Wegańskie kosmetyki z olejem konopnym na twarz i włosy – właściwości i działanie. Polecane produkty

Ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze olej konopny znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Często widnieje jako główny składnik naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Popularność oleju konopnego stale rośnie, nadal jednak u wielu osób budzi on wątpliwości dotyczące legalności stosowania. Dlatego dzisiaj wyjaśnimy sobie wszystkie niejednoznaczne kwestie dotyczące oleju konopnego i omówimy jego cenne właściwości oraz wpływ na skórę i włosy.

Olej z konopi – czy jest bezpieczny?

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z olejem konopnym w składzie. Choć wiele osób sięga po nie z ciekawością, to nadal spora grupa podchodzi do nich z dystansem, a to dlatego, że konopie w pierwszym momencie kojarzą im się z marihuaną, która w Polsce jest nielegalna. Dlatego warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że olej konopny nie jest marihuaną i jest w Polsce całkowicie legalny!

Wykorzystywany w kosmetyce olej konopny pozyskiwany jest z rosnącej w naszym kraju konopi siewnej. Z wyglądu i nazwy rzeczywiście przypomina konopię indyjską – marihuanę, ale w przeciwieństwie do niej nie zawiera THC, czyli substancji o psychoaktywnym działaniu. Ze względu właśnie na brak psychotropowych właściwości olej konopny jest bezpieczny dla zdrowia i bez obaw można sięgać po produkty zawierające go w swoim składzie.

Właściwości oleju konopnego

Olej konopny znalazł zastosowanie w produkcji naturalnych kosmetyków do pielęgnacji ze względu na bogactwo cennych składników odżywczych. Zawiera spore ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-6 i omega-3 w proporcji 3:1, która jest wręcz idealną dla człowieka i zapewnia właściwe ich działanie.

Na uwagę zasługuje też bogactwo witamin, których w oleju z konopi jest całe mnóstwo. Do najważniejszych należą witaminy A, D, E i K, czyli takie, które rozpuszczają się w tłuszczach. W jego składzie są także witaminy z grupy B i witamina K. Olej konopny ponadto obfituje w składniki mineralne takie jak wapń, magnez, potas, żelazo, cynk czy fosfor.

Olej konopny – jak działa na skórę i włosy?

Wegańskie kosmetyki do twarzy i ciała stworzone na bazie oleju konopnego wykazują wysoką skuteczność w pielęgnacji, a to wszystko dzięki zawartości wymienionych wyżej związków. NNKT odżywiają skórę i chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, z kolei we włosach zatrzymują wilgoć, zapobiegają ich puszeniu się i nadają im połysk.

Nie sposób tutaj dokładnie opisać wpływu poszczególnych witamin i minerałów zawartych w oleju konopnym na skórę i włosy, jednak ogólnie można powiedzieć, że poprawiają ich kondycję i stan, co przy regularnym stosowaniu kosmetyków jest widoczne gołym okiem.

Produkty z olejem z konopi do twarzy uelastyczniają skórę, wygładzają ją i poprawiają jej koloryt. Skóra staje się jędrna, rozświetlona i wygląda na zdrowszą. Z kolei wegańskie szampony, odżywki i maski pozytywnie wpływają na strukturę włosa. Włosy są lepiej odżywione i nawilżone, dzięki czemu są przyjemnie miękkie w dotyku i gładkie, łatwiej się je rozczesuje i pięknie się błyszczą.

Jakie kosmetyki z olejem z konopi wybrać?

Do codziennej pielęgnacji najlepiej wybierać wegańskie kosmetyki z wysokiej jakości olejem konopnym, który pozyskiwany jest z certyfikowanych, polskich upraw. Właśnie taki olej wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków od Manu Natu – warszawskiej manufaktury, która powstała z miłości do naturalnej pielęgnacji.

W składzie kosmetyków z Manu Natu olej z konopi widnieje na jednej z pierwszych pozycji, co zapewnia mu jeszcze większą skuteczność w działaniu. W ofercie manufaktury znaleźć można szeroki wybór naturalnych kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, dzięki czemu każdy ma szansę dopasować zestaw produktów do swoich potrzeb.

Co warte podkreślenia, kosmetyki od Manu Natu są wolne od kontrowersyjnych składników. Dlatego właśnie bez żadnych obaw sięgać po nie mogą weganie i wegetarianie.