Srebrne kolczyki — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Srebrne kolczyki to jeden z popularniejszych wariantów damskiej biżuterii na co dzień. Dzieje się tak z kilku powodów. Srebro jest przede wszystkim wytrzymałym kruszcem, gwarantującym długa żywotność kolczyków. Ponadto to bardzo rzadko odnotowuje się alergię na srebro — najczęściej jest to uczulenie na domieszkę innego metalu, który wchodzi w dany stop.

Dlaczego warto kupić srebrne kolczyki?

Zastanawiasz się, czy srebrna biżuteria, a w tym srebrne kolczyki, to dobra inwestycja? Zdecydowanie! Trwałość tego kruszcu jest doceniany przez kobiety niemal na całym świecie, a jego niewygórowana cena sprawia, że jest jednym z popularniejszych biżuteryjnych stopów. 

Srebrne kolczyki występują też w wielu różnych kształtach, w połączeniu z kamieniami, cyrkoniami lub perłami (co możesz sprawdzić tu: https://www.marko.pl/kolczyki-srebrne). Ich kolor jest tak uniwersalny, że pasuje praktycznie do każdej stylizacji. W zależności od okazji możesz więc dobrać kolczyki ze srebra wiszące lub wtykane. Tym sposobem istnieje duże prawdopodobieństwo, iż znajdziesz srebrną biżuterię na oficjalne wyjście, jak i do casualowej stylizacji.

Ponadto srebro zawsze jest w modzie, a jego pielęgnacja nie wymaga specjalnych środków czyszczących ani zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, kruszec ten wykazuje właściwości odkażające: niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Srebrne kolczyki to więc dobry wybór do świeżo przekłutych uszu.

Na tych kilka kwestii zwróć uwagę, wybierając kolczyki srebrne

Zanim zdecydujesz się na zakup srebrnych kolczyków, zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii:

Próba

Aby srebrne kolczyki był trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne (otarcia, obicia czy pęknięcia) oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, jak deszcz, śnieg czy mróz, powinny być wykonane z kruszcu o próbie 925. Gwarantuje ona nie tylko wysoką wytrzymałość kolczyków, ale sprawia także, że biżuteria wykazuje hipoalergiczne właściwości. Srebro tej próby to dobry wybór dla osób uczulonych na nikiel i mosiądz.

Powłoka

Czy srebrne kolczyki mogą imitować złoto? Owszem! Obecnie bardzo popularne są kolczyki ze srebra pozłacane. W ten sposób wybrana biżuteria przybiera barwę koloru złota: żółtego, różowego lub białego. To świetna alternatywa dla droższej biżuterii ze złota. Taka powłoka sprawia, że zyskujesz kolczyki w wybranym kolorze, zachowując przy tym wszystkie walory srebra. 

Rozmiar i waga

Im większe (lub dłuższe) kolczyki, tym cięższe. Pamiętaj o tym, że waga kolczyków wpływa na komfort ich noszenia, ale również estetykę. Wtykane kolczyki, obciążające płatek ucha będą najprawdopodobniej od niego odstawać i zwisać, a to zniweluje ich walor estetyczny. Optymalna waga takiej biżuterii to 5-6 gramów. 

Zapięcie

Rodzaj zapięcia jest również bardzo ważny w przypadku kolczyków. Najczęściej spotykane warianty to kolczyki na biglu lub wtykane z zatyczką. Decydując się na pierwszą opcję, upewnij się, że bigl można zamknąć. W ten sposób zyskasz pewność, iż kolczyk nie wysunie się z ucha podczas noszenia. Drugi wariant daje możliwość zapinania kolczyków za pomocą „baranka” wykonanego również ze srebra lub silikonowej zatyczki. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie ich założenie i ściągnięcie.

Srebrna biżuteria to ponadczasowa klasyka, która prezentuje się dobrze w połączeniu z casualowymi stylizacjami. Z powodzeniem założysz je jednak również na oficjalne wyjścia. Jest to świetny wybór, szczególnie kiedy poszukujesz biżuterii trwałej, estetycznej, a jednocześnie przystępnej cenowo. 

Kolczyki srebrne występują w najmodniejszych kształtach oraz w połączeniu z przeróżnymi aplikacjami dekoracyjnymi, jak kamienie szlachetne czy cyrkonie. Bez wątpienia srebrna biżuteria to jeden z tych elementów, który warto mieć w swojej kolekcji.