Po co wykonywany jest pantomogram?

To na pewno zupełnie naturalne, że człowiek chce wcześniej dowiedzieć się, po co ma przeprowadzać dany test czy badanie – a zarówno lekarze, jak i dentyści często zlecają nam takie właśnie rzeczy. Zwykle przyczyna jest bardzo prosta – specjalista potrzebuje większej ilości informacji, aby wystawić nam jakąś diagnozę i móc wdrożyć leczenie. Nie oznacza to jednak, że nie wolno nam pytać – chodzi tutaj w końcu o nasz organizm i nasze zdrowie, więc zawsze mamy prawo wymagać odpowiedzi.

Jednym z badań, które może zalecić nam stomatolog jest pantomogram. To nic innego, jak tylko bardzo proste i zupełnie niegroźne dla naszego zdrowia zdjęcie rentgenowskie – z tą tylko różnicą, że tutaj specjalista chce zobaczyć konkretnie naszą szczękę i wszystko to, co ją otacza. To jedno zdjęcia zapewni mu perfekcyjny obraz m.in. zębów i stawów. A większość z nas doskonale wie z doświadczenia, że w obrębie szczęki potrafimy mieć sporo różnych problemów, z których sami nie zdajemy sobie sprawy. To właśnie dlatego stomatolog nie chce tutaj niczego zgadywać – woli zlecić pantomogram i poznać od razu wszelkie odpowiedzi.

Stosuj się do zaleceń specjalisty

Mnóstwo osób wybiera się do stomatologa czy dentysty w konkretnym celu i jeżeli nastawimy się na jakiś koszt to potem nie chcemy już dopłacać ani złotówki. To między innymi właśnie dlatego specjaliści czasami nie chcą podawać nam konkretnej sumy – zwyczajnie nie wiedzą oni, jak wygląda sytuacja w naszej jamie ustnej i co konkretnie trzeba będzie wykonać. 

Jeżeli jednak stomatolog mówi nam, że w naszym przypadku pantomogram jest niezbędny – warto go posłuchać. Tym bardziej, że w przypadku braku współpracy z naszej strony – leczenie po prostu zostanie przerwane. Nie możemy oczekiwać, że dentysta zaplanuje dla nas np. usunięcie zęba mądrości, jeżeli nie wie w jakiej znajduje się on pozycji. W ten sposób naraziłby nas tylko na niepotrzebny ból i powikłania – a my potem mielibyśmy pretensje tylko do niego, a nie do siebie. Jeżeli powiedziano Ci, że musisz wykonać pantomogram Warszawa na pewno posiada wiele miejsc, gdzie można zrobić takie zdjęcie.

Charakterystyka badania

Samo badanie nie jest skomplikowane – wcześniej musimy tylko pozbyć się biżuterii, ale nie ma żadnych innych zaleceń. Umieszczamy naszą głowę na specjalnej podpórce, a maszyna w krótkim czasie wykonuje dokładne i szczegółowe zdjęcie. Pantomogram to na pewno nie jest więc coś, czego musimy się obawiać. A jeżeli już jesteś obecnie w trakcie leczenia stomatologicznego i kazano Ci zrobić pantomogram Warszawa oferuje takie usługi w wielu punktach XRAY.