Powróciła moda na staroświeckie imiona męskie

Czy zauważyliście, że od kilku lat powróciła moda na staroświeckie imiona męskie oraz damskie? Rodzice decydują się bardzo często na nie z uwagi na pamięć po swoich dziadkach czy też babciach. Jakie są oficjalne dane? Które imiona często się powtarzają? Chętnie się przekonamy.

Najbardziej popularne imiona

Zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji imieniem najpopularniejszym dla dziewczynki jest Julia. Z kolei dla chłopca – Antoni. W czołówce nie zabrakło także miejsca na takie imiona jak Maja, Zuzanna, Jan czy też Jakub.

Oczywiście staroświeckie imiona męskie i damskie także znalazły się w tym rankingu. Najpopularniejsze to Helena, Władysław oraz Stanisław. W opozycji do staroświeckich imion nadawane są także bardzo nowoczesne i egzotyczne imiona. Wśród nas jest już nie jeden i nie jeden Ollie, Ragnar, Zlata czy też Anisa.

W roku 2017 w naszym kraju imionami najrzadziej nadawanymi były: Miła, Tina, Fatima czy też Maryna. Z kolei u chłopców najrzadziej nadawanymi imionami były Maximus, Charlie, Yusuf czy też Brandon.

Ustawa regulująca nadawanie imion

Bardzo ciekawą informacja jest kwestia, że weszła w życie ustawa, która zmieniała przepisy obowiązujące do tej pory jeśli chodzi o nadawanie dzieciom imion. Rodzice dotychczas mogli nazywać swoje dzieci w taki sposób, aby imiona między innymi nie pozostawiały żadnych wątpliwości co do samej płci dziecka oraz go nie ośmieszały.

Przy nazywaniu potomka musimy się zastanowić, czy naszym postępowaniem nie wyrządzimy mu jakiejś krzywdy. Imiona egzotycznie brzmiące są nadal w Polsce obiektem drwin i to nawet wśród osób dorosłych. Dzieci w ten sytuacji mogą mieć jeszcze trudniej. Wiedzmy, że dzieci w szkole naprawdę bywają okrutne.

A jakie imiona znalazły się na liście nie staroświeckich imion, ale imion najdziwniejszych? Na pewno są to Kasjana, Duszam, Jovan, Amin, Radochna czy też Polianna. Jak widać na powyższym rodzice mają różne pomysły. Jak najbardziej szanujemy imiona staroświeckie. Są naprawdę przepiękne. Przenosimy się dzięki nim do innej epoki czy też do wspomnień po naszych dziadkach i babciach, ale te udziwnione, nowoczesne imiona nie są dla nas. Mówimy im stanowcze nie. Czasami takimi imionami nie nazwalibyśmy nawet naszego psa czy też kotka, a co dopiero dziecko. Pamiętajmy także o tym, że imię powinno pasować idealnie do nazwiska i odwrotnie. Conan Nowak brzmi i wygląda źle, a więc nie próbujmy takich połączeń akurat na najważniejszych osobach w naszym życiu, a więc na naszych dzieciach. Powinna to być przemyślana decyzja.