Wnętrza w stylu retro, nazywane również vintage inspirowane są głównie latami 50., 60. i 70. XX wieku. Do niedawna kojarzyły się z mieszkaniami babci i dziadka, co nie czyniło ich szczególnie atrakcyjnymi. Obecnie jednak obserwuje się wielki powrót tej estetyki – niektórzy urządzają w taki sposób całe mieszkania, inni z kolei wprowadzają tylko poszczególne elementy wyposażenia pochodzące z poprzednich dekad. Przedstawiamy przewodnik po tej estetyce!
Styl vintage, czyli jaki?
Styl vintage może mieć różne oblicza, jednak w Polsce najczęściej oznacza sięganie do wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Na świecie bywa nazywany także midcentury modern. Charakterystyczne jest dla niego wykorzystywanie drewnianych i tapicerowanych mebli – bardzo popularny był w ówczesnych czasach na przykład fornir. Styl vintage wyróżniają żywe, energetyczne kolory – żółty, pomarańczowy, zielony, granatowy. Kolorowe były tapicerki mebli, fronty mebli, akcesoria, oświetlenie. We wnętrzach bardzo często pojawiały się wzory geometryczne, np. w postaci biało-czarnych kwadratowych płytek ceramicznych.
Styl vintage we współczesnej interpretacji
Mieszkanie babci, choć niewątpliwie wzbudza emocje i wywołuje wspomnienia, niekoniecznie jest estetyką, w której współcześnie chciałoby się mieszkać. To dlatego, w nowoczesnym projektowaniu wnętrz dużo popularniejsze niż kopiowanie jota w jotę rozwiązań z poprzednich dekad jest łączenie starego z nowym. Jakie elementy wprowadzą klimat vintage do współczesnego mieszkania?
- Autentyczne meble z epoki, czyli meblościanka, stolik „patyczak” czy fotel „Lisek”.
- Meble inspirowane PRL-em. Nie zawsze masz możliwość kupienia oryginalnych mebli vintage, dlatego wykorzystuj w aranżacjach wyposażenie inspirowane wzornictwem lat 50. i 60.
- Kolorowe tapety, kolor na ścianach i meblach – lata 50., 60., a szczególnie 70. były bardzo barwne. Zaszalej więc z wzorzystą tapetą czy energetycznym obiciem kanapy.
- Plakaty i afisze z PRL-u. Zdobądź oryginalne egzemplarze albo kup nowoczesne grafiki inspirowane stylem retro. Nic tak nie wprowadza w klimat epoki, jak obrazy i postery.
- Szkło i ceramika. Polskie wzornictwo lat 50. i 60. to nie tylko świetne krzesła i fotele, ale także doskonała ceramika. Styl retro podkreślisz wyrobami z Bolesławca, Chodzieży, a także kolorowym szkłem użytkowym i porcelitowymi wazonami.
Te wszystkie elementy są bardzo wyraziste i z pewnością pomogą ci odtworzyć styl vintage w mieszkaniu. Żeby jednak nie wyszło „zbyt” retro, połącz to z nowoczesnymi elementami – minimalistyczną, niską kanapą czy oświetleniem.
Krzesła i fotele vintage – kluczowy element tego stylu!
Duża meblościanka z pewnością przeniesie twoje mieszkanie w czasy PRL-u, ale nie wszędzie da się taki mebel zmieścić, a poza tym – nie każdemu marzy się tak dosłowny powrót do przeszłości. Nie trzeba jednak od razu sięgać po takie rozwiązania, by w domu stworzyć nastrój rodem z lat 60. W polskim wzornictwie tamtego czasu szczególnie mocno zaznaczyli się projektanci krzeseł i foteli. Modele takie jak „Muszelka”, „Chierowski” czy „RM58” były znane nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chcąc więc nadać swoim wnętrzom vintage sznyt, postaw na wyraziste, inspirowane PRL-em krzesła i fotele. Które modele rekomendujemy?
- Fotel uszak. Model ten nie wychodzi z mody właściwie nigdy – wybierając odpowiednie obicie, nadasz mu retro charakter. Styl vintage lubuje się w żywych kolorach, zatem musztardowy uszak będzie idealnym dopełnieniem salonu lub gabinetu.
- Krzesła dębowe tapicerowane. PRL-owskie projekty mebli opierały się na sklejce albo na łączeniu drewna z materiałem. Tak powstała na przykład kultowa „Muszelka” Teresy Kruszewskiej. W naszej ofercie znajdziesz inspirowane tym modelem krzesła tapicerowane drewniane z otworem w oparciu i charakterystycznie zwężanymi nogami.
- Krzesło metalowe tapicerowane. To kolejny klasyk, który nada jadalni lub kuchni autentyczny, charakter vintage. Cienkie metalowe nogi, ascetyczne siedzisko i oparcie obite tkaniną to charakterystyczne elementy konstrukcji krzesła, które stało w każdej PRL-owskiej kuchni. Jeśli marzy ci się jadalnia lub kuchnia dosłownie przypominająca tę babciną, zwróć uwagę na model tapicerowanego krzesła z żółtą tkaniną, dostępnego w naszej ofercie.
- Krzesło tapicerowane obrotowe. W stylu vintage możesz urządzić również swój gabinet. Postaw wtedy raczej nie na minimalistyczne krzesło do biurka skandynawskie, a na eleganckie i masywne krzesło obrotowe tapicerowane w formie fotela uszaka.
Dlaczego styl vintage jest obecnie tak popularny?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Galopujący konsumpcjonizm, duża dostępność produktów, łatwość i szybkość robienia zakupów spowodowały, że zarówno meble, jak i dodatki do wnętrz zaczęto kupować bezmyślnie i w nadmiarze. Sieciówki dostępne na wyciągnięcie ręki, a w nich setki podobnych produktów sprawiły, że mieszkania zaczęły wyglądać podobnie.
Obecnie obserwuje się zwrot w kierunku przeszłości, którego przyczyn upatruje się w kilku kwestiach. Należą do nich między innymi:
- chęć wyróżnienia się, mieszkania w miejscu oryginalnym, z duszą i charakterem,
- szacunek do przeszłości, chęć ratowania tego, co stare, a niezwykle jakościowe i oryginalne,
- szacunek do środowiska i trend na ekologię – produkowanie setek kolejnych mebli i dodatków zaśmieca środowisko, dlatego młodzi nie chcą wyposażać mieszkań od A do Z w nowe rzeczy.
Moda na vintage przynosi korzyści środowisku i sprawia, że urządzanie mieszkania jest wielką frajdą. Poszukiwanie rzeczy z duszą, czerpanie inspiracji od babć i dziadków, renowacja starych mebli – to wszystko powoduje, że zainteresowanie designem poprzednich dekad wciąż jest żywe.
Artykuł sponsorowany.