Porządki w domu – proste porady

Sprzątanie to najczęściej przykry obowiązek, który niejednokrotnie przekładamy z dnia na dzień. Jest przecież wiele przyjemniejszych opcji na spędzanie wolnego czasu! Nie oznacza to jednak, że problem rozwiąże się sam, a mieszkanie zacznie lśnić czystością. W takim razie, jak utrzymywać porządek w domu, aby sprzątanie było znacznie prostsze?

Łatwiejsze odkurzanie

Pamiętaj, że podczas porządków w domu plan to podstawa! Jeśli odpowiednio rozłożysz sobie zadania i zaplanujesz kolejne czynności, sprzątanie stanie się łatwiejsze. Warto też podzielić obowiązki między domowników, dzięki czemu każdy będzie odpowiedzialny za konkretny obszar. Innym pomysłem na porządek w domu jest zakup robota sprzątającego. Na rynku znajdziesz wiele pomocnych urządzeń takich, jak: odkurzacze pionowe i automatyczne, mopy parowe lub myjki do szyb. Takie sprzęty nie tylko znacznie ułatwiają zadanie, ale też sprzątają dokładniej.

Odkurzanie to czynność polegająca nie tylko na oczyszczaniu podłogi, ale również ścieraniu kurzu. Zadanie to znacznie usprawni ściereczka z mikrofibry, która doskonale zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Z jej pomocą szybko pozbędziesz się kurzu zalegającego na meblach, ekranach oraz lustrach. Taka ściereczka jest wyjątkowo chłonna i odporna na uszkodzenia. Aby nieco ułatwić sobie porządki w domu wykorzystaj też antystatyczne środki czyszczące. Specjalna formuła produktów zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się kurzu na różnych powierzchniach.

Czy warto zainwestować w robota sprzątającego?

Wykorzystanie zaawansowanych technologii znacznie skraca czas sprzątania oraz zwiększa jego efektywność. Klasyczne połączenie zmiotki i szufelki już dawno odeszło do lamusa, a ich miejsce zastąpiły inteligentne urządzenia. Czy warto zainwestować w sprzęt, który będzie wsparciem w codziennym sprzątaniu? Zdecydowanie tak! Automatyczny robot sprzątający można zaprogramować tak, aby pracował pod nieobecność domowników. Cichszy tryb pracy umożliwia też wykonanie zadania nocą lub w czasie, gdy będziesz oglądać ulubiony serial siedząc na kanapie.

Inną alternatywą jest odkurzacz pionowy, który pozwoli dotrzeć do każdego zakamarka, jest prosty w obsłudze i nie wymaga schylania się podczas odkurzania. Bardziej zaawansowane modele mają też możliwość odpięcia części urządzenia i przekształcenia go w odkurzacz ręczny. Dzięki temu z łatwością wyczyścisz kanapę z sierści swojego pupila albo pozbędziesz się piasku z wycieraczki. Takie urządzenie jest również prostsze w przechowywaniu i zajmuje mniej miejsca od klasycznego odkurzacza.

Zobacz także: Nowoczesna alternatywa dla zmiotki z szufelką

Generalne sprzątanie kuchni

Sprzątanie kuchni przysparza często wielu problemów, zwłaszcza wtedy, gdy domownicy dużo gotują. Najprostszym sposobem na utrzymanie czystości jest systematyczne porządkowanie kuchni. Nie chodzi tu wyłącznie o zmywanie naczyń, ale także czyszczenie blatów, przecieranie kafelków czy pozbywanie się okruszków. Resztki jedzenia, tłuste plamy i kłęby kurzu nie są dobrymi warunkami do przygotowywania posiłków. Sprzątanie wszystkich zabrudzeń na bieżąco znacznie usprawni cały proces. Raz na jakiś czas trzeba też gruntownie posprzątać kuchnię – taką okazją mogą być np. wiosenne porządki w domu. Przejrzyj wtedy wszystkie szafki, wyczyść ich środek i pozbądź się przeterminowanych produktów. Zwróć też uwagę na mole kuchenne, które mogły zalęgnąć się w ich wnętrzu lub produktach spożywczych.

Do czyszczenia możesz wykorzystać gotowe środki chemiczne albo postawić na produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Jak się do tego zabrać? Woda z kwaskiem cytrynowym świetnie zneutralizuje nieprzyjemny zapach w lodówce i wyczyści blat z resztek pokarmów. Regularne przecieranie baterii kuchennej roztworem z octu i wody pozwoli natomiast zapobiec tworzeniu się kamienia.

Zobacz także: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Łazienka na błysk

Łazienka stwarza idealne warunki do rozmnażania się bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu. Warto pamiętać o jej sprzątaniu nie tylko wtedy, gdy planujesz generalne porządki w domu – kluczem są proste i regularnie powtarzane czynności. Pamiętaj o usuwaniu resztek pasty do zębów z umywalki, czyszczeniu toalety, przecieraniu osadu z mydła czy wietrzeniu pomieszczenia. Niezbędnym elementem utrzymywania porządku jest również systematyczne wymienianie ręczników, na których gromadzą się drobnoustroje.

Raz w tygodniu dokładnie czyść płytki łazienkowe, kabinę prysznicową, wannę i umywalkę. Wykorzystaj środki czyszczące dedykowane konkretnym powierzchniom, aby odpowiednio zadbać o ich higienę. Do usuwania kamienia możesz wykorzystać też pastę z sody oczyszczonej i wody, a do mycia podłogi płyn z wody oraz octu. Zadbaj też o ogólne uporządkowanie przestrzeni, wykorzystując akcesoria do łazienki. Świetnie sprawdzą się tu: kosze na pranie, wieszaki na ręczniki, koszyki na kosmetyki lub stojaki na papier toaletowy. Powinny się tu jednak znaleźć tylko niezbędne rzeczy – im więcej przedmiotów, tym trudniej będzie sprzątać.

Środki czyszczące domowym sposobem

Ważne jest nie tylko to, jak utrzymać porządek w domu, ale również jakich produktów używać. Do tego celu możesz wykorzystać detergenty chemiczne dedykowane różnym zanieczyszczeniom i typom powierzchni. Należy jednak zachować ostrożność podczas ich użytkowania, zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby stosować naturalne środki czyszczące. Ich największą zaletą jest fakt, że są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Domowe sposoby znacznie ułatwią generalne porządki w domu i nie będą bardzo kosztowne. Pamiętaj, że wiele produktów, które znajdziesz w swojej kuchni ma działanie czyszczące, dezynfekujące oraz bakteriobójcze.

Jak zabrać się za porządki w domu, aby wykorzystać samodzielnie zrobione naturalne środki czyszczące? Zacznij od przygotowania niezbędnych składników. Idealnie sprawdzą się:

  • ocet,
  • kwasek cytrynowy,
  • soda oczyszczona,
  • spirytus salicylowy,
  • woda utleniona,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • boraks,
  • sok z cytryny.

Z tych produktów możesz przygotować mleczko do czyszczenia, płyn do podłogi, a nawet proszek do prania lub detergent do toalety. Domowe środki czyszczące są niedrogie i ekologiczne, ale jednocześnie bardzo skuteczne i bezpieczne.