Savoir vivre chrzestnego, czyli obowiązki, ubiór i dobre praktyki

Bycie rodzicem chrzestnym to spora odpowiedzialność. Wiadomym jest, że większość osób pragnie starannie przygotować się do uroczystości. Ważne jest to, aby zadbać nawet o najmniejsze szczegóły. Mogłoby się wydawać, że ubiór jest kwestią drugorzędną, jednak niezwykle istotne jest to, aby prezentować się adekwatnie do okazji.

Zbyt efektowne kreacje nie są mile widziane, o czym zapomina wiele kobiet. Mężczyźni często pozwalają sobie na przesadny luz, jednak jeansy lub trampki nie są odpowiednie na opisywaną uroczystość. Nie można również zapomnieć o kwestii prezentu dla dziecka. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne osobom bez doświadczenia.

Obowiązki rodziców chrzestnych 

Podstawowym obowiązkiem rodziców chrzestnych jest pomoc w wychowywaniu dziecka w zgodzie z wiarą chrześcijańską. Powinni oni stanowić wzór do naśladowania – istotne jest to, aby byli obecni w życiu malucha. Ważne jest również to, aby stanowili oparcie w trudnych chwilach. Można spotkać się z opinią, że rodzice chrzestni zastępują rodziców biologicznych w przypadku ich śmierci. Wiadomym jest jednak to, że nie zawsze jest to możliwe, a wiele zależy od relacji rodzinnych.

  • Przygotowania do ceremonii uzależnione są od obyczajów panujących w danej parafii. Zwykle należy zgłosić się po stosowny dokument do zakrystii, a następnie dostarczyć go do kościoła, w którym będzie odbywać się uroczystość. Warto wspomnieć również o kartce, która musi zostać podpisana przez księdza spowiednika. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze osoba rozwiedziona czy też żyjąca z drugą połówką bez ślubu otrzyma rozgrzeszenie, jednak zdarzają się wyjątki.
  • Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat i przyjęła sakrament bierzmowania.
  • Matka chrzestna jest zobowiązana do zakupu chrzcielnej, która zakładana jest dziecku podczas ceremonii. Symbolizuje to przyjęcie nowych obowiązków. 
  • Ojciec chrzestny musi zakupić świecę chrzcielną, która zapalana jest podczas uroczystości. Jest to symbol wstąpienia dziecka do wspólnoty Jezusa Chrystusa. Istotne jest to, aby świeca została zachowana, ponieważ będzie niezbędna w dniu pierwszej komunii.

Prezent dla dziecka od chrzestnego i chrzestnej

Na początku warto podkreślić, że rola rodziców chrzestnych nie polega na wręczaniu pieniędzy oraz obdarowywaniu prezentami. Kwota, jaka zostanie wręczona dziecku uzależniona jest od osobistych sytuacji materialnej. Wiele osób decyduje się na wręczenie 500-1000 zł (źródło: https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/post/ile-dac-na-chrzciny). Nie jest to jednak żadnym wymogiem. W przypadku mniejszego budżetu warto pomyśleć o wręczeniu pamiątki np. łańcuszka, zabawek, eleganckich ubranek.

Okazji do wręczania upominków jest wiele. Rodzice chrzestni zwykle zapraszani są na roczek malucha, więc dobrze jest być przygotowanym na potencjalne wydatki. Propozycje ciekawych prezentów można znaleźć w artykule „Prezent na roczek dla dziewczynki lub chłopca od chrzestnej, chrzestnego. Co kupić?”