Sposoby na zabawy dla dzieci w domu – 10 propozycji

Spędzanie czasu z dziećmi to nierzadko wyzwanie. Najmłodsi szybko się nudzą i czasami trzeba dużego wysiłku, żeby zabawa podobała się wszystkim. Szczególnie wtedy, gdy pogoda lub choroba zmusza do zabawy w domu. Jak sobie poradzić?

Zabawa dla wszystkich

Żeby zabawa zainteresowała maluchów, musi być dopasowana do ich wieku. Należy zadbać o to, aby zasady były proste i łatwe do opanowania. Dodatkowo dobrze, jeśli dzieci mogą bawić się i tym samym rozwijać umiejętności i kreatywność.

Oto kilka pomysłów na zabawę z dziećmi w domu:

  1. Kolorowanki

Kolorowanie może być dobrą zabawą, szczególnie wtedy, gdy rysunki będą dopasowane do zainteresowań malucha. U najmłodszych sprawdza się grube i szerokie pisaki, które łatwo będzie im złapać w dłoń. Aby uniknąć sporów o wybór kolorowanki, warto wybrać taką w dużym formacie — wtedy możliwe będzie wspólne kolorowanie jednego obrazka.  

  1. Teatrzyk

W zabawę w teatrzyk można zaangażować kilkoro dzieci. Najlepiej jest wykorzystać różnego rodzaju zabawki jako bohaterów. Historia może nawiązywać do znanej bajki lub być całkowicie nową, opartą na inwencji twórczej bajką. 

  1. Kalambury

Zabawa w pokazywanie i odgadywanie słów określających np. zwierzęta czy postacie z bajek. W przypadku starszych dzieci można również wykorzystać kalambury w wersji rysowanej. 

  1. Planszówki

Różnego rodzaju gry planszowe są bardzo dobrą alternatywą spędzania czasu ze starszymi dziećmi. Szczególnie gdy towarzystwo jest większe. Uczą zdrowej rywalizacji i dążenia do osiągania celów. 

  1. Karty

Łatwe gry karciane dla dzieci będą rozrywka na długi czas. Dzisiaj dostępnych jest wiele kart, które ćwiczą spostrzegawczość, rozpoznawanie kolorów, czy nawet liczenie. Dzięki temu gra będzie również świetną okazją do nauki.

  1. Ciastolina

Formowanie różnego rodzaju kształtów z ciastoliny to zabawa dla każdego. Kolorowa, plastyczna masa może imitować przygotowywanie jedzenia, tworzenie krajobrazów, figurek zwierząt, czy cokolwiek, co przyjedzie do głowy małego artysty.

  1. Klocki

Budowle z klocków to tradycyjna zabawa dziecięca pomagająca rozwijać wyobraźnię. Najmłodsi mogą budować labirynty dla ludzików, a ci starsi większe zamki, pałace czy całe miasta. Wybór jest nieograniczony. 

  1. Biżuteria

Własnoręcznie wykonywanie biżuterii z makaronu i sznurka zadowoli każdą małą damę. Dodatkowo można pomalować ą farbami lub specjalnymi flamastrami.

  1. Gry i zabawy słowne

Może to być zabawa polegająca na naprzemiennym wymyślaniu słowa na ostatnią literę poprzedniego. Lub powtarzanie ciągu wyrazów i dodawania nowego, tak aby powstała śmieszna historia.

  1. Wykonywanie różnych mas

Piankolina, slime — w internecie można znaleźć wiele przepisów na różnego rodzaju masy do gniecenia. Mieszanie kilku składników ze sobą i tworzenie nowej substancji bez wątpienia przypadnie do gustu dzieciom.