W powszechnej opinii praktyki są dodatkowym obciążeniem, które zabiera studentom wolny czas. Jednak wcale nie musi tak być. Przemyślane i dobrze zaplanowane praktyki są okazją do zdobycia cennego doświadczenia oraz wielu innych korzyści. W jaki sposób warto podejść do obowiązkowych praktyk studenckich?
Okazja do skonfrontowania swoich wyobrażeń o pracy w zawodzie z rzeczywistością jest bezcenna. Dzięki studenckim praktykom zawodowym możesz samodzielnie przekonać się, jak naprawdę wygląda wykonywanie danego zawodu i czy jest to coś dla Ciebie. Tworząc sprawozdanie z praktyk studenckich i podsumowując ten czas, możesz też zdecydować jaką ścieżkę kariery obierzesz po studiach. Czym są praktyki?
Okazja do zapoznania z zawodem
Praktyki studenckie musi odbyć niemal każdy student – stanowią one nieodłączny element studiów. Konkretne wytyczne dotyczące ich przebiegu różnią się w zależności od kierunku. Miejsce odbywania praktyk zwykle wybierane jest przez studentów samodzielnie, np. ze względu na lokalizację czy chęć nawiązania współpracy z konkretną firmą lub instytucją. Wyższa Szkoła Biznesu National Louis University posiada porozumienie z różnymi miejscami, w których studenci mogą odbywać praktyki – jeśli więc samodzielnie nie uda im się znaleźć takiego miejsca, mogą zwrócić się do opiekunów praktyk. Podczas ich trwania musi zostać zrealizowany plan zawierający różne obowiązki związane z pracą na danym stanowisku.
Praktyczne umiejętności
Podczas praktyk studenckich można nie tylko przyglądać się działaniu danej instytucji, ale również sprawdzić się w samodzielnym wykonywaniu niektórych obowiązków. Tak zdobywane umiejętności praktyczne są bardzo cenne i pozwolą w przyszłości sprawniej wdrożyć się w zadania związane z pracą.
Networking
Czas studenckich praktyk można także wykorzystać na poznawanie różnych osób z branży. Rozmowy dotyczące aktualnych trendów i perspektyw zawodowych w różnych dziedzinach mogą być cenną wskazówką w wyborze przyszłej ścieżki kariery.
Okazja do sprawdzenia swoich umiejętności
Student podczas praktyk ma możliwość zastosowania swojej wiedzy teoretycznej do wykonywania prawdziwych zadań. Jednak odbywa się to pod czujnym okiem opiekuna, który dba o bezpieczeństwo i prawidłowe wykonywanie obowiązków. To świetna okazja, aby zadawać pytania i rozwiewać różne wątpliwości związane z pracą w danym zawodzie. Praktyki to również czas na przećwiczenie wielu aspektów związanych z zawodowymi obowiązkami. Warto to zrobić właśnie wtedy, gdyż później, w trakcie prawdziwej pracy, przyznanie się do niewiedzy, czy braku danej umiejętności może już nieść ze sobą pewne konsekwencje.
Jakie są sposoby na zwolnienie z praktyk?
Chociaż praktyki są niezwykle cenne, to niektóre osoby mogą się ubiegać o zwolnienie z obowiązku ich odbywania. Należą do nich np. studenci, którzy już pracowali lub nadal pracują w zawodzie i posiadają niezbędne doświadczenie. Rozwijanie swojej kariery jeszcze w trakcie studiów jest dobrym pomysłem i znacznie ułatwia znalezienie pracy po ich ukończeniu.