówna


Awarie zdarzały się, zdarzają i zdarzać będą, jednak my ludzie XXI wieku jakoś nie akceptujemy ich i rzeczywiście, gdy dojdzie do znaczącego spadku ciśnienia wody odczuwamy ten problem bardzo dosadnie. W końcu codzienne czynności takie jak mycie się czy też zmywanie naczyń (nawet jeżeli robi to zmywarka ) stają się uciążliwe i trwają nawet kilkanaście razy dłużej. Warto zdawać sobie sprawę, że oczywiście niskie ciśnienie wody w instalacji nie jest zjawiskiem normalnym i na samym początku warto sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do awarii sieci wodociągowej. W końcu taka zdarzyć się może i rzeczywiście nie zawsze problem leży po waszej stronie. Jeżeli to nie awaria sieci wodociągowej to należy poszukać innej przyczyny.

Przecieki w rurach mogą być przyczyną


Warto wiedzieć, że są normy dotyczące ciśnienia wody, jakie powinno występować w instalacji wodociągowej. Powinno ono wynosić od 5 do 6 barów, choć według specjalistów do codziennego użytkowania w pełni wystarczą 4 bary. Jak już wspominaliśmy przyczyn problemów z ciśnieniem może być wiele, jednak jeżeli nie jest to usterka, która leży pod stronie wodociągów, to trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do przecieków w instalacji domowej. Cóż bywa tak, że rura zostanie uszkodzona na jakimś odcinku i następuje wyciek, przez co ciśnienie jest zdecydowanie mniejsze. Warto wykluczyć tę przyczynę, a można to zrobić sprawdzając rury. Na samym początku najlepiej sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do wycieków w okolicy licznika, bo te zdarzają się zdecydowanie najczęściej. Jeżeli to w tym miejscu występują przecieki to owo miejsce wystarczy tylko uszczelnić, co zasadniczo nie jest trudne, ani czasochłonne. W innym przypadku konieczne jest sprawdzanie instalacji odcinek po odcinku, co może być trudne i czasochłonne.


Drobnostki, które mogą wpływać na ciśnienie wody

Wyobraźcie sobie sytuacje, że odkręcacie baterię łazienkową, by zażyć długiej i ciepłej kąpieli, a woda leci kropelka po kropelce. W takim tempie cała wanna napełniłaby się po wielu godzinach. Jeżeli przyczyną niskiego ciśnienia wody w instalacji nie są wycieki to może się okazać, że doszło do zanieczyszczenia mechanicznego. Jeżeli macie filtr założony na instalacji choćby w kotłowni to pamiętajcie, że często on się zapycha i może powodować takie problemy. Ale może dojść też do zatkania perlatorów, a nawet baterii prysznicowych. Zanieczyszczenia mechaniczne mogą zatrzymywać się w sitkach i zatykać otwory, a wtedy efekt jest już wam znany. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak naprawa czy wymiana filtra. Zatem baterie czy perlatory należy zdemontować, następnie sprawdzić, czy nie są zanieczyszczone i w razie konieczności przeczyścić. Pamiętajcie jednak, że nie każdą awarię można tak łatwo usunąć i czasami występuje wyższa konieczność wymiany baterii na nową. W przypadku filtrów najczęściej niezbędna jest wymiana.

Hydrofor do wody to dobre rozwiązanie, gdy instalacja działa sprawnie

Cóż nie zawsze przyczyną spadku ciśnienia są awarie czy zanieczyszczenia instalacji. Jeżeli sieć wodociągowa działa sprawnie to oznacza, że czas podjąć inne działanie. Często wystarczy tylko zaopatrzyć się w dobre hydrofory do wody i pompy. Działanie jest bardzo proste. Otóż pompa podnosi ciśnienie wody, następnie jest ona magazynowana w hydroforze. A to oznacza, że po odkręceniu baterii ciśnienie będzie odpowiednio wysokie, co zapewni wam maksymalny komfort użytkowania. Taki zestaw wcale nie jest kosztowny, a wygoda, którą zapewnia jest duża. Pamiętajcie jeszcze, aby dobrać odpowiednią wielkość hydrofora do wody biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na wodę oraz ilość osób w gospodarstwie czy wielkość domu.

Jeżeli dojdzie do awarii w waszej instalacji i nie macie pojęcia jak podejść do naprawy to lepiej skorzystajcie z pomocy specjalistów, gdyż źle wykonana naprawa może doprowadzić do zalania waszego domu. A przecież tego chcecie uniknąć.