Po pandemii w wielu firmach pracownicy wrócili do biur, jednak wzrosła skłonność pracodawców do proponowania im hybrydowego trybu pracy. Pracownicy umysłowi często przez 2-3 dni w tygodniu mogą pracować z domu, a w pozostałe dni pojawiają się w biurze. Jeśli pracujesz hybrydowo, sprawdź, jak łatwo urządzić wygodne miejsce do pracy w domu. Dzięki temu będzie Ci nie tylko wygodniej, gdyż wydzielenie stanowiska biurowego zwiększa efektywność pracy.
Co powinno się znaleźć w domowym biurze?
Domowe biuro powinno być urządzone podobnie jak stanowisko biurowe w pracy. Najważniejszym elementem, bez którego nie da się pracować zdalnie i hybrydowo, jest sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem. Komputer lub laptop często zapewnia pracodawca, choć niekiedy pracownik musi kupić go samodzielnie. Równie ważne jest stabilne, szybkie łącze z Internetem. Internet powinien działać bez zakłóceń, a umowa nie powinna zawierać zapisów o limitach pobranych danych.
W domowym biurze nie może zabraknąć biurka i ergonomicznego fotela. Najlepsze biurka mają regulowaną wysokość blatu i podnóżki, które pozwalają odciążyć stopy podczas długiego siedzenia. Z kolei fotel powinien mieć regulowane oparcie i siedzisko, by dopasować ich wysokość oraz kąt nachylenia do potrzeb użytkownika. Prawidłowe ustawienie fotela ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pracownika wykonującego pracę siedzącą.
Budowa ścianki z pleksi
Meble i sprzęt do pracy zdalnej to podstawa, jednak równie ważne jest wydzielenie stanowiska biurowego w domu. Brak odrębnej przestrzeni do pracy w domu sprawia, że trudno rozdzielić pracę od życia prywatnego i obie sfery życia nadmiernie na siebie oddziałują, co może prowadzić do frustracji. Pleksa na wymiar może posłużyć do wyodrębnienia niewielkiej części pokoju dziennego lub sypialni na domowe biuro. Lekka ścianka z płyty plastikowej pozwala wydzielić niewielki kącik, w którym stanie biurko, fotel i ewentualny regał na dokumenty. Dzięki temu podczas wykonywania pracy zdalnej można oderwać się od codziennych obowiązków i w pełni skupić na sprawach zawodowych.
Przezroczysta ścianka dobrze sprawdza się nawet w niewielkich i słabo doświetlonych pomieszczeniach. Można wydzielić dzięki niej kącik do pracy bez odrębnego okna, gdyż do stanowiska biurowego dotrze światło dzienne. Pleksa przepuszcza promienie słoneczne i nie powoduje nadmiernego zacienienia miejsca do pracy. Dostęp do światła słonecznego pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogranicza zużycie prądu z powodu korzystania ze sztucznego oświetlenia przez większość dnia.
Wydzielenie miejsca do pracy za pomocą regału
Regał bez tylnej ścianki doskonale sprawdza się do dzielenia pomieszczeń na przestrzenie o odmiennych funkcjach. Można zatem wykorzystać go do stworzenia wygodnego kącika do pracy bez wydawania dużych kwot na przebudowę domu. Regał ustawiony prostopadle do ściany pozwala wyodrębnić miejsce na biurko, a także zwiększyć powierzchnię do przechowywania rzeczy osobistych i dokumentów firmowych. Regał może służyć zarówno do ustawiania pudełek z dokumentami do pracy, jak i jako miejsce na domową biblioteczkę, zdjęcia w dekoracyjnych ramkach, czy też pamiątki z podróży. Brak tylnej ścianki sprawia, że użytkownik ma dostęp do półek regału z obu stron, dlatego może korzystać z mebla podczas wykonywania pracy i w czasie wolnym bez przechodzenia do strefy o innym przeznaczeniu. Wydzielenie miejsca do pracy za pomocą regału pozwala również na błyskawiczną zmianę aranżacji pomieszczenia, gdy zajdzie taka potrzeba.