Telemedycyna – wygodna opieka zdrowotna z domu.

Żyjemy w czasach, w których dzięki nowym technologiom możemy cieszyć się coraz lepszymi rozwiązaniami usprawniającymi codzienne funkcjonowanie. Jednym z ułatwień w kwestiach dostępu do opieki medycznej jest zdalna opieka zdrowotna, czyli teleporada online. Podczas konsultacji za pośrednictwem wideorozmowy lub telefonu, możemy sprawniej uzyskać dostęp do recepty online czy l4 online. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii komunikacyjnych istnieje możliwość świadczenia pomocy medycznej na odległość, której konkretne przykłady przybliżymy w poniższym artykule.

Teleporada online – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Telemedycyna może być rozumiana jako dziedzina medycyny, która dotyczy komunikacji między pacjentami a lekarzami na odległość, bez konieczności fizycznego znajdowania się w gabinecie lekarskim. Składa się ona z szeregu różnych usług, w ramach których umożliwione jest diagnozowanie, leczenie, monitorowanie zdrowia czy konsultowanie za pośrednictwem nowych technologii. Do najczęściej rozróżnianych rodzajów telemedycyny zalicza się: telekonsultacje, teleporady, telemonitoring, e-konsultacje, telechirurgię czy teleopiekę.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów telemedycyny jest teleporada online, która umożliwia konsultację z lekarzem za pośrednictwem wideorozmów lub połączeń telefonicznych. Jest to szczególnie pomocne w przypadku osób mieszkających z dala od większych ośrodków zdrowia, ale także osób na co dzień zabieganych i dysponujących małą ilością czasu.

Skorzystaj z telemedycyny i zadbaj o swoje zdrowie bez wychodzenia z domu – odwiedź https://nasilekarze.pl/

Pozytywny wpływ teleporady na codzienne funkcjonowanie

Dzięki możliwości konsultacji i diagnozy na odległość, nie trzeba przejmować się koniecznością zarezerwowania odpowiedniej ilości czasu na dojazd i oczekiwanie w placówce medycznej. Teleporada jest szczególnie ceniona przez pracowników, którzy za jej pośrednictwem mogą zrealizować takie kwestie jak: recepta online, l4 online czy inne zwolnienie lekarskie online.

Przeczytaj też:  Grill elektryczny czy tradycyjny? Porównanie rodzajów grilli

Do szczególnych zalet teleporady można zaliczyć: szybkość i sprawność w załatwianiu spraw medycznych, oszczędność czasu oraz kosztów związanych z wizytą lekarską, zwiększony komfort i wygodę podczas konsultacji, większą dogodność w wyborze terminu oraz brak przymusu dojazdu gdziekolwiek w celach medyczno-prawnych.

Jak wygląda teleporada online?

Osoby, które czują się zagubione w świecie telemedycyny, uspokajamy. Sprawa jest bardzo prosta i już wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega teleporada i czego możemy się w jej trakcie spodziewać.

Każde spotkanie jest rezerwowane na takich samych zasadach jak wizyta w placówce, musimy więc wybrać najpierw interesującego nas specjalistę i zapisać się na określony dostępny termin. W ustalonym dniu i czasie lekarz kontaktuje się z nami i weryfikuje naszą tożsamość (w trosce o bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych). Przeprowadza z nami wywiad medyczny, zazwyczaj w dość szczegółowej formie. Na podstawie zebranych informacji stawia diagnozę i w zależności od oczekiwań udziela dalszych rekomendacji i zaleceń.

W trakcie teleporady lekarz może wystawić receptę online lub zwolnienie lekarskie online. Każdy dokument ma taką samą wartość jak w przypadku tych, wystawionych stacjonarnie. Nie ma więc obaw o niską wartość prawną takiego dokumentu.

Jak odpowiednio przygotować się do teleporady?

W taki sam sposób, w jaki przygotowywalibyśmy się do wizyty lekarskiej stacjonarnie. Warto przygotować sobie listę pytań do lekarza, swoją historię medyczną i ewentualne wyniki badań. Niepotrzebnych stresów pozbędziemy się, sprawdzając wcześniej nasze połączenie internetowe oraz stwarzając sobie bezpieczne i spokojne warunki do rozmowy. Wcześniej też korzystnie jest zastanowić się nad chęcią otrzymania zwolnienia czy skierowania na dalsze badania.

