Rozjaśnianie włosów – sprawdź skuteczny, domowy sposób

Rozjaśnianie włosów to jedna z najczęstszych sposobów odnowienia wizerunku. Jaśniejsze odcienie sprawiają, że wyglądamy młodziej i promienniej. Tego typu zabieg można wykonać w warunkach domowych, a jedyny niezbędny składnik to woda utleniona. Jak za jej pomocą rozjaśnić włosy? Ile trzymać na włosach? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? R

Jaki rozjaśniacz do włosów wybrać?

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem, który wykonuje sie nie tylko u profesjonalisty, ale także w warunkach domowych. Co więcej, niekoniecznie należy wykorzystywać do tego produktów chemicznych. Na jaki rozjaśniacz do włosów się zdecydować? Coraz więcej kobiet poleca wodę utlenioną. Woda utleniona, czyli roztwór nadtlenku wodoru, najczęściej spotykany jest w stężeniu 3%. Jest ona podstawowym elementem domowej apteczki. Wykazuje silne działanie odkażające, regenerujące, a także rozjaśniające. 

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną – jak to zrobić?

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną jest zabiegiem bezpiecznym, o ile przestrzega się pewnych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, że woda utleniona powinna zostać rozcieńczona. Warto przygotować roztwór w proporcjach 1:1 lub 1:2 (jeśli chcesz żeby mieszanina była delikatniejsza). Dzień przed planowanym zabiegiem, warto wykonać próbę na kilku pasmach. Dzięki temu można sprawdzić czy rozjaśniacz do włosów nie jest za mocny lub czy nie występuje reakcja alergiczna. Aby rozjaśnianie włosów wodą utlenioną przyniosło pożądane efekty, należy wykonać je w odpowiedniej kolejności:

  1. Równomiernie spryskać włosy na całej długości.
  2. Dokładnie rozczesać włosy za pomocą grzebienia lub szczotki. 
  3. Pozostawić mieszankę na włosach.
  4. Precyzyjnie umyć włosy.
  5. Zastosować odżywkę. 

Najczęstszymi pytaniami jakie pojawiają się w związku z tym zabiegiem są: ile trzymać na włosach i kiedy można powtórzyć rozjaśnianie. Wodę utlenioną nie należy mieć na włosach dłużej niż 30 min. Natomiast odstęp pomiędzy kolejnymi działaniami powinien wynosić kilka dni. 

Ile trzymać na włosach? – efekt końcowy i pielęgnacja 

Efekt końcowy zależy od wielu czynników m.in.: od czasu trzymania i prawidłowego rozprowadzenia. Zbyt długie trzymanie wody utlenionej na włosach może skutkować zabarwieniem na kolor żółty. Niedokładne rozczesanie włosów po spryskaniu, będzie widoczne o wyschnięciu w postaci plam. Warto również zaznaczyć, że metoda ta jest zdecydowanie słabsza niż zabiegi u fryzjera. Jeśli zostanie wykonana prawidłowo, rozjaśni włosy max. o 1-2 tony. 

Rozjaśniacz do włosów – przeciwwskazania

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną jest zabiegiem bezpiecznym, jednak należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku profesjonalnych produktów, może ono prowadzić do wysuszania i niszczenia struktury włosa. Dlatego też aby zminimalizować widoczność skutków ubocznych należy przestrzegać czasu trzymania oraz odpowiedniej proporcji. Zabieg ten nie powinny wykonywać osoby, u których powstała reakcja alergiczna. Metodę tą odradza się również kobietą, które skarżą się na słabe, łamiące się włosy. W takiej sytuacji zabieg ten przyniesie więcej złego niż dobrego. Co więcej, jeśli zależy Ci na bardziej widocznym rozjaśnianiu, lepiej udać się do profesjonalisty.

Na obecnym rynku odnaleźć można wiele firm oferujących rozjaśniacze do włosów. Jednak często bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie domowych sposób. Woda utleniona daje subtelny efekt. Warto jednak pamiętać, że każde, nawet delikatne, rozjaśnianie powinno być poprzedzone dokładną analizą stanu włosów. 

Artykuł przygotowany został przy współpracy z serwisem Esencjalnie.pl