Rajstopy na żylaki – kiedy warto po nie sięgnąć?

O rajstopach uciskowych dowiadujemy się zazwyczaj wtedy, gdy szukamy sposobu na istniejące już żylaki albo zaczynamy mieć problemy z krążeniem krwi w nogach. Szukając rozwiązania, trafiamy na kompresjoterapię za pomocą rajstop czy pończoch. Dla kogo dokładnie dedykowane są rajstopy na żylaki? I na czym polega ich działanie?

Do czego służą rajstopy uciskowe

Ogólnie rzecz biorąc, rajstopy uciskowe są przede wszystkim elementem kompresjoterapii mającej na celu poprawę krążenia krwi w dolnych partiach nóg. Jeżeli pojawiające się na nogach pajączki i żylaki znajdują się na wysokości lub powyżej kolana zalecane jest stosowanie rajstop lub pończoch. Wybrzuszone żyły to w rzeczywistości efekt nieprawidłowej cyrkulacji krwi w nogach. Z czasem słabe krążenie w tych rejonach może prowadzić do niewydolności żył kończyn dolnych. Problemy z krążeniem w nogach mogą powodować też zakrzepicę żylną. We wszystkich tych sytuacjach warto sięgnąć po rajstopy na żylaki zarówno w celach profilaktycznych, jak i terapeutycznych.

W grupie ryzyka zaburzeń prawidłowego krążenia krwi w nogach znajdują się przede wszystkim osoby wykonujące pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia. W sytuacji, kiedy mięśnie łydek nie są pobudzane do działania, a tym samym krew nie jest naturalnie pompowana w dolnych partiach żył, następuje zastój krwi w nogach. Zaczynamy wtedy odczuwać ich drętwienie lub mrowienie, pojawia się obrzęk, a z czasem pajączki i żylaki. Przy czym tendencja do żylaków może mieć podłoże genetyczne.

Rajstopy przeciwżylakowe w praktyce

Od strony praktycznej chodzenie w rajstopach przeciwżylakowych to prosty i wygodny sposób na zapewnienie prawidłowego przepływu krwi w nogach. Warto zaznaczyć, że rajstopy na żylaki nie odbiegają swoim wyglądem od tradycyjnych rajstop. Co ważne, są one dostępne w różnej gamie kolorów i rozmiarów – w tym również długości, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do sylwetki i wybranej stylizacji. Dlatego z powodzeniem rajstopy przeciwżylakowe można zakładać do pracy na przykład do eleganckiej spódniczki czy sukienki. Mężczyźni także mogą korzystać z tego typu produktów.

Ważne, aby pamiętać o tym, że rajstopy uciskowe oferowane są w czterech klasach ucisku. Klasa pierwsza doskonale sprawdza się w profilaktyce oraz terapii niewielkich żylaków. Klasa druga i trzecia to rajstopy uciskowe dedykowane dla bardziej zaawansowanych zmian i problemów z krążeniem żylnym.