Recepta online – czy zawsze musi być poprzedzona konsultacją?

Aby móc dostać wystawioną e-receptę nie musimy zapisywać się bezpośrednio na konsultacje lekarskie. W obecnych czasach mamy możliwość skorzystania z różnych platform, które oferują wystawienie recepty za odpowiednią opłatą i po wypełnieniu kwestionariusza medycznego, który imituje wywiad lekarski. Oczywiście w przypadku niektórych leków może być konieczna również konsultacja z lekarzem, natomiast w większości codziennych przypadków taki rodzaj wystawienia recepty może okazać się najsprawniejszą opcją.

Przeczytaj też:  Wybielanie zębów u dentysty – co musisz wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie online podczas teleporady

Teleporada jest wykorzystywana bardzo często z myślą uzyskania zwolnienia lekarskiego zarówno przez studentów, jak i osoby pracujące zawodowo. Jest to świetny sposób na szybkie załatwienie dokumentu, jak i możliwość uzyskania zwolnienia w przypadku choroby, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni zjawiać się osobiście w placówce medycznej i narażać swojego zdrowia oraz osób obecnych dookoła. W większości przypadków uzyskanie zwolnienia nie stanowi wyzwania, choć w zależności od stopnia dolegliwości może nie być możliwe poprzestanie jedynie na konsultacji online.

Czy teleporada online jest miejscem na zgłoszenie wszystkich obaw?

Oczywiście! Podczas teleporady, tak samo jak w przypadku konsultacji bezpośrednio w gabinecie, mamy przestrzeń na zgłoszenie wszelkich obaw i niepewności związanych z naszym stanem zdrowia. Powinniśmy traktować teleporadę tak samo jak tradycyjne wizyty lekarskie, w końcu różnią się jedynie miejscem i narzędziem kontaktu z lekarzem. Teleporada jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem w przypadku infekcji wirusowych czy alergii, dzięki której możemy spokojnie pozostać w domu w trakcie dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że mamy krępować się w towarzystwie lekarza czy przemilczeć pewne kwestie. Można by zaryzykować stwierdzenie, że podczas teleporady powinniśmy powiedzieć nawet więcej niż w trakcie wizyty bezpośredniej – z racji na utrudnione odbycie się badania fizycznego przez lekarza i jego oceny „na żywo” stanu zdrowia pacjenta.

Ewentualne wady i wyzwania, przed którymi wciąż staje teleporada online

Pomimo wielu zalet konsultacji na odległość, wiążą się one wciąż z przeszkodami, które być może wraz z czasem zostaną zminimalizowane. Przede wszystkim teleporada uniemożliwia zbadanie pacjenta fizycznie, co nie pozwala na pełną ocenę jego zdrowia. Po drugie, zbudowanie relacji opartej na zaufaniu pomiędzy lekarzem a pacjentem jest również trudniejsze przez wideo czy chat internetowy. W przypadku zagrożenia zdrowia lub nawet życia, teleporada utrudnia natychmiastową reakcję i często może wiązać się z przeoczeniem pewnych objawów. Ponadto, teleporada związana jest z umiejętnością obsługi urządzeń takich jak telefon czy laptop, co w przypadku osób starszych może stanowić problem trudność.

Przeczytaj też:  Wybieramy uchwyty do mebli. Na co warto zwrócić uwagę i co jest modne w 2022 roku?

Warto więc rozsądnie podchodzić do kwestii związanych z korzystaniem z teleporady. Jeśli podejrzewamy, że nasz stan zdrowia może być gorszy niż wydaje się to gołym okiem, warto jednak zdecydować się na stacjonarną wizytę u lekarza, nawet kosztem czasu i dojazdów. Kontakt z człowiekiem twarzą w twarz jest nadal najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o najskuteczniejsze zdiagnozowanie oraz rzetelną pomoc medyczną.