Poliester co to za materiał? Co musimy o nim wiedzieć?

Poliester co to za materiał? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na to często pojawiające się pytania. Poliester jest ogólną nazwą polimerów, które zawierają tak zwane estrowe wiązania. Nie zamierzamy wchodzić zbytnio w szczegóły chemiczne, ale należy uściślić parę ważnych kwestii.

Skąd się wziął poliester?

Po przeczytaniu niniejszego artykułu nikt już nie będzie miał wątpliwości i nie zada pytanie – poliester co to za materiał? Poliestry są syntetykami. Cząsteczki tego typu nie występują w sposób naturalny, ale powstają dzięki pracy utalentowanych syntetyków. Jest to cała gruba substancji, które znajdują szerokie zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu. Poliestry nam towarzyszą jako rzeczy użytku codziennego, ale także służą do wytwarzania przedmiotów zaawansowanych technologicznie, które są używane przez astronautów.

Historia poliestru nie jest wcale długa. Sięga bowiem lat trzydziestych dwudziestego wieku. Wówczas prowadzono laboratoryjne prace nad syntetycznymi materiałami, które można by było w sposób łatwy wykorzystać na potrzeby odzieżowego przemysłu. Zajmowali się tym dwaj chemicy brytyjscy. Był to John Rex Whinfield oraz James Tennant Dickson. W roku 1941 mężczyźni, którzy pracowali w Manchesterze, opatentowali właśnie PET. Swoje wersje poliestru stworzyli wkrótce chemicy amerykańscy oraz sowieccy.

Produkcja poliestru

Poliester zależnie od metody syntezy zastosowane, może mieć przeróżne właściwości. Powstaje bowiem z połączenia pewnych alkoholi, estrów czy też kwasów. Zaskakujące jest to, jak cenią wysoko wykształcenie chemiczne klientów. Chodzi o to, aby nie powiedzieć o jeden bardzo prostej rzeczy. Poliester powstaje na bazie ropy. Bezpiecznej jest użyć abstrakcyjnych chemicznych terminów, ponieważ skojarzenia z paliwem cuchnącym są najczęściej negatywne.

Po przeprowadzeniu syntezy oraz kilku zabiegach przygotowawczych poliestrowi się nadaje formę płatków drobnych. Tę stałą oraz sypką substancję się topi, aby ze strumyków zastygających móc pozyskać włókna. One podlegają rozciąganiu czy też zabiegom, które im nadają wygląd pożądany.

Czy produkowanie poliestru zagraża naszemu środowisku? Ta substancja powstaje w oparciu o ropę, która należy do nieodnawialnych zasobów, a podczas produkcji wydzielają się do atmosfery spore ilości dwutlenku węgla, jak i także opary szkodliwe dla ludzi. Jest to spore zagrożenie. Istnieje jednak także poliester z recyklingu. Jest to sposób na wykorzystanie powtórne starych ubrań oraz butelek plastikowych. Tym samym się ogranicza ilość śmieci. Wykorzystanie racjonalne poliestru nie musi być takim dużym obciążeniem dla środowiska, ale jednak wymaga kontroli.

Właściwości poliestru

Istnieje tak naprawdę kilka kategorii poliestrowych materiałów i naprawdę jest trudno nadążyć za tym, ponieważ pojawiają się często nowe receptury. Jednak da się wyróżnić kilka cech głównych samego włókna, który jest stosowany w modowej branży.

Na pewno poliester jest odporny na plamy. Przynajmniej jeśli chodzi o wszelkie substancje na bazie wody, a więc niemal wszystkiego, czym się można poplamić. Wymienić możemy tutaj między innymi sos pomidorowy, krew czy też wino. Cecha ta wynika z tego, że nie chłonie w żadnym wypadku wody. Co więcej poliester jest niehigroskopijny. Oznacza to, że wykazuje niezmiernie małą chłonność wody.

Do tego poliester jest sprężysty. Po odkształceniu zaskakująco szybko powraca do stanu pierwotnego. Materiał, który jest w całości poliestrowy nie gniecie się w ogóle. O nim możemy także powiedzieć, że jest łatwy do zabarwienia. Możemy temu włóknu nadać każdy z odcieni. Może to być nawet barwa najbardziej intensywna. Kolor będzie bardzo trwały i dziesiątki prań go znacząco nie zmienią. Dlatego też niektóre sieciówki, kiedy kolekcji w danym kolorze nie wyprzedadzą, to zabierają rzeczy do swojego magazynu i dokonują przefarbowania.

Poliester jest mało przyjemny. Latem niestety możemy się w nim ugotować. Do tego w dotyku nie jest zbyt przyjemny. Szczególnie zakładanie poliestru bardzo taniego na gołe ciało to przyjemność dosyć wątpliwa.

Wiele osób uważam, że poliester jest brzydki. Może wyglądać nieco tandetnie. Jednak jest tani, a nawet bardzo tani. Poliester kosztuje naprawdę grosze. Reszta to oczywiście marża producenta.

Poliester w sporcie

Jak wiemy doskonale, poliester nie oddycha. Można w związku z tym łatwo się w nim spocić. W zasadzie to w 99 procentach przypadków jest tak właśnie. Większość marek odzieżowych szyje ubrania z taniego oraz także grubo plecionego poliestru. Tym wyjątkiem, a więc jednym procentem jest „łezka” nowoczesna, a więc sportowy materiał z kanalikami charakterystycznymi.

Żyjąc aktywnie, możemy się obecnie cieszyć ubraniami, które są dosłownie lekkie jak piórko, odprowadzają wydajnie pot, nie mokną na deszczu oraz także utrzymują komfort cieplny. Jednak sprzeda się także produkty o wiele gorsze. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Czasem okazuje się, że nasza koszulka siateczkowa nie radzi sobie w ogóle i mamy mokre plecy, chociaż rzekomo zaopatrzyliśmy się w odzież specjalistyczną.

Wybierajmy zatem odpowiedni poliester i cieszmy się wysokimi właściwościami materiału.