Sposoby na sprawdzenie poziomu pH gleby

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują składników odżywczych, wody i promieni słonecznych, jednak równie ważne jest podłoże o odpowiednim pH. Każda odmiana roślin może wymagać ziemi o innej kwasowości. Kwasowość jest to określenie zawartości jonów o charakterze kwasowym. Im wyższy poziom jonów wodorowych, tym ziemia jest bardziej kwaśna, a im niższe to gleba jest zasadowa.

Co oznacza dana wartość pH?

1. Przedział 0-7 pH- jest to gleba o odczynie kwasowym.

2. Przedział 7-14 pH- jest to gleba o odczynie zasadowym.

3. Równowartość 7 pH- to gleba o odczynie obojętnym.

Dlaczego trzeba badać pH gleby?

Badanie pH wykonuje się w celu sprawdzenia tego, czy podłoże ma odczyn kwaśny, zasadowy czy może obojętny. Dane pH jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. Odpowiedni odczyn gleby pozwala im na bezproblemowe czerpanie składników odżywczych z ziemi. Poprzez badanie pH możemy szybko dowiedzieć się, czy dana roślina będzie dobrze rosnąć w ziemi, czy też trzeba będzie nieco zmodyfikować glebę. Zdecydowana większość roślin uprawianych w ogrodach preferuje lekko kwaśny albo obojętny odczyn pH.

W jaki sposób zmierzyć odczyn gleby w ogrodzie?

Kwasomierz elektroniczny

Prostym sposobem na zmierzenie pH jest prosty w użyciu miernik elektryczny taki jak https://sklepdlaogrodu.pl/pl/p/Miernik-pH-Metr-Glebowy-Elektroniczny/23062769. Co ważne, jest to najdokładniejsza metoda, dzięki której można błyskawicznie zmierzyć pH. Do przeprowadzenia testu potrzebujemy jedynie próbki gleby z 10-15 miejsc w ogrodzie. Po ich zebraniu próbki mieszamy ze sobą w woreczku. Trzeba pamiętać o tym, aby czasem nie zbierać próbek ziemi tuż po nawożeniu, czy też z miejsc, w których wcześniej znajdowały się materiały budowlane. Ziemi nie należy też zbierać z miejsc, gdzie wcześniej obecny był kompost. Po pobraniu próbek z odpowiednich miejsc i wymieszaniu ich należy włożyć czujnik kwasomierza. Na wyświetlaniu urządzenia pokaże się nam wówczas wynik.

Kwasomierz tradycyjny

Innym sposobem na przeprowadzenie pomiaru pH gleby jest użycie do tego celu kwasomierza tradycyjnego czy też pehametru paskowego. Do tego celu najpierw musimy zebrać próbkę ziemi, po czym nanosimy ją na porcelanową płytkę. W kolejnym kroju zalewamy ją płynem hellinga, który znajduje się w zestawie. Po około 60 sekundach płyn powinien zabarwić się na dany kolor, w zależności od otrzymanej wartości. Następnie korzystając z legendy, odczytujemy uzyskany wynik pomiaru. Jeśli chodzi o pehametr piaskowy, w nim sięgamy po prosty w użyciu papierek lakmusowy. Papierek musimy zanurzyć w wilgotnej ziemi, po czym zabarwi się on na dany kolor. Następnie porównujemy jego barwę z legendą.

Domowy sposób

Jeśli, nie mamy przy sobie żadnego urządzenia do zmierzenia pH, możemy wypróbować prosty domowy sposób. W tym wypadu musimy przygotować ocet albo wodę. Najpierw oczywiście pobieramy poprawnie próbę ziemi, po czym wkładamy ją do szklanego słoiczka. Zalewamy ziemię wodą destylowaną. Na wierzch dodajemy sodę czy też wlewamy trochę octu. Jeśli na powierzchni sody zauważymy pianę, wówczas sugeruje to ziemię kwaśną. Jeżeli natomiast wykorzystamy ocet i pojawią się na jego powierzchni bąbelki, wtedy gleba ma odczyn zasadowy.

Kiedy poleca się zbadać kwasowość gleby?

Czynność tą najlepiej wykonać zawsze przed wysiewem, przesadzeniem czy też nawożeniem rośliny. Często zaleca się też regularne sprawdzanie odczynu gleby, gdyż może dojść do jego zmiany. Dzieje się tak przez używanie nawozów, rozwój mikroorganizmów czy też zmieniające się czynniki atmosferyczne. Badanie kwasowości gleby wykonuje się też w przypadku nieudanych plonów.