Upławy u kobiet będących w początkowym stadium ciąży nie są powodem do paniki. Wręcz przeciwnie – stanowią fizjologiczny, naturalny stan. Śluz sam w sobie zabezpiecza pochwę przed ewentualnymi infekcjami bakteryjnymi. Problem może pojawić się wtedy, gdy właściwości zapachowe, kolor lub konsystencja wydzieliny ulegną zmianie.
Wydzielina pochwowa a ciąża
Warto pamiętać, że sam proces ciąży znacząco wpływa na zmianę charakteru wydzieliny pochwowej. W większości przypadków zmiana wyglądu upławów, do której dochodzi zazwyczaj w okolicy 16. tygodnia ciąży (więcej na temat innych objawów typowych dla tego okresu przeczytasz tu: https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/16-tydzien-ciazy/), nie powinna zatem od razu wywoływać strachu, choć każde obawy warto zgłosić swojemu lekarzowi podczas konsultacji.
Infekcje, do których może dojść w czasie ciąży
Wśród popularnych infekcji, do których dochodzi u kobiet w okresie ciąży, znajduje się zakażenie drożdżakami. W wielu przypadkach sytuacja ta wymaga stosowania leków. W sytuacji nawracających infekcji dobrze jest wykonać badanie przy użyciu mykogramu, który pozwoli oznaczyć bakterie lubiące często się pojawiać. W okresie ciąży może dojść też do bakteryjnego zakażenia pochwy, objawiającego się szarymi upławami o charakterystycznym, rybim zapachu. To schorzenie może doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet do zakażenia płodu. Rzęsistowica to kolejna choroba, która może dotknąć kobietę w ciąży. Przenosi się drogą płciową. Powinna być leczona przy użyciu leków zapisanych przez lekarza.
Kiedy upławy u ciężarnej nie powinny być powodem do dużego niepokoju?
To, co nie powinno wywoływać paniki u kobiety w ciąży, to sytuacja, w której upławy przybierają zielonkawo-żółty kolor. Mogą być świadectwem toczącego się stanu zapalnego pęcherza moczowego lub infekcji bakteryjnej. Podobnie rzecz ma się z białymi upławami oraz towarzyszącym mu świądowi czy pieczeniu. Warto wtedy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego z tym problemem, lecz nie należy wpadać w panikę. Problem zazwyczaj da się szybko zażegnać leczeniem celowanym.
Brązowe lub krwiste upławy – powód, dla którego warto zgłosić się do ginekologa
Większym powodem do zmartwień może być pojawienie się brązowej lub krwistej wydzieliny z pochwy. Może być ono symptomem raka szyjki macicy, ale też oznaką łożyska przodującego. Ponadto, upławy o takim zabarwieniu u kobiet w ciąży, w najgorszym przypadku, mogą zwiastować poronienie. Aby wykluczyć to ostatnie i upewnić się, że z płodem wszystko jest w porządku, należy przeprowadzić badanie ultrasonograficzne.
Podsumowując, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu skonsultowania dolegliwości i rozwiania ewentualnych obaw. Wykonanie posiewu pozwoli poznać przyczyny nieprzyjemnych objawów i wdrożyć skuteczne leczenie celowane. Ogranicza też ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego i jego potencjalnie groźnych konsekwencji. W ten sposób można uniknąć późniejszych powikłań oraz zabezpieczyć noworodka przed wzrostem baterii, które w sposób niekorzystny oddziałują na dziecko.