Przebarwienia na twarzy – jak skutecznie zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to dość powszechny problem skórny, z którym boryka się wiele osób (niezależnie od wieku). Jak skutecznie usunąć przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to dość powszechny problem skórny, z którym boryka się wiele osób (niezależnie od wieku oraz płci). W usuwaniu przebarwień na twarzy istotną kwestię stanowi znajomość procesów związanych z ich powstawaniem. Równomierny koloryt skóry, bez przebarwień na twarzy to oznaka jej dobrego ogólnego stanu. Na szczęście sporą część przebarwień skóry można łatwo zniwelować za pomocą właściwej codziennej pielęgnacji – systematycznie stosując kosmetyki na przebarwienia. Kosmetyki na przebarwienia to kluczowa profilaktyka związana z przebarwieniami na twarzy. Co to są przebarwienia na twarzy oraz jak skutecznie zapobiegać ich powstawaniu? Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Co to są przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to ogromny problem wielu osób, niezależnie od płci czy wieku. Przebarwienia skóry mogą przybierać różnorodne formy – od małych punkcików (np. piegi) po dość spore, nawet kilkucentymetrowe plamy mające różnorodne barwy (np. plamy soczewicowate). Najtrudniejsze do usunięcia są plamy bardzo ciemne np. brązowe oraz brązowo-czerwone. Przebarwienia na twarzy są najczęściej wynikiem nieprawidłowości, które są związane z melaniną, a dokładniej działaniem melanocytów. Przyczyn ich powstawania jest natomiast o wiele więcej, aniżeli wspomniana powyżej. Według specjalistów, przebarwienia skóry uznawane są za defekt kosmetyczny i traktowane jako nieestetyczne problemy skórne, dlatego też podkreślają, iż należy zadbać o profilaktykę – łatwiej jest zapobiegać przebarwieniom aniżeli usuwać już istniejące.

Przebarwienia na twarzy i przyczyny ich powstawania

Przebarwienia na twarzy, inaczej plamy pigmentacyjne lub zaburzenia pigmentacyjne powstają z różnych przyczyn. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania zalicza się podwyższony poziom melaniny tj. naturalnego barwnika w skórze. Ponadto, przebarwienia na twarzy mogą być wynikiem następujących czynników:

  • Nieodpowiednia ekspozycja skóry twarzy, bez prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej na promieniowanie słoneczne tzw. posłoneczne przebarwienia na twarzy
  • Zaburzenia mające charakter hormonalny (kobiety w okresie menopauzy, kobiety w ciąży oraz osoby podczas różnorodnych terapii hormonalnych) tzw. hormonalne przebarwienia na twarzy
  • Predyspozycje genetyczne
  • Nieprawidłowa codzienna pielęgnacja skóry twarzy
  • Zażywanie pewnej grupy leków i ziół, jak i kosmetyków fotouczulających
  • Wiek powyżej 50 roku życia tzw. przebarwienia soczewicowate (starcze)
  • Trądzik tzw. przebarwienia po trądziku

Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy?

Dermatolodzy oraz kosmetolodzy podkreślają, iż istotne jest przeciwdziałanie przebarwieniom na twarzy, aniżeli później je usuwanie. Profilaktyka jest kluczowym elementem w tej tematyce. Jak więc skutecznie zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy? Do istotnych zasad związanych z przeciwdziałaniem przebarwieniom na twarzy można zaliczyć:

  • Prawidłowa, całoroczna ochrona przeciwsłoneczna skóry – stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV (najlepiej 50 SPF)
  • Codzienna, systematyczna pielęgnacja skóry twarzy – specjaliści zalecają stosować naturalne kosmetyki na przebarwienia
  • Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce podczas zażywania niektórych leków oraz ziół np. antybiotyki, dziurawiec
  • W sytuacji borykania się z trądzikiem zaleca się wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, opartej na stosowaniu odpowiednich kosmetyków naturalnych oraz powstrzymywanie się od wyciskania, zdrapywania wykwitów.

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zlikwidować przebarwienia na twarzy? Walka z przebarwieniami na twarzy zależy w dużej mierze od kilku czynników np. z jakim rodzajem przebarwień na twarzy mamy do czynienia, jaka przyczyny doprowadziły do ich powstania, jakiej wielkości są przebarwienia na twarzy oraz jaką barwę posiadają. O wiele łatwiej jest usunąć przebarwienia na twarzy, które umiejscowione są w naskórku, a o wiele trudniej te, które zlokalizowane są w skórze właściwiej tj. przebarwienia na twarzy mieszane czy wtórne. Specjaliści wyróżniają kilka istotnych metod, które są stosowane w likwidowaniu przebarwień na skórze – zaliczamy do nich:

  • Codzienna, regularna oraz prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy.

Dermatolodzy i kosmetolodzy zalecają systematycznie stosować naturalne kosmetyki na przebarwienia. Naturalne kosmetyki na przebarwienia są podstawowym elementem w profilaktyce (zapobieganiu) powstawania przebarwieniom skórnym, jak i posiadają działanie niwelujące przebarwienia na twarzy, które już powstały. Istotne jest również stosowanie prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej.

  • Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy.

Domowe sposoby mogą być uzupełnieniem właściwej pielęgnacji skóry podczas walki z przebarwieniami na twarzy.

  • Kuracja pod nadzorem dermatologa.

Miejscowe usuwanie przebarwień na twarzy za pomocą maści lub kremów aplikowanych miejscowo, jak i usuwanie przebarwień przy pomocy leczenia doustnego.

  • Profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Specjalistyczne zabiegi są ważne podczas usuwania przebarwień na twarzy. Do zabiegów mający pozytywny wpływ na koloryt skóry można zaliczyć: mikrodermabrazję, laseroterapie, krioterapie czy inne.


Literatura:

  1. Sienkiewicz A., Przebarwienia skóry., 2021.
  2. Prystupa-Chalkidis K., Przebarwienia skórne., w: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Noszczyk M. (red.), 2010.
  3. Senelle, Kosmetyki na przebarwienia – naturalne i ekologiczne – https://senelle.pl/kosmetyki-na-przebarwienia/.
  4. Engler-Jastrzebska M., Kamm A., Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmenatcji., Kosmetologia estetyczna., 2019.
  5. Kocot M., Przebarwienia etiologia i możliwości leczenia, Kosmetyka Profesjonalna, 2009.
  6. Miękoś-Zydek B., Czyż P., Zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia., w: Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Dermatologia dla kosmetologów., 2008.
  7. Pradecka D., Kaniowska E., Przebarwienia skóry – dlaczego powstają?, 2006.
  8. Drewa G., Biologiczna i fizjologiczna rola melanin., Dermatologia Estetyczna, 2002.
  9. Bazela K., Tyszczuk B., Rogiewicz K., Dębowska R., Dzwigałowska A., Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod., Kosmetologia estetyczna.
  10. Rassner G., Steiner U., Dermatologia., 2002.
  11. Urbańska A., Zaburzenia barwnikowe jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna, 2003.
  12. Michalak M., Kucharczyk M., Słowik-Rylska M., Kręcisz B., Zaburzenia barwnikowe skóry. Przyczyny, leczenie i profilaktyka., 2021.
  13. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2008.
  14. Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera., Kosmetologia estetyczna., 2015.
  15. Wolska H., Przebarwienia skóry i ich leczenie. Dermatol. Estet., 2000.