Rodzaje teczek i ich zastosowanie. Które z nich warto wybrać?

Początkowo teczki były głównie okładkami, które służyły do zebrania i ochrony dokumentów. Jednak z czasem pojawiło się zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania spełniające potrzeby na przykład kadrowych. Efektem tego jest wiele różnych rodzajów teczek, które dedykowane są odmiennym działaniom. Czym różnią się od siebie? Które z nich warto wybrać? Sprawdź to koniecznie, czytając nasz artykuł.

Fastykuły, teczki z gumką oraz wiązane

Fastykuły są to papierowe teczki na dokumenty, a dokładniej to dwie okładki spięte przy pomocy tekstylnej tasiemki, sznurka lub klipsa archiwizacyjnego. Jeżeli wykorzystuje się do związywania tasiemkę lub sznurek, wyróżnia się tego typu teczki wiązane z jednej lub z dwóch stron. Przy czym to drugie rozwiązanie zazwyczaj wykorzystuje się przy większej partii dokumentów. Okładki fastykuł są bardzo twarde i sztywne. Najczęściej stosuje się je w różnego rodzaju archiwach.

Natomiast teczki na dokumenty z gumką są bardzo popularne w szkole, na uczelni czy w pracy. Posiadają bardzo podobną budowę do teczek wiązanych. Główną różnicą między nimi jest sposób spinania. Tego rodzaju teczki posiadają skrzydełka zatrzymujące w środku papiery podczas ich przenoszenia. Tak jak okłada posiadają one delikatne bigowanie, przez co można regulować grubość teczki na dokumenty A4

Także teczki wiązane to najczęściej jednoelementowa okładka. Nie są one tak komfortowe w wyjmowaniu dokumentów ja tego typu organizery na gumkę. Ich zapięcie jest za to zdecydowanie trwalsze. W dodatku pozwala ono zawrzeć w teczce dużą ilość różnych dokumentów. 

Teczki skrzydłowe, segregujące i harmonijkowe

Teczki skrzydłowe tworzy się podobnie jak wiązane czy te z gumką. Ich podstawową częścią jest okładka ze skrzydełkami. W dodatku tego typu teczki na dokumenty mogą być zapinane na gumkę lub rzepy. Jest to grupa rodzaju organizerów, które są idealne do przenoszenia różnych dokumentów. Teczki skrzydłowe są wykonane z bardzo grubej i sztywnej tekstury, co daje większe bezpieczeństwo podczas ich przestawiania. 

Natomiast teczki segregujące mogą występować w roli teczek ze skrzydełkami bądź tradycyjnych okładek. Wewnątrz nich zawsze znajdują się przekładki. Te plastikowe teczki na dokumenty służą do ich grupowania. Tego typu organizery mogą nie mieć zapinania.

W przypadku teczek harmonijkowych mają one podobne zastosowanie co segregujące. Ich celem jest uporządkowane grupowanie dokumentów. Różnią się jednak od siebie budową. W tym przypadku zakładki harmonijki zastąpiły przegródki. Te teczki najczęściej zapinane są na gumkę.

Teczki zawieszkowe, akt osobowych oraz do podpisu

Teczki zawieszkowe są dedykowane archiwum. Często tworzy się je z ze złożonego na pół arkusza tektury. Natomiast na obu końcach montuje się szyny z małymi haczykami. Tego typu konstrukcja ułatwia umieszczenie dokumentów wewnątrz teczki, a następnie zawieszenie jej w pozycji poziomej. 

Teczki akt osobowych to grupa produktów archiwizacyjnych o takim samym przeznaczeniu. Są to zarówno teczki i segregatory na dokumenty oraz wiele innych rodzajów organizerów. Wszystkie stosuje się do trzymania akt pracowników danej firmy lub instytucji. 

Natomiast teczki do podpisu mają jedno ważne zastosowanie. Służą do przekazania osobie decyzyjnej dokumentów do podpisu. Bardzo często są to teczki na dokumenty z nadrukiem. Mają także sztywne okładki.

Wśród znanych i powszechnie używanych rodzajów tego typu organizerów można jeszcze wyróżnić: teczki z klipem, z rączką, kopertowe i biznesowe. Po przeanalizowaniu ich zastosowania zdecyduj, które z nich będą Ci najbardziej potrzebne.