Stylem vintage inspiruje się coraz więcej osób. Podobnie jak styl retro wykorzystywany jest on nie tylko w aranżacji wnętrz, lecz także modzie, wzornictwie przemysłowym. Uwagę zwracają więc nie tylko dekoracje, ale i przedmioty codziennego użytku, które swoją estetyką przypominają te sprzed kilkudziesięciu, a czas nawet kilkuset lat.
Pomieszczenia w stylu vintage — skąd ta popularność?
Do stylu vintage przekonuje się coraz więcej osób. Wzorzyste tapety, retro wzory, secesyjne motywy lub stonowana XVIII i XIX-wieczna estetyka to inspiracja dla dużej grupy osób. Zarówno projektanci, jak i właściciele nieruchomości przy aranżacji wnętrza chętnie sięgają po inspiracje sprzed kilkudziesięciu lat. Słowo vintage oznacza bowiem dzisiaj styl, estetykę, sposób wykonania, który nawiązuje do rozwiązań sprzed co najmniej 20 lat. Dzisiaj vintage mogą więc być nie tylko secesyjno-barokowe inspiracje, lecz także nawiązanie do estetyki PRL. W duchu vintage wiele osób odnajduje alternatywę dla przewidywanej, mało oryginalnej, sztucznej ponowoczesności. Coraz więcej urządzających wnętrza rozczarowanych jest aktualnymi, nowoczesnymi propozycjami, które zdają się coraz mniej uwodzące, zwracające uwagę. Przewidywalność, zachowawczość, minimalizm — to rozwiązania, które w odbiorze sporej części społeczeństwa się po prostu przejadły i trudno wyobrazić sobie naprawdę ciekawą aranżację opartą o te zasady, Zupełnie niż w przypadku przestrzeni urządzanych w starym stylu. Niezależnie, czy decydujesz się na klasyczne vintage czy stawiasz na wzory geometryczne w wersji retro, możesz liczyć na to, że z pomocą dodatków, ciekawych tapet, oryginalnych mebli uda ci się stworzyć absolutnie niepowtarzalną przestrzeń.
Kto dobrze poczuje się we wnętrzach vintage?
Styl retro i vintage to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie klimatyczne wnętrza z duszą. Jeśli lubisz czuć klimat przestrzeni, chcesz, aby zwracała ona twoją uwagę, a jednocześnie w jakiś sposób z tobą korespondowała, z pewnością możesz rozważyć pójście w tę stronę. Geometryczne wzory i wyraziste kolory retro to pro pozycja dla tych, którzy lubią niecodzienne oblicze polskiego designu, cenią sobie, kiedy we wnętrzu coś się dzieje, a dzięki temu zyskuje ono wyjątkowy charakter. Z geometrycznymi wzorami tapet możesz połączyć proste stoliki kawowe, kryształowe misy — efekt będzie naprawdę wyjątkowy.
Klasyczne vintage to z kolei propozycja dla osób, które dobrze czują się w klasycznie urządzonych przestrzeniach, pomieszczeniach z duszą, które przywołują klimat poprzednich epok. Stara komoda, klimatyczny kredens w kuchni, proste dekoracje to świetna propozycja dla wszystkich zmęczonych plastikiem, multikolorem i jednoczesną nadmierną prostotą nowoczesnych form.
Styl vintage — czym się wyróżnia?
Kultura vintage po raz pierwszy pojawiła się już w XIX wieku. Ten styl polega na wykorzystywaniu rzeczy z dawnych epok. Dzisiaj oznacza to w tym samym stopniu inspiracje i wykorzystanie przedmiotów XIX-wiecznych, jak i tych z XX wieku. Styl vintage odnaleźć można w modzie, jak i dekoracji wnętrz. Pasuje do każdego wnętrza, jest ponadczasowy. Jasne kolory, proste, ale klimatyczne dodatki, naturalne materiały, często postarzane drewno to jedyny w swoim rodzaju sposób na osiągnięcie niecodziennej stylistyki nawiązujące do minionych epok i dawnych aranżacji.
Na jakie meble vintage warto postawić?
Styl vintage może przyjmować bardzo różne oblicza, natomiast warto tutaj z pewnością postawić przede wszystkim na komody, kredensy, stoliki kawowe. Te podstawowe meble pozwalają błyskawicznie wprowadzić do przestrzeni zupełnie nową jakość. Tego typu meble nadają także charakter całości i ułatwiają dopasowanie kolejnych elementów stosunkowo luźnej kompozycji.
W stylu vintage z pewnością sprawdzą się meble postarzane, genialnie pasować będą komody, szafy, kredensy, a także mniejsze stoliczki inspirowane stylem sprzed kilkudziesięciu lub kilkuset lat. Ciekawym rozwiązaniem może się okazać także przyścienna konsola z półką, niecodzienny regał lub biblioteczka. Bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni czy jadalni z pewnością okażą się stoły i krzesła, które również bez większych problemów znajdziesz w odpowiadającej ci wersji vintage.
W końcu warto zadbać także o fotele czy sofy oraz inne siedziska, które dodadzą charakteru całej przestrzeni.
Dodatki w klimacie vintage
Jeśli chodzi o dodatki, to z pewnością sprawdzą się przede wszystkim te z naturalnych materiałów. Delikatne lniane i bawełniane koce, narzuty, obrusy, zasłony to wszystko pozwoli ci jeszcze lepiej podkreślić klimat wnętrza. Ceramika, porcelana, ale i różne stopy metali mogą okazać się ciekawym uzupełnieniem dla gotowej już prawie aranżacji.
Jeśli chcesz uzyskać wyrazisty efekt, sięgnij po tapetę nawiązującej do tych z dawnych lat. Postaw na retro wzory i jasne kolory, motywy florystyczne czy zwierzęce. Tapety z geometrycznymi wzorami bardzo ożywią salon, ale tutaj bardzo musisz uważać, aby nie przesadzić. Zamiast tapet, być może warto sięgnąć po plakaty lub pojedyncze pasy dekoracji naściennych. Warto z pewnością użyć kolorowych tkanin, które ożywią wnętrze. Tutaj spore pole do dekoracji dają zasłony, dywany lub poduszki.