Wybielanie zębów – jakie są metody?

Równe, białe zęby to z pewnością jeden z największych atrybutów urody. Niestety, nie każdy z nas może się nimi pochwalić. Istnieją jednak sposoby, aby uzyskać zadowalający efekt. Dowiedz się, jak poprawić odcień swoich zębów. O szczegóły zapytaliśmy ekspertów kliniki Ortodentika w Łukowie.

Nakładkowe wybielanie zębów

Nakładkowe wybielanie zębów to jedna z częściej stosowanych metod. Przebiega ono dwuetapowo. Pierwsza część procedury ma miejsce w gabinecie stomatologa. W jej trakcie dentysta wykonuje odlewy obu łuków zębowych pacjenta, dzięki czemu może przygotować odpowiednio dopasowane nakładki. Etap drugi przebiega już w domu pacjenta. Wykonane nakładki musi on wypełniać specjalnym żelem wybielającym, a po założeniu nosić przez określony czas, zazwyczaj przez kilka godzin lub całą noc. Proces wybielania zazwyczaj trwa ok. 2-4 tygodni. Dzięki tej metodzie możliwe jest wybielenie zębów o nawet 6 odcieni. Jednak, aby osiągnąć odpowiedni efekt, konieczna jest systematyczność i samodyscyplina pacjenta – przestrzegają specjaliści kliniki Ortodentika w Łukowie. Rezultaty wybielania nakładkowego mogą utrzymywać się ok. 2-3 lat, pod warunkiem odpowiedniej dbałości o nowy uśmiech.

Laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów jest zabiegiem jednoetapowym. Oznacza to, że piękniejszym uśmiechem można cieszyć się już po jednej wizycie u dentysty. Szczegóły procedury mogą różnić się w zależności od wybranej techniki, podstawy są zwykle jednak takie same. Laserowe wybielanie zębów najczęściej zajmuje ok. 60 minut. Na początku zabiegu pacjent otrzymuje okulary ochronne. Zabezpiecza się też dziąsła. Następnie na szkliwo nakładana jest specjalna żelowa substancja wybielająca, zazwyczaj zawierająca nadtlenek wodoru. Potem żel utwardzany jest pod profesjonalną lampą przez ok. 15 minut. Procedura ta powtarzana jest zwykle trzykrotnie. Dzięki laserowemu wybielaniu zębów szkliwo może być rozjaśnione od 5 do aż 12 odcieni. Efekt najczęściej utrzymuje się od 16 do 24 miesięcy.

Regeneracyjne wybielanie zębów

Regeneracyjne wybielanie zębów, jak wskazuje sama nazwa zabiegu, jest połączeniem odbudowy oraz rozjaśniania szkliwa. Procedurę rozpoczyna usuwanie z zębów wszelkich przebarwień, których nie usunęły czynności higienizacyjne. Następnie na szkliwo nanoszona jest pienista substancja, w której skład wchodzą rozjaśniający tlenek wodoru oraz odbudowujący nano-hydroksyapatyt, który mineralizuje zęby. Preparat pozostawiany jest na ok. 8-10 minut. Krótszy czas obowiązuje w momencie, gdy do zabiegu wykorzystywana jest lampa, możliwe jest bowiem przeprowadzenie go również bez naświetlania. Etap ten powinien zostać powtórzony minimum sześciokrotnie. Na sam koniec specjalista przeprowadza intensywną remineralizację szkliwa preparatem silnie skoncentrowanym nano-hydroksyapatytem. Znacznie zmniejsza to ewentualną nadwrażliwość zębów po zabiegu wybielania – podkreśla ekspert z kliniki Ortodentika. Regeneracyjne wybielanie zębów zwykle pozwala na osiągnięcie odcienia szkliwa jaśniejszego o co najmniej 7-8 tonów. Rezultat powinien utrzymać się przez ok. 2-3 lata.

Domowe sposoby wybielania zębów – czy warto je stosować?

Domowe sposoby wybielania zębów dla jednych mogą oznaczać domowe stosowanie środków drogeryjnych bądź aptecznych, bez kontroli specjalisty, dla drugich samodzielne przygotowywanie pasty z sodą oczyszczoną bądź kurkumą, często na bazie oleju kokosowego. Niestety, domowe sposoby z pewnością nie będą tak skuteczne, jak leczenie profesjonalne. Co więcej, mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia szkliwa. Dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody powinno się skonsultować ją ze specjalistą.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem estetycznym, któremu nie każdy może się poddać. Przede wszystkim pacjent musi mieć całkowicie zdrowe zęby. Niedopuszczalne jest wybielanie zębów nawet przy niewielkich zmianach próchnicowych. Aby osiągnąć właściwe rezultaty, przed zabiegiem należy również poddać się higienizacji zębów, a więc skalingowi i piaskowaniu. Przeciwwskazaniem będą także alergie na składniki preparatu wybielającego, okres ciąży i karmienia piersią oraz przebarwienia wywołane przez tetracykliny.