Wiosna – dobry moment na zaplanowanie swojego rozwoju

Po zimowych ciemnościach, gdy wracają długie dni, a słońce coraz częściej pojawia się na niebie, wielu osobom wraca energia i motywacja do działania. Właśnie dlatego jest to dobry czas na przemyślenie i zaplanowanie swojego rozwoju osobistego. Niezależnie czy będzie to związane z rozwojem zawodowym, pasją czy zwiększeniem aktywności fizycznej – warto to najpierw zaplanować. Dobry i realny plan działania motywuje do systematyczności.

Jeśli marzy Ci się dalszy rozwój zawodowy albo zmiana ścieżki kariery już teraz możesz przemyśleć czy chcesz postawić na dodatkowe kursy, konferencje i szkolenia czy może studiowanie zaoczne. Nawet jeśli musisz zaczekać na rozpoczęcie nowego semestru na uczelni, nie odkładaj planowania na później. Jeśli czujesz, że wstępuje w Ciebie nowa energia, chcesz wyrwać się z zimowego marazmu i działać, po prostu zacznij już dziś. Co warto dobrze przemyśleć?

Określ jaki jest Twój cel i jak chcesz go osiągnąć

W każdym planowaniu najważniejsze jest określenie swojego celu. Zastanów się czy zależy Ci na tym, żeby nauczyć się czegoś nowego związanego z Twoją branżą, zmienić zupełnie swój profil zawodowy czy może osiągnąć kolejne sukcesy związane z uprawianym sportem. Jeśli myślisz o kształceniu, przejrzyj oferty różnych uczelni, niekoniecznie tych w najbliższej okolicy. W miejscach takich jak uwe.edu.pl możesz studiować z każdego zakątka Polski, a wiele wartościowych kursów i szkoleń z powodzeniem da się również odbyć online. Do osiągnięcia celu zwykle potrzeba wykonać wiele różnych kroków. Nawet jeśli ostatecznie chcesz np. zdobyć tytuł magistra, musisz nie tylko zapisać się na studia, ale również rozplanować czas na udział w wykładach i ćwiczeniach oraz samodzielną naukę w domu. Podobnie jest w każdym innym przypadku, gdy chcesz osiągnąć coś nowego.

Zastanów się ile czasu możesz poświęcić

Pragnienie rozwoju i zdobywania nowych osiągnięć często zderza się z przeszkodami codzienności. Jeśli masz wymagającą pracę, która obejmuje również weekendy, trudno będzie Ci studiować zaocznie. Jeśli masz dużą rodzinę i małe dzieci, może być ciężko wygospodarować czas na naukę i zaliczenie kursu czy szkolenia. Dlatego koniecznie musisz zastanowić się na ile realne jest dla Ciebie wygospodarowanie czasu na własny rozwój. Nie bój się prosić o wsparcie. W codziennych czynnościach mogą zastąpić Cię członkowie rodziny, a jeśli dyżury w pracy mogłyby kolidować z Twoimi weekendami zjazdowymi, przedstaw swoje potrzeby pracodawcy zanim jeszcze podejmiesz decyzję o dodatkowym kształceniu. Niejednokrotnie okazuje się, że możesz spotkać się z dużą przychylnością.

Rozważ swoją sytuację finansową

Niektóre kursy i szkolenia wymagają sporych nakładów finansowych. Zastanów się, czy jesteś w stanie udźwignąć taki dodatkowy ciężar i jednocześnie zachować pewien bufor oszczędności. W życiu zdarzają się różne sytuacje, często nie warto stawiać wszystkiego na jedna kartę i wydać na kształcenie ostatnie pieniądze. Lepiej najpierw uzbierać potrzebną sumę i dopiero później decydować się na kosztowne szkolenia.