Czy widzisz w swojej łazience robaki łazienkowe? Najczęściej robak łazienkowy to rybik cukrowy. Jest to pełzający owad, który bytuje w pomieszczeniach wilgotnych. Co więcej żywi się ubraniami czy też resztkami organicznymi. Skąd się w naszej łazience biorą robaki? Jak je poprawnie zlikwidować? Przekonajmy się.
Czym są oraz skąd się w ogóle biorą?
Robak łazienkowy bierze się głównie z wilgoci w domu, która panuje przecież zwykle w tymże pomieszczeniu. Zamieszkują szczeliny pomiędzy kafelkami, dziury w fugach, jak i także wolne przestrzenie pomiędzy wanną a podłogą. Chociaż większych szkód najczęściej nie powodują, to wyglądają niestety okropnie. Poza tym chyba nikt nie chce natyka się na pełzające stale owady podczas brania kąpieli czy też wykonywania toalety porannej.
Robakami najczęściej występującymi w łazience są cukrowe rybiki. Możemy się także spotkać z określeniem srebrzyków. O wiele rzadziej w naszych toaletach pojawiają się prosionki czy też mrówki faraonki. Jak możemy je rozpoznać? W jaki sposób się ich pozbędziemy na dobre?
Jak można się pozbyć rybików cukrowych?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Przede wszystkim musimy się zastosować do pewnych określonych zasad, dzięki którym pomieszczenie nasze nie będzie środowiskiem, które sprzyja rybikom.
Na pewno należy wietrzyć regularnie pomieszczenie, szczególnie róbmy to po kąpieli. Każdorazowo po zachlapaniu należy wycierać podłogę, jak i także mebla czy też innego rodzaju urządzania.
Należy także w łazience utrzymywać porządek. Nie powinniśmy trzymać ubrań na wierzchu. Podłogę należy odkurzać regularnie z kłaczków oraz z papieru. Silikonem powinniśmy także uszczelnić wszelkie szczeliny, na przykład pomiędzy podłogą a ścianami, między kafelkami czy też pod wanną.
Nie dopuszczajmy również do rozwoju grzybów w naszej łazience. Zwalczanie robaków rozpoczynamy w łazience od osuszenia porządnego pomieszczenia. Jeśli w łazience nie mamy okna, to zainstalujmy wentylator i włączmy go po każdym prysznicu oraz kąpieli. Gorące oraz wilgotne powietrze stwarza warunki idealne do rozwoju rybików.
Jak zrobić na rybiki stosowną pułapkę? Wystarczy kawałek tekturki, nasmarujmy ją miodem i pozostawmy na kafelkach. Możemy także użyć słoika i wypełnić go cukrem. Pułapkę należy wymieniać co kilka dni, likwidując na nią złapane srebrzyki. Szare robaczki w łazienkach nie tolerują również zapachów ostrych, jak na przykład cytrusów, przypraw intensywnych czy też lawendy. Możemy dodać nieco składników do samej pułapki, na pewno będziemy zadowoleni z efektów.