Suplementacja podczas treningu – co musisz wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo?

Oferta suplementów diety i odżywek jest dziś bardzo szeroka i warto z niej korzystać. Bezwzględnie należy jednak trzymać się kilku ważnych zasad, które pozwolą uzyskać oczekiwane efekty przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla zdrowia. Jak zatem mądrze stosować suplementy dla sportowców?

Pomoc w budowie masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej. Uzyskanie większej energii czy uzupełnienie mikroskładników. Suplementy i odżywki dla sportowców mogą być wsparciem w różnych obszarach i celach treningowych. Warto jednak pamiętać, że należy stosować je z umiarem i zgodnie z przeznaczeniem.

Dlaczego stosuje się suplementy dla sportowców?

Na początku warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle powstały odżywki dla sportowców i czemu stały się tak popularne. Podczas regularnych treningów wymagających znacznych nakładów sił organizm sportowca, także początkującego, wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki. Zarówno na białko, węglowodany czy tłuszcze, jak i na minerały czy witaminy. W większości przypadków uzupełnienie ich w pożądanej ilości wyłącznie z pożywienia jest po prostu niemożliwe lub ekstremalnie trudne. Konieczna byłaby konsumpcja tak obfitych, różnorodnych i częstych posiłków, że przeciętny człowiek musiałby zrezygnować z wszelkich innych aktywności.

Poza tym uzupełnienie np. danej ilości białka z naturalnego źródła wiązałoby się z przyswojeniem sporej ilości węglowodanów, co mogłoby skutecznie udaremniać próby ukształtowania wysportowanej sylwetki. Co więcej, żołądek mógłby nie nadążać z trawieniem tak dużej ilości pokarmu, czego skutkiem byłyby problemy gastryczne czy jelitowe. Nie wspominając już o permanentnym zmęczeniu i brak energii.

W tym momencie na scenę wkraczają suplementy i odżywki dla sportowców (https://sportano.pl/sport/suplementy-i-odzywianie), które pozwalają precyzyjnie dawkować wszelkie niezbędne składniki. Mają także szereg innych zalet. Szybko wchłaniają się do organizmu i oszczędzają czas, gdyż są niezwykle łatwe w przygotowaniu. Często bywają także jedynym wyjściem dla weganów i wegetarian, gdyż głównym źródłem białka jest oczywiście mięso.

Suplementy i odżywki – które i dla kogo?

Najczęściej stosowanym produktem dla sportowców są odżywki białkowe, ponieważ proteiny są podstawowym budulcem organizmu. Wykorzystywane są przez osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową. Po odżywki białkowe sięgają także biegacze, lekkoatleci i sportowcy uprawiający dyscypliny zespołowe, którzy w ten sposób uzupełniają zapotrzebowanie na proteiny po treningu. Są również odpowiednim rozwiązaniem dla użytkowników pracujących nad zrzuceniem zbędnych kilogramów, gdyż dzięki odżywkom białkowym mogą zahamować jednoczesny spadek objętości mięśni.

Odpowiednią podaż kalorii zapewniają z kolei odżywki węglowodanowe. Stosuje się je w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na źródła energii, wynikające np. z intensywnych treningów czy przygotowań do turnieju czy zawodów. Odżywki węglowodanowe przyczyniają się także do szybkiej i efektywnej regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym.

Wśród sportowców trenujących na siłowni niezwykle popularna jest również kreatyna. To związek, który występuje w mięśniach i jest świetnie przyswajalnym źródłem energii. Wskazanym zwłaszcza w przypadku krótkotrwałego, ale intensywnego wysiłku. Poza tym kreatyna pomaga w budowie masy mięśniowej i zwiększeniu siły.

To oczywiście tylko podstawowe, najczęściej stosowane odżywki i środki dla sportowców. W ofercie znajduje się wiele innych kategorii o różnym przeznaczeniu. Wśród suplementów wyróżniamy np. pobudzające, określane również przedtreningówkami, których zadaniem jest stymulacja organizmu przed wysiłkiem. Popularne są także odżywki i suplementy skierowane do osób o konkretnych potrzebach i wymaganiach, np. produkty przyczyniające się do szybszej regeneracji stawów, mieszanki witamin i minerałów czy kwasy tłuszczowe Omega 3-6-9.

Suplementy diety i odżywki dla sportowców dostępne są w różnych formach. Największym zainteresowaniem cieszą się te w postaci proszku do mieszania z wodą lub mlekiem, gdyż umożliwiają zastosowanie idealnie wymierzonej dawki. Wielu zawodników sięga także po kremy, masła czy wygodne batony, żele, shoty i kapsułki, które można zażyć w każdym momencie i w dowolnym miejscu. Sama forma to już kwestia indywidualnych upodobań i preferencji.

Jak rozpoznać wysokiej jakości suplementy i odżywki?

Na wielu wspomnianych produktach można przeczytać informację o tym, że nie zastąpią one dobrze zbilansowanej diety. I to oczywiście prawda. Odżywki i suplementy dla sportowców należy traktować jako uzupełnienie składników odżywczych, a nie jedyną formę żywienia. Warto sięgać po nie rozważnie, zachowując przy tym umiar i rozsądek. Należy pozbyć się także złudzenia, że samo zastosowanie odżywek poprawi nasze rezultaty. One jedynie wspomagają organizm i całe ciało w czasie treningu i regeneracji.

Użycie każdego suplementu należy skonsultować z lekarzem lub inną kompetentną osobą, np. wykwalifikowanym dietetykiem sportowym. Tylko zawodowy medyk i profesjonalista potrafi ocenić, czy wybrana odżywka będzie bezpieczna dla naszego zdrowia. Lekarz może dodatkowo zlecić konkretne badania, które pomogą realnie ocenić zapotrzebowanie na konkretne pierwiastki czy witaminy i brak przeciwwskazań do ich przyjmowania.

Oczywiście należy sięgać wyłącznie po odżywki i suplementy dla sportowców posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty. Muszą być to produkty poddawane regularnym testom w specjalnych laboratoriach i ośrodkach badawczych, które potwierdzają ich najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Warto sięgać po artykuły doświadczonych producentów takich jak 6PAK, 7Nutrition, Essence, Nutrend, Real Pharm czy Trec. To profesjonalne marki istniejące na rynku od wielu lat, wybierane przez doświadczonych sportowców i zawodowych kulturystów. Niezwykle istotne jest także miejsce zakupu. Należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, które oferują produkty pochodzące z oficjalnych dystrybucji i dbają o prawidłowe przechowywanie produktów.