Szkodniki roślin takie jak: mszyce, ślimaki, przędziorki, wciornastki oraz ich larwy, powodują liczne szkody w uprawach. Dlatego też, po pojawieniu się jednego osobnika należy natychmiast użyć środka, by zapobiec rozwojowi owadów.
Szkodliwe owady żerujące na roślinach oraz ich larwy
Szkodniki roślin, takie jak mszyce, przędziorki, wciornastki i ślimaki, mają negatywny wpływ na zdrowie i wzrost rośliny. Ich obecność często prowadzi do uszkodzenia rośliny, zwłaszcza jej młodych liści. Narażony jest spód liści, gdzie owady żerują, wysysając soki również korzeni. W przypadku przędziorków, które tworzą sieć na liściach, zostaje ograniczony dostęp światła do rośliny, więc hamowany jest jej wzrost.
Jeśli chodzi o ślimaki, zostawiają na roślinach śluz. Zostają uszkodzone rośliny, ich liście i korzenie. Obecność szkodników można zaobserwować szczególnie w nocy, bo wtedy żerują, pozostawiając po sobie charakterystyczne dziury w liściach. W przypadku mszyc istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo, ponieważ owady przenoszą choroby, a wysoka wilgotność i suche powietrze sprzyjają ich rozmnażaniu.
Wciornastki, z kolei, atakują roślinę, a kiedy pojawiają się na młodych liściach, prowadzą do deformacji i opadania. Trzeba zwracać uwagę na larwy owadów, które są bardziej niebezpieczne niż osobniki dorosłe, ponieważ intensywnie uszkadzają rośliny. Mają bowiem wysokie zapotrzebowanie energetyczne, niezbędne do wzrostu i rozwoju. Przykładowo larwy mszyc, szybko się rozmnażają i są trudne do opanowania.
Preparaty na szkodniki roślin
Najczęściej występującymi owadami są mszyce. Walkę z nimi należy rozpocząć zaraz po rozpoznaniu, ponieważ przemieszczają się błyskawicznie, szczególnie odmiany skrzydlaste. Podczas rozmnażania wydają ok. 20 pokoleń rocznie. Warto sięgnąć po środek na mszyce występujący w postaci sprayów, który jest gotowy do użycia.
Roślina jest bezpieczna, dzięki temu, że preparat niszczy tylko szkodniki. Środek usuwa mszyce na dwa sposoby: po dotknięciu produktu przez owady oraz w wyniku jego spożycia. Na rynku dostępne są również środki chemiczne w formie oprysku. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zapoznać się z informacją zamieszczoną na etykiecie produktu. Trzeba też dokładnie ustalić ilość preparatu koniecznego do użycia. Podczas stosowania konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Środki chemiczne mają zastosowanie również w bryle korzeniowej, znane również jako preparaty doglebowe. Chronią rośliny przed szkodnikami atakującymi korzenie oraz dostarczają składników odżywczych. Produkty warto używać zapobiegawczo przeciw chorobom. Dzięki nim rośliny wzrastają i wypuszczają dłuższe pędy. Zapewniają zdrowe warzywa, kwiaty, drzewa i krzewy.
Podsumowanie: walka ze szkodnikami roślin
Zwalczenie szkodników żerujących na roślinach jest kluczową sprawą, ponieważ powodują straty w uprawach. Ne jest to jednak łatwe zadanie i wymaga kompleksowego podejścia, z uwagi na wiele gatunków owadów. Systematyczna kontrola plonów pozwala natychmiast po pojawieniu się szkodnika, zastosować właściwy preparat. Zlikwidowanie problemu w zarodku, zapobiegnie większym stratom. Naturalne środki występują jako płynne i sypkie wyroby, a także lepy. Duży wybór pozwala dostosować produkt do sposobu bytowania szkodników. Nie zawierają sztucznych dodatków i zapychaczy. Każdy składnik ma określoną funkcję. Środki skutecznie usuwają szkodniki, chroniąc przy tym rośliny. Produkty eliminują kilka rodzajów szkodników wraz z larwami. Dzięki organicznym środkom można cieszyć się zdrowymi drzewami, krzewami, warzywami i kwiatami.