Spodenki rowerowe damskie – jak wybrać odpowiednie?

Kolarstwo to dyscyplina ciesząca się coraz większą popularnością. Zarówno na jazdę po szosach, jak i w terenie decyduje się wiele osób. Chcąc zapewnić sobie odpowiedni komfort podczas treningów i wypraw należy wyposażyć się we właściwą odzież i akcesoria. Jednym z najbardziej istotnych elementów są spodenki na rower. Dużym wyzwaniem okazuje się często odnalezienie damskich modeli, które dobrze sprawdzą się w czasie jazdy. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać egzemplarz dopasowany do zapotrzebowania?

Czym powinny charakteryzować się dobre spodenki na rower?

Wszystkie elementy odzieży z tej kategorii tworzone są ze specjalnych mieszanek włókien syntetycznych, które zapewniają ciału właściwą oddychalność i termoregulację. Pot usuwany jest w postaci pary, a skóra może pozostać sucha. Chroni to przed odparzeniami i przegrzaniem. Czym różnią się spodenki kolarskie od modeli dedykowanych innym dyscyplinom sportowym? Ubrania z tej kategorii wyposażone są w specjalne, miękkie wkładki, które zwiększają komfort jazdy. Podczas przemieszczania się na rowerze ciało podparte jest w trzech punktach. Są to dłonie, stopy i pupa. Intensywne obciążenie pośladków może prowadzić do szybkiego zmęczenia, drętwienia mięśni i bólu. Spodenki rowerowe damskie tworzone są tak, aby maksymalnie zwiększyć komfort jazdy. Jak wybrać odpowiedni element ubioru dla siebie?

Rodzaje dostępnych spodenek rowerowych

Osoby poszukujące ubrań z tej kategorii natrafią m.in. na modele z szelkami i bez szelek. Pierwsze z nich polecane są przede wszystkim podczas intensywnych treningów i na dłuższe trasy. Ze względu na specyficzne ułożenie ciała w czasie jazdy, odzież rowerowa damska musi być uszyta w taki sposób, aby nie zmieniać swojego ułożenia. W przypadku modeli bez szelek wiąże się to zwykle z zastosowaniem dość szerokich i mocnych ściągaczy w pasie. Niektóre osoby uznają takie rozwiązanie za niekomfortowe ze względu na odczuwany ucisk. Podczas wybierania stroju należy pamiętać o tym, że materiał musi ściśle przylegać do ciała. Dlatego też zakup większego rozmiaru może nie być najlepszą opcją. Które spodenki sprawdzą się w poszczególnych sytuacjach?

Z szelkami czy bez szelek?

Spodenki rowerowe damskie wyposażone w szelki to opcja ceniona przez wiele osób. Rozwiązanie to zapewnia stabilne pozostawanie odzieży we właściwym miejscu podczas jazdy. Krój takich akcesoriów chroni też przed ewentualnym uciskiem. Decydując się na tego typu modele warto dowiedzieć się, z jakiego materiału zostały wykonane same szelki. Im bardziej przewiewna tkanina, tym bardziej komfortowa będzie jazda. Wadą spodenek na szelkach jest stosunkowo kłopotliwe przebieranie się. To szczególny problem wtedy, kiedy konieczne jest szybkie lub częste zdejmowanie ubrania, np. podczas przystanków na toaletę. Bardziej uciążliwe jest też zdejmowanie stroju, kiedy ciało jest zmęczone po długiej trasie. Jakie są rozwiązania tego problemu?

Coraz więcej producentów oferuje spodenki kolarskie z szelkami wyposażone w systemy ułatwiające ich zdejmowanie. Odnaleźć tu można między innymi wygodne w obsłudze zapięcia. Modele bez szelek mogą okazać się bardziej komfortowym rozwiązaniem podczas krótszych treningów. Wybierając odzież na szelkach na dłuższe wyprawy, warto dowiedzieć się, czy jej zdejmowanie nie będzie zbyt uciążliwe.

Jak wybrać wygodne spodenki rowerowe?

Podczas jazdy rowerem komfort odgrywa wyjątkowo ważną rolę. Nawet delikatnie szorstka faktura ubioru może powodować uciążliwe obtarcia po przejechaniu dłuższej trasy. Odzież rowerowa damska powinna być więc przede wszystkim wykonana z wykorzystaniem technologii bezszwowej. Należy upewnić się, że na połączeniach poszczególnych partii materiału nie pojawiają się żadne zgrubienia, ani odstające nitki. Zaleca się też wybierać modele ubrań wykonane z wielu paneli. Wpływa to korzystnie na ich stopień dopasowania do ciała. Wysokiej jakości produkty oferowane przez cenionych producentów będą dobrym wyborem. Chcąc odnaleźć komfortowy strój należy przede wszystkim dopasować go do własnych potrzeb.