Podróżowanie solo. Dlaczego warto podróżować w pojedynkę?

Masz już zgromadzone pieniądze na podróż, wiesz, gdzie chcesz jechać i na jak długo, a jedyne czego Ci brakuje to towarzysz podróży? Postaw na podróżowanie solo! Obawiasz się, ze w pojedynkę sobie nie poradzisz? Poniżej przedstawiamy powody, które być może Cię do tego zachęcą.

Zalety samotnego podróżowania

Wspólne wycieczki ze znajomymi mają niepodważalne zalety, jednak warto chociaż raz w życiu wybrać się w podróż solo. Jest to bowiem doskonała okazja do spróbowania czegoś nowego i sprawdzenia jak poradzimy sobie w sytuacjach, kiedy jesteśmy zdani tylko na siebie. Jakie jeszcze zalety ma podróżowanie w pojedynkę?

  • Wyjazd w dogodnym terminie

Kilku osobom trudno jest zwykle zgrać termin wyjazdu, a decyzja o samotnej podróży uwalnia od tego problemu. Wakacje można zaplanować z wyprzedzeniem — nawet półrocznym, czy też rocznym. Jest jeszcze jeden plus takiej decyzji. Bilety lotnicze, kolejowe i autobusowe kupowane z dużym wyprzedzeniem są o wiele tańsze!

  • Niezależność, dzięki której zwiedzasz, tak jak chcesz

Może zdarzyć się, że Twój towarzysz podróży będzie miał na nią zupełnie inny plan. Na przykład zamiast aktywnego zwiedzania będzie wolał przez cały dzień plażować. Wspólny wyjazd, zamiast cieszyć, okaże się pełen kompromisów, z których niekoniecznie będziecie oboje zadowoleni. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoja wyprawa była spełnieniem marzeń, bez ograniczeń, postaw na podróż solo!

  • Czas na lepsze poznanie samego siebie

W samotnej podróży zyskujesz czas tylko dla siebie, który w pełni możesz wykorzystać na sprawdzenie, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. To także możliwość zastanowienia się nad własnymi potrzebami, a także na snucie planów dotyczących swojego życia.

  • Odpoczynek bez poczucia winy

Podróżując w grupie, często ulegamy presji ekspresowego realizowania planu podróży i zwiedzania. Podróżowanie solo pozwala na zmianę planów bez poczucia winy, że wpłynie to na poziom satysfakcji współtowarzyszy. Wszystko możesz robić wolniej, skupiając się na aktualnej chwili, dzięki czemu z wyjazdu przywieziesz więcej cennych wspomnień.

  • Zdystansowanie się do problemów życia codziennego

Niezaliczone kolokwium, kłótnia z partnerem, wkurzający szef w pracy… Problemy, które na co dzień zaprzątają nam głowę, w obliczu bezkresu oceanu, ściany majestatycznego lasu, czy też spoglądania ze szczytu góry na świat poniżej, pozwalają nabrać odpowiedniego dystansu i sprawiają, że wszystko nabiera zupełnie innej perspektywy.

  • Podróżowanie solo to szkoła zaradności

Samotne podróżowanie zmusza często do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Szybko uświadamiany sobie, że nie możemy liczyć na pomoc innych, i jeśli czegoś chcemy, musimy to sami sobie załatwić. Być może dzięki temu wzmocnisz poczucie własnej wartości, przełamiesz wewnętrzne bariery i przekonasz się, że jesteś w stanie zrobić więcej, niż Ci się wydawało.

Gdzie w samotną podróż?

Odpowiedź na pytanie, gdzie można pojechać w samotną podróż, powinna brzmieć: wszędzie. No właśnie, powinna. Jednak nie każdy kraj jest tak samo bezpieczny, nie każdy polecany jest do wędrówek solo. Przed wyborem kierunku podróży, zastanów się, co może sprawić, że będziesz czuć się nieswojo. Zaczepki na ulicy? A może trudność z dogadaniem się po angielsku? Wybierz takie miejsce, które da Ci poczucie bezpieczeństwa. Możesz także skorzystać z rankingu najbezpieczniejszych krajów świata.

Według GIP (Globalny Indeks Pokoju) listę TOP 10 najbezpieczniejszych krajów świata na rok 2022 roku, po raz kolejny otwiera Islandia. Na pozycji wicelidera uplasowała się Nowa Zelandia, dalej Dania, Portugalia i Słowenia. W rankingu znalazły się także Austria, Szwajcaria, Irlandia, Czechy i Kanada. Za najmniej bezpieczne kraje do podróżowania solo zostały uznane RPA, Brazylia, Rosja, Meksyk oraz Iran.