Opieka nad seniorem zmagającym się na co dzień z demencją może stanowić spore wyzwanie. Wraz z wiekiem pewne funkcje w organizmie zaczynają ulegać pogorszeniu, a to zaś ma znamienny wpływ na zachowanie i samopoczucie podopiecznego. Czym jest demencja starcza i jak opiekować się seniorem z demencją?
Czym jest demencja?
Demencja starcza – określana niekiedy także otępieniem starczym, to schorzenie mózgu, które najczęściej dotyka osoby powyżej 65. roku życia. Prowadzi do zaburzenia funkcji intelektualnych, skutkując jednocześnie znacznym obniżeniem sprawności umysłowej. Osoby starsze zmagające się z demencją bardzo często miewają kłopoty z pamięcią i logicznym myśleniem, problemy z orientacją, trudności w mówieniu i rozumieniu, co więcej – bywają również agresywne czy apatyczne. Tak ważne jest rozpoznanie schorzenia, gdyż w najgorszym wypadku może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu pacjenta oraz do utraty samodzielności. I choć demencja jest nieuleczalna, a przyczyny jej występowania możemy doszukiwać się na wielu polach, wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego może złagodzić nieprzyjemne objawy. O czym jeszcze należy pamiętać, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech?
Opieka nad starszymi a demencja starcza
Demencja starcza może w początkowym stadium być mylona z objawami starzenia. Senior z czasem zaczyna tracić swoją niezależność, co niekiedy z łatwością możemy zauważyć po zmianach w zachowaniu czy sposobie komunikowania. Osoba starsza zmagająca się z demencją wymaga bowiem odpowiedniego podejścia. Jako że nie widzi ona świata takim, jakim on jest w rzeczywistości, to właśnie na was spada cała odpowiedzialność. Wraz z rozwojem schorzenia codzienne czynności mogą zacząć przysparzać sporo trudności i to od was zależy, jak poradzicie sobie z opieką. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby podopiecznego. Senior musi zobaczyć, że może na was liczyć! Kluczowe w tym wypadku jest zrozumienie schorzenia oraz wspieranie osoby starszej na każdym kroku. Ton głosu czy wasze nastawienie mają niebagatelne znaczenie dla współpracy z seniorem. Opieka nad seniorem – Niemcy, to poważne zadanie, do którego trzeba się solidnie przygotować.
Jak rozmawiać z seniorem z demencją?
Nie bez powodu tak wiele mówi się o tym, że profesjonalna opiekunka osób starszych powinna być cierpliwa, wyrozumiała czy empatyczna. Opieka nad osobami starszymi z demencją to bowiem spore wyzwanie! Problemy komunikacyjne rzutują na całą współpracę, co zaś niczego nie ułatwia… Niektóre zachowania mogą stać się uciążliwe czy męczące, a wam nie pozostanie nic innego, jak wykazać się dużą dozą zrozumienia. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy przede wszystkim zachować spokój. Komunikacja z podopiecznym powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu, tym samym nie nakładać na seniora zbyt dużej presji. Należy mówić powoli i spokojnie, a w razie konieczności powtórzyć wypowiedziane wcześniej zdanie. Pod żadnym pozorem nie podnoście głosu i nie okazujcie irytacji!
Jeżeli podopieczny zaczyna wykazywać agresywne zachowania, tym samym nie chce spełnić waszej prośby – dajcie mu czas. Osoby starsze z demencją bardzo często odmawiają jedzenia czy mycia. Koniecznie unikajcie potencjalnego konfliktu, gdyż niczego dobrego to nie wróży! Sprawcie, by czuł się przy was w pełni komfortowo i bezpiecznie…
Aktywizacja osoby starszej z demencją – o tym pamiętaj
Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, macie duży wpływ na samopoczucie podopiecznego. Jeżeli zatem stoicie przed wyzwaniem, jakim jest opieka nad seniorem z demencją, warto wcześniej przygotować się do wyzwania. Nie wystarczy bowiem zmienić sposób mówienia czy zadbać o warunki panujące w mieszkaniu. Należy również regularnie aktywizować seniora, co zaś pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy demencji starczej. Co możecie zrobić? Pozwólcie podopiecznemu samodzielnie wybrać interesujące go zajęcie. Możecie oczywiście porozmawiać z nim na temat jego zainteresowań czy preferencji. Jeśli wciąż będzie miał problem z wyborem, podajcie mu kilka ciekawych propozycji.
Opieka nad osobami starszymi to niezwykle trudne, a jednocześnie tak satysfakcjonujące zajęcie. Dajcie sobie czas, by zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości i spełnić w roli opiekunki!