Poliester co to za materiał? Co musimy o nim wiedzieć?

Nie wszyscy wiedzą, że zdecydowana większość ubrań dostępnych w sklepach jest w jakiś sposób wykonana na bazie poliestru. Część z nich w stu procentach, a część jedynie z pewną domieszką. O poliestrze krąży wiele opinii, ale zanim sami zdecydujemy czy kupować wykonywaną z niego odzież, czy nie, warto mieć w tym temacie trochę fachowej wiedzy. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć o poliestrze?!

Poliester – wady i zalety materiału

Specyficzny polimer otrzymywany ze związków o małej masie cząsteczkowej (czysta chemia!) to właśnie poliester. Popularny zarówno w branży włókienniczej, jak i w przemyśle, dostępny do setek zastosowań, został opatentowany w 1941 roku przez brytyjskich chemików. Szczyt popularności zyskał w trudnych latach 70. – kiedy to szeroko reklamowano go jako cud materiał, którego nie trzeba prasować. Początkowo, z racji na niską cenę poliestrowych ubrań i rzeczywiście ich fenomenalną właściwość wpływającą na to, że się one nie gniotą, miał tysiące fanów. Trwało to stosunkowo krótko, bo szybko okazało się, że za zaletę nieprasowania trzeba zapłacić konkretną cenę: wygody, jakości i solidności.

Wady poliestru:

  • Dla większości osób ubrania w 100% wykonane z poliestru są niewygodne i nieprzyjemne w dotyku
  • Niska cena odbija się na jakości, odzież czysto poliestrowa bardzo szybko się niszczy i wręcz określana jest jako tandetna (dotyczy to głównie starszych metod wytwarzania poliestru, które niestety wciąż są wśród części producentów popularne)
  • Jego produkcja szkodzi środowisku (chociaż są odmiany produkowane z odpadów recyklingowych, więc tu nie jest jeszcze aż tak źle!)
  • Może się elektryzować, więc w przypadku wykonywanych z niego czapek, szali czy kapeluszy, będzie psuł efektownie ułożoną fryzurę
  • Mało przewiewny, mało oddychający (jest tworzywem sztucznym, więc istnieje ryzyko podwyższonego pocenia się)
  • Niesamowicie łatwopalny – w odzieży z poliestru lepiej unikać przebywania w zbyt bliskim źródle ognia

Zalety:

  • Nie trzeba go prasować, nie odkształca się i nie rozciąga
  • Jest tani
  • Cechuje go lekkość i plamoodporność (zabrudzenia zejdą nawet w zimnej wodzie)
  • Produkowany w nowoczesnych fabrykach – jest bardzo wytrzymały, w przeciwieństwie do starych metod jego wytwarzania
  • Nie wchłania wilgoci, szybko wysycha

Należy pamiętać, że skrajne wady, podobnie jak i zalety poliestru uwidaczniają się szczególnie w tej odzieży, która jest z niego wykonana w 100%. Domieszki poliestru w ubraniach z bawełny czy innych włókien mogą być wręcz korzystne, dlatego jeśli na metce bluzy, kurtki, swetra czy spodni znajdziemy cząstkę poliestru, 10-30% to zupełnie nie powinniśmy się tego obawiać. Taka odzież będzie lepiej układać się na ciele, nie będzie wymagała męczącego prasowania, nie obciąży nas w czasie jej noszenia i co ważne, będzie tańsza.