Projektanci wnętrz – czy ich praca jest potrzebna?

Wiele osób po zakupie domu lub mieszkania, a jeszcze przed wprowadzeniem się do nowej lokalizacji korzysta z usług projektanta wnętrz. Czynią to także osoby pragnące dokonać renowacji wnętrz pomieszczeń, w których obecnie zamieszkują. Wiele z nich zadaje sobie pytanie czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz, a odpowiedź zawsze jest twierdząca, gdyż współpraca z projektantem wnętrz może zaoszczędzić nam wielu kłopotów i wydatków.

Kim jest architekt wnętrz

Projektanci wnętrz nazywani są także architektami wnętrz. Ich profesja wiąże się z kształtowaniem wnętrz, czyli z przedstawieniem klientowi – po uprzednim zapoznaniu się z jego oczekiwaniami – układu funkcjonalnego wnętrz wraz z uwzględnieniem rozmieszczenia ścianek, otworów drzwiowych, mebli. Projektanci wnętrz przygotowują także projekt instalacji elektrycznej, czyli zajmują się usytuowaniem punktów oświetleniowych, włączników, a także gniazd oraz instalacji elektrycznej (usytuowanie ceramiki i armatury oraz punktów grzewczych). Profesjonalni projektanci wnętrz przygotowują rzuty i przekroje stanowiące prezentację wizualizacji danego wnętrza (wizualizacja proponowanych materiałów, które mają zdobić ściany i podłogi), a także kosztorys.

Cechy osobowości dobrego architekta wnętrz

Nie każdy może być dobrym architektem/projektantem wnętrz. Od czego zależy ogromny sukces, jaki odnoszą niektórzy z nich? W dużej mierze od cech, jakie posiadają. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim umiejętność aktywnego słuchania przejawiającą się w zrozumieniu potrzeb i wizji klienta po to, by móc ją następnie dopasować do własnej wizji. Często architekci wnętrz – słuchając klienta – muszą „czytać między wierszami” w zakresie upodobań klienta. Dodatkowo muszą wykazywać się oni dużą kreatywnością i znajomością najnowszych trendów stylistycznych, jak również wiedzieć o wyjściu na rynek nowych, innowacyjnych materiałów wykończeniowych wnętrz. Niektórzy klienci stawiają na klasycyzm w związku z czym architekci wnętrz powinni być zorientowani również i w tym zakresie. Ogromną zaletą architektów jest terminowość wykonywania projektów ze względu na to, że „czas to pieniądz” – klienci mogliby kupić materiał wykończeniowe w atrakcyjnych cenach, ale często muszą wstrzymać się z uwagi na zwłokę w tworzeniu projektu.

Powody, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz

Osoby, które korzystały z usług profesjonalnych projektantów wnętrz z pewnością poleciłyby współpracę z nim również innym. To właśnie za sprawą ich działalności możliwe jest stworzenie wnętrz idealnych według klienta, odpowiadających jego oczekiwaniom, unikatowych i zachwycających, a jednocześnie niezwykle funkcjonalnych, jasnych i odpowiednio zagospodarowanych.  Współpraca z projektantem wnętrz pozwala nam na uniknięcie wielu problemów, o których wystąpieniu sami nawet byśmy nie pomyśleli (na przykład brak gniazdka na bardzo długim korytarzu uniemożliwiający odkurzanie tej przestrzeni czy też zbyt wysoko ulokowany piekarnik, do którego niskie osoby nie będą w stanie sięgnąć). Dodatkowo w ten sposób oszczędzamy czas – gdyż samemu nie musimy analizować różnych wersji i rozwiązań, a także pieniądze z racji tego, że unikamy „nietrafionych” pomysłów.

Jeżeli szukasz doświadczonego i kreatywnego projektanta wnętrz, to Pani Katarzyna Cichońska-Karge na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom, a szczegóły na stronie https://interior-art.com.pl/