Plamy ze smaru – jak się ich pozbyć?

Jak można usunąć plamy ze smaru? Okazuje się, że najlepiej sobie poradzi szare mydło, masło, płyn do naczyń, benzyna ekstrakcyjna czy tez pasta BHP.

Masło na plamy ze smaru

Plamy ze smaru są wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami, ale zanim pobiegniemy do sklepu po liczne środki czyszczące, to zacznijmy lepiej od sposobów domowych na usunięcie ze smaru plam.

Do wywabienia plam możemy użyć pasty BHP, masła czy też benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętajmy jednak, że plam ze smaru pod absolutne żadnym pozorem nie możemy prasować. Bardzo wysoka temperatura jedynie utrwali plamę na tkaninie, a jej usunięcie późniejsze będzie całkowicie niemożliwe.

W pierwszej kolejności skupmy się na użyciu masła na plamy ze smaru. Podłóżmy pod plamę koniecznie jednorazowy ręcznik czy też chusteczkę higieniczną. Nałóżmy następnie na plamę troszkę masła i pozostawmy na piętnaście minut.

Później wypierzmy ubranie w ciepłem wodzie z płynem do naczyń czy też z dodatkiem proszku do prania oraz mydlin. Do tego najlepiej użyć zwykłego szarego mydła.

Inne sposoby

Na pewno szare mydło okaże się idealne do wywabienia plam delikatniejszych. Natrzyjmy plamę grubszą warstwą mydła i pozostawmy na około piętnaście do dwudziestu minut. