Uprawa borówki amerykańskiej

Borówki amerykańskie są nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Ich spożywanie poprawia pamięć, wspomaga pracę oczu, działa korzystnie na pracę układu pokarmowego oraz zmniejsza ryzyko nadciśnienia. Niestety cena borówek nie zachęca do kupna, warto uprawiać je samodzielnie. W tym artykule znajdziesz kilka porad na temat uprawy borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska – kilka ważnych informacji

Owoce borówki mogą osiągać średnicę od 1 do 3 centymetrów. Borówki zawierają sole mineralne, witaminę A, E oraz K. Niacyna, kwas foliowy, witamina C oraz ryboflawina, to kolejne dobroci, które kryją się w tych pysznych owocach. Dojrzewanie owoców przypada na okres od lipca, aż do września. Najpopularniejsze odmiany borówki to:

  • Brigitta – późna borówka, która może dojrzewać do końca września. Owoce mają winny aromat, krzew nie ma silnego wzrostu.
  • Bluecrop – rośnie szybko i wytwarza dużą ilość owoców. Jej zaletą jest wysoka odporność na choroby.
  • Patriot – to borówki wczesne. Owoce osiągają duże rozmiary.

Ogromną zaletą borówek jest to, iż dzięki różnorodności rodzajów sadzonek, można sadzić je przez cały sezon. Rok przed planowanym sadzeniem, warto zastosować ziemię kompostową. Dzięki temu warunki będą jeszcze lepsze, a zbiory bardziej satysfakcjonujące.

Uprawa borówki amerykańskiej

Dzięki odpowiedniemu stanowisku, można cieszyć się pokaźnymi zbiorami i pysznym smakiem owoców. Borówka amerykańska najlepiej czuje się na stanowisku osłoniętym od wiatru i słonecznym. W miejscach, gdzie gromadzi się woda, nie rosną dobrze. Warto więc zadbać o to, aby nie były uprawiane na takim stanowisku. Odpowiednia gleba to kolejna bardzo ważna kwestia, która wpływa na uprawę borówki amerykańskiej. Gleba powinna być kwaśna oraz przepuszczalna. Bogata w składniki pokarmowe stworzy idealne warunki do uprawy owoców. Warto pamiętać o tym, iż nieodpowiednia gleba zwiększa ryzyko infekcji. Przekopanie gleby z kwaśnym torfem wzbogaci glebę.

Roślina ma płytki system korzeniowy, dlatego podlewanie jest bardzo ważne. Podczas pierwszych dwóch lat, borówkę należy podlewać raz w tygodniu, wykorzystując około dziesięciu litrów wody na jeden krzew. Przy chłodnej, deszczowej pogodzie, należy ograniczyć podlewanie. Nadmiar wody powoduje zamieranie systemu korzeniowego. Co prawda owoce znajdą się na krzewie, lecz będą pozbawione smaku. Jeśli chodzi o nawożenie, najlepszym sposobem jest zastosowanie nawozów dedykowanych dla borówek. Bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z instrukcją, którą można znaleźć na opakowaniu nawozu.

Nieprzycinane krzewy oznaczają słabe przyrosty. Przez pierwsze trzy lata, należy pozbywać się jedynie chorych lub słabych pędów. W kolejnych latach należy zaś obcinać najstarsze pędy. Najlepsze terminy na przycinanie to początek wiosny oraz koniec zimy. Jeśli na krzewach pojawi się patogen, który świadczy o chorobie, pędy należy przyciąć roślinę niezależnie od sezonu.

Podsumowanie

Warto uprawiać borówki, aby móc cieszyć się ich smakiem i właściwościami. Słoneczne stanowisko, odpowiednie podlewanie i nawożenie, a także przycinanie krzewów sprawi, że zbiory będą pokaźne. Warto pamiętać o zasadach, które zostały opisane w tym artykule. Uprawa borówki amerykańskiej nie musi być trudna, ale wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu i regularnego dbania o krzewy. Do nawożenia borówek warto używać dobrej jakości nawozów, przeznaczonych właśnie do tego celu. Dzięki temu krzewy będą miały zapewnione to, co najlepsze dla ich prawidłowego stanu i obfitego rodzenia słodkich owoców. Chcesz być na bieżąco i dowiedzieć się więcej o uprawie borówek? Odwiedź stronę: https://poradnikogrodniczy.pl/borowka.php, na której znajdziesz wiele praktycznych porad i informacji nie tylko na temat borówek.