Powiększanie piersi – zalecenia przed i po zabiegu

Operacje powiększania piersi są jednymi z najczęściej wykonywanych na świecie w kontekście estetyki ciała. Panie chętnie korzystają z możliwości, jakie daje nowoczesna medycyna, mają do wyboru wiele metod, w zależności od tego, jaki efekt chcą uzyskać. Jednak do operacji powiększających piersi należy się właściwie przygotować. Jakie są zalecenia przed i po zabiegu? Przeczytasz w tym artykule.

Konsultacja przed zabiegiem powiększania piersi

Przygotowanie się do zabiegu rozpoczyna odpowiednia konsultacja z lekarzem prowadzącym. To spotkanie, to idealny moment na ustalenie rozmiaru, projekcji i wyglądu implantu piersiowego, który zostanie wszczepiony. Podczas rozmowy powinnaś opowiedzieć lekarzowi o swoich preferencjach co do wyglądu – czy wolisz okrągły kształt, czy anatomiczny. Lekarz pomoże dobrać odpowiedni implant do twojej budowy ciała i efektu, jaki chciałabyś uzyskać. Pamiętaj, że porównywanie się do innych nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Każdy implant może inaczej wyglądać u różnych pacjentek. Dlatego odpowiednia konsultacja i zrozumienie potrzeb pacjentki, jest tak istotne w momencie doboru implantu (źródło: https://drwitwicki.pl/zabiegi/piersi/powiekszanie-piersi/ ).

Jakie badania wykonać przed powiększaniem piersi?

Jest to operacja inwazyjna, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, dlatego odpowiednie przygotowanie zakłada dostarczenie wyników badań. Przede wszystkim powinnaś wykonać podstawowe badania laboratoryjne jak np. grupa krwi czy morfologia. Istotne będzie również wykonanie USG piersi, a w przypadku pacjentek po 40. roku życia, także EKG.

Zalecenia przed zabiegiem powiększającym piersi

Aby rekonwalescencja po zabiegu przebiegała sprawnie i szybko, zaleca się m.in. odpowiednią dietę przed operacją. Warto przejść na lekkostrawną dietę, ale nie powinna być ona restrykcyjna (np. niedobór białka to czynnik utrudniający gojenie się ran). Bardzo ważne jest, aby przed powiększeniem piersi (a właściwie każdą operacją) zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów, gdyż tego typu używki utrudniają późniejsze gojenie się ran. W konsultacji z lekarzem należy również zrezygnować z leków rozrzedzających krew, aby nie doprowadzić do nadmiernego krwawienia podczas operacji.

Zalecenia pooperacyjne

Po operacji powiększania piersi należy również przestrzegać odpowiedniej diety. Dzięki temu rany będą się lepiej i szybciej goiły. Należy postawić na lekkostrawną dietę, bogatą w witaminy, białko i błonnik (aby nie dopuścić do pojawienia się zaparć). W tym czasie powinno się też zrezygnować z picia kawy czy jedzenia słodyczy.

Rekonwalescencja po powiększaniu piersi

Po operacji należy nosić przez około 4 tygodnie specjalny, usztywniający biustonosz. Powinno się unikać gorących kąpieli i opalania. Tuż po zabiegu nie powinno się również uprawiać intensywnego sportu czy dźwigać ciężarów. Ostateczny efekt operacji powiększającej piersi będzie widoczny po ok. 3 miesiącach od zabiegu. Warto również zwrócić uwagę na proces gojenia się blizn. Kiedy rana się już zagoi, warto na blizny stosować silikonowe żele lub maści, dzięki temu staną się one mniej widoczne.