Propylene Glycol – co to takiego?

Ostatnimi czasy coraz nowsze substancje zyskują miano substancji szkodliwych. Jednocześnie w Internecie szerzy się spora panika. Jednym ze składników, który znalazł się na takiej „czarnej liście” jest Propylene Glycol. Dowiedzmy się do czego on służy i czy mamy się czego obawiać?

Definicja

Substancja, którą jest Propylene Glycol jest substancją należącą do grupy alkoholi. Zawiera on dwie hydroksylowe grupy oraz także występuje pod postacią cieszy bezbarwnej, która ma lekko słodki smak. Kontrowersje na temat tego właśnie składnika budzi na pewno sam fakt, że może on być pozyskiwany dokładnie na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest pozyskiwanie z gliceryny, a drugi sposób jako uboczny produkt, który to jest pozyskiwany w procesie rafinacji ropy naftowej.

Możemy także znaleźć w sieci informacje, jakoby substancja ta mogła podrażniać w pewnym sensie naszą skórę twarzy, jak i także nasze oczy. Jednak jest to tylko półprawda. Sytuacja taka mogłaby mieć miejsce w przypadku zastosowania alkoholu czystego. W kosmetykach z kolei jego stężenie dopuszczalne wynosi jedynie pięćdziesiąt procent dzięki czemu nie ma on kompletnie szans wpłynąć w jakiś sposób drażniący na tkankę, o ile nie jest ona oczywiście uszkodzona, na przykład w wyniku jakiejś choroby.

Gdzie znajdziemy Propylene Glycol?

Alkohol ten znajduje swoje zastosowanie w zasadzie w większości kosmetycznych produktów. Na pewno znajduje się w kosmetykach do włosów. Jest zawarty w maskach oraz odżywkach. Ma za zadanie zmiękczanie oraz nawilżenie suchych włosów, a w szamponach czy też we wcierkach do skóry głowy może być promotorem skutecznym przenikania substancji, które wzmacniają cebulki oraz pogrubiających samą łodygę włosa. Warto wybrać taki preparat, który będzie także stymulował sam włos do wzrostu oraz także wpłynie na wyrastanie nowych włosów. Musimy postawić na taki, który zawiera cząsteczkę specjalnie opatentowaną. Poprawia ona samo funkcjonowanie macierzystych komórek, które odpowiadają za porost naszych włosów, dzięki czemu nasz fryzurka zyska niezwykłą objętość, jak i także gęstość.

Substancję tę znajdziemy także w kremach oraz balsamach. Nadaje się jak najbardziej do pielęgnacji codziennej naszej twarzy oraz ciała. Nawilży doskonale skórę, a także poprawia przenikanie do niej odżywczych substancji. Co więcej znajduje się również w pastach do zębów, dezodorantach, antyprespirantach oraz także w peelingach. * olejkach do masażu.

Jak najbardziej substancja ta jest w pełni bezpieczna. Nie musimy się kompletnie martwić o te właśnie kwestie.