Rolety rzymskie na wymiar – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Rolety stanowią z roku na rok, coraz popularniejszy wariant osłon okiennych dla naszych mieszkań. Zawdzięczają to swojej różnorodności, funkcjonalnościom oraz szerokiej gamie wzorów i kolorów, po które może sięgnąć klient. Co jednak, jeżeli pomimo tego, nie możemy znaleźć modelu, spełniającego wszystkie nasze wymagania? Pozostaje nam go stworzyć, a raczej uszyć, na wymiar.

Rolety niewątpliwie przydają się w różnych sytuacjach. Latem chronią nas przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, promieniami słońca, które potrafią utrudnić codzienną pracę bądź obudzić szybciej niż najlepszy budzik w telefonie. Stanowią także skuteczną ochronę przed wścibskim wzrokiem sąsiada z naprzeciwka. Ich przydatność w domu jest niezaprzeczalna.

Popularnym typem rolet, jest sięgający swoim rodowodem do czasów starożytnych, wariant o nazwie rolety rzymskie. W przeciwieństwie do klasycznych rolet materiałowych, ich system został wzbogacony o równomiernie ułożone, poziome tunele, wypełnione fiszbinami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kolejne warstwy rolety nachodzą na siebie, tworząc efekt fali. Liczba fal uzależniona jest od wielkości okna i częstotliwości występowania fiszbin. Rolety rzymskie uznawane są za najbardziej zdobniczą odmianę rolet, dzięki czemu, wiele osób sięga po nie w zamian za firanki. Nie jest to popularne rozwiązanie, ale niektórzy, chcąc nadać większy poziom zdobniczości pomieszczeniu, łączą rolety rzymskie z zasłonami. To rozwiązanie znajdzie zastosowanie w sypialni bądź salonie. Wiele osób obawia montażu rolet rzymskich w kuchni, warto zaznaczyć, że absolutnie niesłusznie. Przy odpowiedniej dozie uwagi, rolety będą służyły na lata. Większość zabrudzeń da się łatwo usunąć za pomocą mokrej ściereczki bądź słabszych detergentów.

Pomimo szerokiej dostępności rolet rzymskich w różnych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i online, może zdarzyć się sytuacja, że nie będziemy w stanie znaleźć modelu, który spełni nasze oczekiwania np. pod kątem dopełnienia pozostałych elementów aranżacyjnych pomieszczenia, w którym mają zostać zainstalowane. Wtedy pozostaje zamówić rolety rzymskie na wymiar. Skorzystanie z tej opcji pozwala klientowi wybrać praktycznie dowolny kolor rolet czy skorzystać z nietypowej, wzorzystej stylistyki. Kluczowy może okazać się także wybór odpowiedniego materiału dla rolet. Większa gramatura sprawi, że rolety będą cechować się mniejszą przepuszczalnością promieni słonecznych, jednak będzie to miało także wpływ na ich wagę, co może przeszkadzać przy ich zwijaniu i rozwijaniu. Będąc przy temacie systemu rozwijania rolet, wybór rolet na wymiar pozwoli także zadecydować, po której stronie rolet ma on zostać umieszczony.

Niezależnie od aranżacji wnętrza, rolety rzymskie na pewno okażą się ciekawym uzupełnieniem pomieszczenia, uzupełniając je o dodatkowe akcenty bądź dopełniając całość, idealnie się w nie wpisując. Wybór rozwiązania „na wymiar” będzie rozwiązaniem droższym, ale decydując się na nie, mamy świadomość, że wybieramy rozwiązanie zrealizowane w 100% pod nasze gusta i preferencje.