Uciążliwe podrażnienia po goleniu? – mamy na nie sposób!

Dokuczają Ci krostki i podrażnienia po goleniu? Masz dość zakrywania nieprzyjemnych skutków depilacji? Samo usuwanie włosków nie wystarczy, aby mieć gładką skórę. Równie ważne jest używanie odpowiednich kosmetyków. Jak zatem radzić sobie z podrażnieniami i w jaki sposób one powstają? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Objawy i przyczyny podrażnieńPodrażnienia po depilacji mogą pojawić się w dowolnym miejscu, w którym była ona wykonywana. Mają zwykle postać zaczerwienionej skóry, grudek, krostek i stanów zapalnych, swędzenia, uczucia pieczenia czy nadwrażliwości skóry.
W jaki sposób do nich dochodzi? Najczęstszą przyczyną podrażnień są:

  • nieprawidłowe używanie maszynek jednorazowych – jak sama nazwa mówi, są to maszynki JEDNORAZOWE. Wielokrotne ich używanie zwiększa zatem szansę na podrażnienia. Dzieje się to na skutek tępienia się ostra za każdym użyciem. Wraz z kolejną depilacją są one coraz mniej skuteczne, przy czym zamiast usuwać włoski w całości, ranią skórę. Warto więc zadbać o ich cykliczną wymianę i odpowiednią dezynfekcję. Akcesoria do depilacji są idealnym środowiskiem dla bakterii, których działanie może zaostrzyć stan zapalny.
  • depilacja na sucho – pamiętajmy, że na sucho, to przecież nawet trawa nie rośnie. Nie powinniśmy zatem decydować się na usuwanie włosków bez preparatów nawilżających. Na rynku mamy dostęp do wielu pianek, żeli czy kremów do golenia. Minimalizują one ryzyko wystąpienia podrażnień i zwiększają poślizg maszynki. Jako dodatkowa zaleta – świetnie pielęgnują skórę!
  • brak odpowiedniego przygotowania – 24h przed depilacją warto wykonać peeling. Pomoże on złuszczyć zrogowaciały naskórek, co jest szczególnie pomocne przy wrastaniu włosków.
  • brak nawilżenia – po usunięciu włosków pamiętaj o nawilżeniu skóry. Odpowiednio nawilżone ciało wspomaga procesy regeneracyjne i minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień
  • mechaniczne drażnienie skóry – pamiętaj, by przy goleniu, Twoje ruchy maszynką powinny być krótkie, delikatne i zgodne z kierunkiem wzrostu włosa. Mocne dociskanie maszynki może uszkodzić naskórek i doprowadzić do skaleczeń.

Na szczególną uwagę w kwestii golenia zasługuje strefa bikini. Nieprawidłowa depilacja może skutkować tu pojawieniem się czerwonych krostek i swędzenia. Nigdy nie usuwaj włosków na sucho i pamiętaj o regularnej wymianie maszynek. Aby uniknąć podrażnień okolic intymnych stosuj specjalnych żeli przeznaczonych do wrażliwych miejsc, które przyniosą ukojenie i zapewnią poślizg maszynce.
Jeśli po depilacji mimo to odczuwasz swędzenie lub pieczenie warto zastosować na skórę serum intymne WIMIN.Dzięki naturalnym składnikom intensywnie nawilża, odżywia mikrobiom oraz łagodzi podrażnienia. Pamiętaj też, aby unikać rozdrapywania podrażnień. Może to doprowadzić do uszkodzenia skóry i przebarwień.

Źródło: Suplementy dla kobiet All Wimin