Styl prowansalski w domu – jak go wprowadzić?

Jakie są charakterystyczne cechy stylu prowansalskiego? O czym pamiętać przy doborze mebli i dodatków? Jakie barwy wybierać? Dowiedz się, jak wprowadzić sielski i romantyczny klimat do Twojego domu.

Styl prowansalski – charakterystyka

Styl prowansalski nawiązuje przede wszystkim do sielskiej atmosfery i klimatu południowo-wschodniej Francji. To właśnie w Prowansji królują lawenda i zioła. Styl prowansalski określany jest jako romantyczny i subtelny, dlatego też szczególnie przypada do gustu nam – kobietom. Wnętrza prowansalskie tworzą rodzinną atmosferę, są przytulne, wręcz koją nasze nerwy. Dodatkowo cieszą się ogromną popularnością, dlatego też porady aranżacyjne i informacje o stylu prowansalskim znajdziemy na wielu blogach i stronach wnętrzarskich.

W prowansalskiej palecie barw króluje zwłaszcza biel, czy to śnieżna, złamana, czy w odcieniach kości słoniowej. Biel występuje na ścianach, również w postaci bielonej cegły dekoracyjnej, ale również i na meblach. W stylu prowansalskim przełamują ją kolory pastelowe, chociaż najczęściej jest to barwa jasnofioletowa, nawiązująca do pól lawendy. Akcenty fioletu, doskonale przełamujące biel, pojawiają się przede wszystkim na dodatkach, takich jak: obrusy, miski, doniczki, wazony, poduszki i koce dekoracyjne, zasłony. Warto wspomnieć o tym, że styl prowansalski kładzie nacisk na to, aby meble i dodatki były wykonywane z naturalnych materiałów.

Z jakimi innymi stylami łączy się styl prowansalski?

Styl prowansalski ze względu na sielski klimat, łagodność oraz nutkę romantyzmu współgra zwłaszcza ze stylem shabby chic. Charakteryzuje się on dominacją kolorów pastelowych oraz postarzanych i stylizowanych mebli i również stawia na romantyzm i nostalgię.

W kwestii dodatków – styl prowansalski uzupełnią dodatki w klimacie vintage oraz retro. Warto jednak wiedzieć, że są to dwa odmienne pojęcia. Meble i dodatki vintage oryginalnie pochodzą z dawnych czasów – powinny liczyć od 20 do 100 lat, natomiast starsze elementy aranżacyjne zaliczane są już do antyków. Z kolei meble i dodatki retro są jedynie stylizowane na dawne, natomiast mogą być produkowane współcześnie.

Jeżeli chcemy przełamać sielską konwencję, to zastosujmy dodatki w stylu glamour, zwłaszcza złote lub kryształowe lampy, lustra w ozdobnych ramach, eleganckie ramki na zdjęcia.

Jakie meble do wnętrza prowansalskiego?

We wnętrzach prowansalskich króluje drewno – zwłaszcza to bielone i postarzone. Drewno to surowiec szlachetny i oryginalny. W stylu prowansalskim doceniane są zwłaszcza jego naturalne przebarwienia oraz rysunki słojów. Ogromną zaletą drewna jest wytrzymałość oraz możliwość przeprowadzenia samodzielnej renowacji. W sytuacji, gdy na meblu widoczne będą rysy lub obicia, to wystarczy skorzystać z papieru ściernego, a następnie nałożyć specjalistyczny olej lub lakier.

Drewniane meble w stylu prowansalskim przybierają lekkie i opływowe kształty. Co więcej, za najbardziej charakterystyczne elementy meblarskie w tym stylu uchodzą witryny i kredensy. Dlaczego? To właśnie te elementy aranżacji kojarzą się z wiejskim klimatem, a dodatkowo są wyjątkowo praktyczne. Kredens sprawdzi się nie tylko w przestrzeni kuchni, ale i salonu czy sypialni. Za przeszklonymi drzwiczkami możemy wyeksponować (oraz ochronić przed osiadaniem kurzu) na przykład kolekcję porcelany, kubków, kaw lub alkoholi z całego świata, a także rodzinne pamiątki. Natomiast w części zamykanej schowamy: zastawę stołową, ręczniki, pościel, dokumenty, ubrania. W prowansalskim mieszkaniu nie może zabraknąć również bielonej komody czy tak zwanych krzeseł ludwikowskich.

Styl prowansalski – jakie dodatki?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w stylu prowansalskim dominują dodatki w kolorach pastelowych, zwłaszcza w odcieniach fioletu. Występują również zdobienia z rysunkiem kwiatów lawendy, na przykład na: porcelanie, wazonach, doniczkach, poduszkach dekoracyjnych. Nie bójmy się postawić na okazałe motywy florystyczne. Dodatki mogą być również wykonane z wikliny: osłonki na doniczki, kosze dekoracyjne, abażury lamp i żyrandoli.

W stylu prowansalskim uwagę przywiązuje się zwłaszcza do naturalnych materiałów. Na drewnianym stole sprawdzą się ażurowe, lniane, bawełniane obrusy czy wiklinowe podstawki pod talerze.

Styl prowansalski – w jakich pomieszczeniach go zastosować?

Styl prowansalski jest dość uniwersalny. Przyjmuje się, że najlepiej współgra z przestrzenią kuchni i jadalni. Aby stworzyć sielski i romantyczny klimat, postawmy na drewniany stół w jasnych barwach, bielone krzesła, wspomnianą witrynę lub kredens. Najlepiej, aby szafki kuchenne również były w odcieniach bieli lub szarości, a blaty naturalnie drewniane. Całość uzupełniają stylizowane płytki, a także zioła w doniczkach, na przykład przydatna w kuchni bazylia czy oregano. Rośliny i zioła mile widziane są również w innych pomieszczeniach. Sprawią, że wnętrza będą jeszcze bardziej przytulne, a do tego wniosą przyjemny zapach.

Styl prowansalski – jaka podłoga?

Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu zastosujemy styl prowansalski, nie zapominajmy o tym, aby meble i dodatki współgrały ze wykończeniem ścian oraz podłóg. Najlepiej, aby podłoga była wykonana z drewna lub z kamienia. Dobrze sprawdza się także terakota.