Stomatologia pod narkozą

Wizyta u dentysty jest często stresującym doświadczeniem, zwłaszcza dla małych dzieci.

To głównie z myślą o nich wiele nowoczesnych klinik stomatologicznych oferuje leczenie zębów pod narkozą, tj. w znieczuleniu ogólnym, choć oczywiście stomatologia pod narkozą dostępna jest też dla dorosłych. Wskazaniem do niej jest najczęściej dentofobia, czyli paniczny lęk przed wszelkiego rodzaju zabiegami dentystycznymi.

Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą? 

Znieczulenie ogóle wymaga zaangażowania anestezjologa, dlatego leczenie zębów pod narkozą jest nieco bardziej skomplikowane i czasochłonne od standardowego zabiegu. W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie wywiadu i badań wykluczających ewentualne przeciwwskazania do zastosowania pełnego znieczulenia; dopiero gdy ta weryfikacja przebiegnie bez problemu, można przystąpić do działania. Pacjent jest usypiany na fotelu dentystycznym za pomocą inhalacji, więc szybko traci przytomność. W trakcie zabiegu nic nie czuje, nie jest też świadomy tego, co się wokół niego dzieje. Po przebudzeniu przez około kwadrans czuje się zmęczony, śpiący i nieco skołowany, potem wraca do siebie.

Jak się przygotować do takiego zabiegu? 

Stomatologia pod narkozą, poza tym, że jest nieco bardziej czasochłonna, wymaga także odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta. Najważniejsza rzecz, o jakiej należy pamiętać, to post – na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno w ogóle jeść ani pić. Zaleca się też całkowite odstawienie alkoholu co najmniej 24 godziny wcześniej. Poza tym bezpośrednio przed zabiegiem pacjent musi zdjąć aparat ortodontyczny lub/i protezy oraz szkła kontaktowe, jeśli takowe nosi. Warto wtedy również skorzystać z toalety.

Jakie zalety ma stomatologia pod narkozą? 

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym pozwala pacjentowi uniknąć nie tylko niepotrzebnego bólu, ale też stresu związanego z najbardziej inwazyjnymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak ekstrakcja zęba, resekcja korzenia czy endodoncja. Dla lekarza to również doskonałe rozwiązanie, choćby dlatego, że umożliwia mu przeprowadzanie tego rodzaju zabiegów w spokoju i bez pośpiechu. To właśnie z tego względu coraz więcej klinik stomatologicznych uzupełnia swoją ofertę o tę usługę. Więcej informacji na Declinic.pl.