Prezbiopia – na czym polega ta wada wzroku i jak ją leczyć?

Rozmaite wady wzroku są dzisiaj codziennością. Znacznie większa średnia życia sprawia, że nasz organizm jest eksploatowany dłużej, a narządy takie jak wzrok o wiele bardziej się zużywają. Do najpowszechniejszych wad wzroku należą oczywiście krótkowzroczność i dalekowzroczność, ale właśnie z racji dłuższej średniej życia niemal każdy człowiek spotka się na pewnym etapie z prezbiopią.

Czym jest prezbiopia?

            Prezbiopia to naturalne zjawisko, na które musimy być przygotowani już po 40 roku życia. Dotyka większości osób. Polega na coraz słabszym widzeniu z bliskiej odległości. Nie bez powodu nazywana jest również starczowzrocznością, ponieważ wynika ona bezpośrednio ze zużycia naszego narządu wzroku. Prezbiopia nigdy nie pojawia się nagle i jako długotrwały proces raczej zostanie przez nas zauważona. W pierwszym etapie możemy mieć problemy z czytaniem coraz drobniejszego druku, aż w końcu fakt ten stanie się dla nas zbyt uciążliwy, by poprawnie funkcjonować bez okularów. Innym symptomem wskazującym na możliwe problemy ze starczowzrocznością jest konieczność mrużenia oczu w celu poprawy ostrości widzenia. Innymi słowy jest to pewna forma dalekowzroczności, która jednak powodowana jest w tym wypadku po prostu naszym wiekiem i zużyciem naszych oczu.

Więcej na: https://coopervision.pl/

Okulary i soczewki kontaktowe

            Kiedy już trafimy do lekarza specjalisty z objawami prezbiopii najczęściej zostaną nam zaproponowane okulary lub soczewki kontaktowe jako forma korekcji wzroku. Są to metody bardzo skuteczne, choć mające swoje ograniczenia, szczególnie jeżeli schorzenie występuje w parze z innymi wadami wzroku. Okulary rzecz jasna nie przez każdą osobę są dobrze znoszone z racji nacisku na nosie, a także przez niektóre osoby z powodów estetycznych. Z kolei soczewki dają szerokie możliwości, ale również nie mogą być stosowane w każdym przypadku. Soczewki dają jednak zwykle znacznie większy komfort widzenia pod każdym kątem. Wiążą się oczywiście z nieco większym kosztem, ale dla wielu osób to nadal rozwiązani korzystniejsze z racji wygody użytkowania – do wyboru mamy jednodniowe, tygodniowe lub dwutygodniowe soczewki oraz miesięczne.

Korekcja laserowa starczowzroczności

            Korygowanie prezbiopii za pomocą lasera jest możliwe, ale trudniejsze do wykonania, aniżeli w przypadku dalekowzroczności. Nie ma tu bowiem faktycznego zniekształcenia siatkówki oka, ale mamy do czynienia ze zużyciem narządu wzroku. Dlatego właśnie choć wielu lekarzy zaleca takie właśnie rozwiązywanie tego problemu, znacznie częściej możemy być niezadowoleni z uzyskanych efektów lub po czasie może nas czekać ponowna operacja.