Poznajmy runy znaczenie

Runy znaczenie to bardzo interesujący oraz ciekawy temat. Tak naprawdę runy to coś więcej niż jedynie starożytny system zapisywania. Tajemnicze znaki skrywają w sobie moc, której bezpośrednie ukierunkowanie przede wszystkim zależy od samej intencji osoby, która z nich korzystać. Runiczne symbole przepowiadać mogą przyszłość, chronić, czynić zło czy też dzielić się energią. Ten, kto chce pogłębić ich tajemnicę, powinien się kierować na pewno odpowiedzialnością. Znacznie poszczególnych run się odnoszą do losów człowieka, a więc ich rola się nie sprowadza jedynie do bycia literką w pradawnym alfabecie.

Nordyckie runy

Jeśli chcemy mówić o temacie jakim jest runy znaczenie, to musimy w pierwszej kolejności nieco się przyjrzeć ich historii. Starożytne runy to alfabet, który jest używany przez germańskie ludy. Były najprawdopodobniej najstarszą formą europejską zapisu słów. Kiedyś runiczne pismo służyło czemuś więcej, niż przekazywaniu wiedzy o dawnych dziejach. Staronordyjski język tłumaczy słowo runa jako pewnego rodzaju tajemnicę. Miały one spore znaczenie we wszelkich magicznych obrzędach. Jak głoszą legendy, runy to dary dla ludzi od boga – Odyna. Jego posłańcem, który nauczyć miał ich symboliki, był Hejmdal. Był to strażnik Tęczowego Mostu. Najstarsze runiczne zapiski pochodzą z drugiego wieku naszej ery. Jedno ze znalezisk prastarych odkryto również na terenie Polski, a dokładnie w Rozwadowie nad Sanem. Grot włóczni tam znaleziony wykonany został najprawdopodobniej w trzecim wieku naszej ery.

Przejdźmy do znaczenia run

Najstarszą oraz jednocześnie najczęściej używaną formą runicznego alfabetu jest fuþark starszy, który ma charakter ogólnogermański. Ta forma zapisu z czasem obejmowała dwadzieścia cztery znaki. Przeszła sporą metamorfozę. W co po niektórych krajach używano jego 31-znakowej odmiany, a w innych 28-znakowej. Jednak jedne z pierwszych run się składały z 24 symboli. Co one oznaczają?

Fehu jest symbolem odnoszącym się do harmonii, płodności oraz także urodzaju. Z kolei uruz symbolizuje moc. Zapowiada rozwój oraz spore zmiany. Podkreśla, że każdą przeciwność losu możemy wykorzystać na swoją korzyść.

Thurisaz to symbol dobrej nowiny oraz ogromnej siły. Ta runa nam daje do zrozumienia, że każde z działań poprzedzone powinno być analizą. Ansuz to runa wiedzy. Odnosi się do komunikacji na poziomie pisanego słowa. Na sam koniec powiedzmy sobie o raido. Jest to znak podróży. Może symbolizować wprawę w dosłownym sensie, jak i także sensie metaforycznym, odnosząc się do duchowej podróży.