Skurcze brzucha – z czego wynikają?

Skurcze brzucha mogą być powiązane z różnymi procesami, zachodzącymi w narządach wewnętrznych organizmu. Jeżeli jednak zdarzają się często i są bardzo silne, mogą stanowić powód do niepokoju. Jak powstają skurcze brzucha i kiedy warto zgłosić problem lekarzowi?

Skurcze brzucha po jedzeniu

Skurcze brzucha występujące po posiłkach mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej spowodowane są:

  • alergiami i nietolerancjami pokarmowymi – skurcze występują najczęściej z uczuciem przelewania się treści w jelitach oraz ciężkością w żołądku. Ulgę przynosi wypróżnienie się;
  • zakażenia bakterią z rodziny Salmonella – objawy pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu zakażonego pokarmu. Dodatkowe sygnały to: zimne poty, biegunka, wymioty, przelewanie w jelitach;
  • zapalenie błony śluzowej żołądka – może być wywołane bakterią helicobacter pylori lub złą dietą, oprócz skurczów mogą występować wymioty, biegunki, zaparcia oraz nudności.

Skurcze brzucha a choroby jelit

W przypadku chorób jelit skurcze brzucha stanowią jeden z najpowszechniejszych objawów. Często potęgowane są przez złą dietę, stres i brak aktywności fizycznej. Skurcze brzucha wyróżniamy w poniższych chorobach jelit:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem biegunek i zaparć, często w kale pojawia się krew;
  • zespół jelita drażliwego – pojawia się ból o skurczowym charakterze, a dodatkowo mogą wystąpić uciążliwe zaparcia oraz biegunki.

Skurcze brzucha a problemy ginekologiczne u kobiet

Skurcze brzucha często występują u kobiet w trakcie miesiączki. Jeżeli jednak pojawiają się poza okresem menstruacji, czasem warto zainteresować się, czy nie są spowodowane poważnym schorzeniem. Jedną z chorób, która może wywoływać takie dolegliwości, jest endometrioza, która polega na przedostawaniu się komórek endometrium (błony śluzowej macicy) do jamy brzusznej i innych tkanek lub narządów w ciele. Endometrium to poważna choroba, wywołująca wiele dolegliwości, między innymi bóle skurczowe jamy brzusznej.

Inne choroby, które mogą wywoływać nagłe skurcze brzucha

Nagłe skurcze brzucha występują zazwyczaj przy tzw. ostrym brzuchu i często stanowią przesłankę do szybkiej wizyty u lekarza. Choroby, przy których mogą wystąpić, to między innymi:

  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – oprócz skurczów często występuje gorączka, zaparcia, nudności, wymioty. Schorzenie wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej;
  • zapalenie uchyłku jelita grubego – zakażenie jelita grubego, które wynika ze stanu zapalnego w fałdach jelit. Stan ten również wymaga interwencji chirurga;
  • kamica pęcherzyka żółciowego – objawia się bólem brzucha, często zlokalizowanym pod żebrami i promieniującym w okolice kręgosłupa. Ból nasila się podczas chodzenia, śmiechu lub parcia.

Skurcze brzucha, które występują sporadycznie i nie są zbyt silne, nie powinny budzić niepokoju, gdyż często wynikają z pewnych zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego, np. po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Jeżeli jednak dolegliwości pojawiają się często lub mają ostry charakter, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.