Poliamid co to za materiał? Z czego są wykonane twoje ubrania?

Poliamid co to za materiał jest pytaniem, które zadaje sobie wiele osób. Tak naprawdę poliamid jest mylony często z poliestrem, chociaż ma nieco inne właściwości. Kiedy poliamid okazuje się pomocny? Kiedy powinniśmy się go wystrzegać? Jak materiał ten wpłynął na historię mody?

Czym jest oraz skąd pochodzi?

Zaraz udzielimy odpowiedzi na pytanie – poliamid co to za materiał? Jednak na początek małe zaskoczenie. Czy wiesz, że poliamidy są substancjami chemicznymi, które również występują w sposób naturalny? Z chemicznego punktu widzenia do poliamidów także należy jedwab czy też wełna. Jednak o poliamidach  mówimy, gdy mamy na myśli otrzymywane materiały w drodze sztucznej syntezy.

Na metkach naszych ubrań słowo poliamid się odnosi do syntetycznego włókna, które opracowane zostało w latach trzydziestych przez Wallace’a Carothersa – wybitnego chemika. W roku 1938 wynalazek ten został wprowadzony do produkcji masowej pod nazwą nylonu.

W tamtym okresie, w związku z mającym miejsce Wielkim Kryzysem, pracowano dosyć intensywnie nad wymyśleniem tworzyw sztucznych niedrogich. Próbowano nawet szyć z winylu. Jednak on znalazł szersze zastosowanie w produkcji gramofonowych płyt. Zresztą obecnie winyl nie jest nadal zbyt lubiany jako materiał przeznaczony na ubranie, ponieważ daje zazwyczaj super sztuczny efekt. Nylon natomiast zrobił w biznesie tym karierę wręcz oszałamiającą.

Przez bardzo długie lata wynalazek ten jedynie się kojarzył z pończochami. Do tego stopnia, że wyroby te nazywano powszechnie nylonami. Ale najpierw wspomnieć warto, że poliamid syntetyczny zrewolucjonizował nasze życie nawet w zakresie higieny naszej jamy ustnej. W roku 1938 w Stanach Zjednoczonych pojawiły się na rynku pierwsze szczoteczki do zębów, które są uzbrojone we włókna nylonowe. Czy wiesz, czego przedtem używano? Były to szczoteczki z włosiem zwierząt, między innymi konia lub też dzika.

Wracając jednak do tkanin, to już w roku 1939 na EXPO w Nowym Jorku zostały zaprezentowane słynne nylonowe pończochy, które weszły rok później do produkcji masowej. Przedtem używano często pończoch wełnianych oraz bawełnianych, ale zdecydowanie najbardziej eleganckie były pończochy jedwabne. Te ostatnie cechowały się przepięknym połyskiem. Jednak szybko stosunkowo się zużywały, tracąc znacznie na estetyce. Nie były także za tanie, a cena ich jeszcze wzrosła (znacznie drastycznie), gdy w wyniku drugiej wojny światowej import jedwabiu z Azji do Stanów Zjednoczonych oraz Europy poważnie został utrudniony.

Jakie są właściwości włókna poliamidowego?

Na samym początku powiemy sobie o niezbyt wysokiej chłonności. Poliamidy uzyskują niższy wielokrotnie wynik zdolność do tak zwanej absorbcji płynów od wełny czy też lnu. Bardzo szybko schną, ale łatwo się spocić w nich oraz niezbyt pięknie pachnie.

Musimy wspomnieć także o sztywności. Poliamidu nie da rady w ogóle pognieść. Jednak co z tego, skoro jest on bardzo sztywny, a w związku z tym dosyć nieprzyjemny w użytkowaniu codziennym.

Mamy tutaj także do czynienia z bardzo wysoką odpornością mechaniczną. Poliamidowe włókna są wyjątkowo bardzo mało podatne na wycieranie czy też rozdarcia, ale nie warto się z tegoż powodu za bardzo cieszyć. No cóż, w końcu opony się nie mogą przecierać.

Musimy także wspomnieć o wrażliwości na słońce. Poliamidy, które są wystawione na działanie długotrwałe naturalnego światła blakną czy też żółkną oraz się szybciej starzeją. Mają także skłonność do pillingu. Poliamidy, które imitują bawełnę oraz wełnę mają również tendencję do mechacenia się.

Niestety na sam koniec właściwości musimy zauważyć nieco sztuczny wygląd. Ubrania, które zrobione są w całości z poliamidu wyglądają przeważnie bardzo sztucznie oraz źle. Dosyć daleko im do szlachetnych oraz eleganckich kolorów.

Do czego się nadaje poliamid?

Generalnie, to odradza się ubrania, których materiałem głównym jest poliamid. Wyjątek stanowią praktyczne nylonowe kurki. Możemy zaakceptować je, ale jednak po godzinach pracy. W przypadku ubrań bardzo eleganckich trwają cały czas spory o domieszkę poliamidu do wierzchnich okryć. Głównie tutaj chodzi o grube oraz zimowe płaszcze. Tenże syntetyk zdaniem co po niektórych podnosi znacznie trwałość kaszmiru oraz wełny. Nie może na dodatek przekraczać dwudziestu procent, a to z powodu sporej skłonności do mechacenia. Jeśli zaś chodzi o spodnie, koszule czy też sukienki, to poliamid odpada i to całkowicie.

Poliamidy, bardzo podobnie jak poliestry, wykorzystywane są przy produkowaniu odzieży sportowej o wysokiej jakości. Technologie zaawansowane pozwalają na przykład kurtce przeciwdeszczowej zapewnić bardzo wysoką oddychalność czy też niesamowicie imponującą ochronę przed deszczem oraz przed śniegiem. Jak zwykle w przypadkach takich nie brakuje kompletnie ubrań dla profesjonalnie udających, a więc wybierajmy tylko i wyłącznie odzież certyfikowaną.

Na powyższym zostały raczej rozwiane wszelkiego rodzaju wątpliwości, które dotyczą poliamidu. Na pewno mając świadomość powyższego tak chętnie nie sięgniemy po ubrania, które są wykonane właśnie z poliamidu.