Zima to szczególnie wymagający czas dla naszych dłoni, dlatego potrzebne jest ich dodatkowe wsparcie i ochrona. Niestety, rękawiczki nie wystarczą, bo przesuszenie i pękanie następuje nie tylko podczas aktywności ze zewnątrz. Jak możesz uniknąć pękania skóry dłoni? Jak walczyć z przesuszającą się skórą podczas zimy? Sprawdź poniżej!
Dlaczego zimą skóra częściej pęka?
Jest kilka głównych powodów, przez które skóra dłoni tak bardzo cierpi podczas zimowych dni. To przede wszystkim niska temperatura i kontakt z chłodnymi przedmiotami i powierzchniami. O wiele częściej dotykasz chłodnego telefonu, poręczy, klamek, a nawet kierownicy w samochodzie, który spędził noc poza garażem. Dodatkowo mróz i przeszywający wiatr powodują szybkie przesuszenie skóry i jej pękanie. Nie bez znaczenia jest także wykonywanie codziennych domowych czynności – kontakt z detergentami, a nawet mydłem, może powodować dodatkowe podrażnienia. Jest więc wiele czynników, których musisz unikać. Dlatego prezentujemy najlepsze sposoby na suche i pękające dłonie zimą!
Sposób 1 – chroń dłonie barierami fizycznymi
Podczas porządkowania domu masz kontakt z mnóstwem substancji chemicznych. Ich zdolność do oczyszczania powierzchni niesie za sobą poważny skutek dla dłoni – przesuszenie. Dlatego koniecznie zakładaj rękawice ochronne podczas prac domowych. Sięgaj po nie nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że pracujesz z bardzo słabymi detergentami. Stosuj również delikatne mydło do mycia dłoni i absolutnie nie korzystaj z szarego w celu oczyszczania skóry dłoni. Rękawice powinnaś zakładać również przy każdej wizycie na zewnątrz. Nie ma znaczenia, jak długo zamierzasz przebywać poza domem.
Sposób 2 – regularnie nakładaj krem ochronny
Absolutna podstawa w przypadku problemów ze skórą suchą i pękającą. Stosuj krem nawilżający i regenerujący po każdym myciu dłoni i korzystaniu z innych środków czystości. Pamiętaj również o regularnym kremowaniu rąk przed wizytą na mrozie. Taki kosmetyk aplikuj na 20 minut przed wyjściem i powtarzaj tę czynność co kilka godzin. Szczególnie cenne jest posiadanie kremu regenerującego i nawilżającego w przypadku koniecznej dezynfekcji dłoni produktami na bazie alkoholu. Ekstremalnie wysuszają skórę, dlatego musisz dodatkowo zadbać o nią zaraz po aplikacji środka odkażającego.
Sposób 3 – stosuj delikatny peeling dłoni
Chociaż może to wydawać się nieco zaskakujące, również zimą dobrze jest wykonywać peeling dłoni. Musi on być jednak delikatny i całkowicie pozbawiony soli. W przeciwnym wypadku pęknięcia zostaną dodatkowo podrażnione, a skóra nie będzie chciała się zregenerować. Zamiast tego wykorzystaj cukrowe peelingi i stosuj je raz w tygodniu. Delikatny masaż dłoni sprzyja pobudzeniu krążenia i pobudzeniu funkcjonowania skóry właściwej. Taki zabieg wpływa nie tylko na złuszczenie starego naskórka, ale też na uelastycznienie i wzmocnienie dłoni.
Sposoby na suche i pękające dłonie – podsumowanie
Masz problem z suchą skórą dłoni i widocznymi pęknięciami? Już teraz skorzystaj z powyższych wskazówek, by uchronić się przed nimi i zregenerować swoje dłonie!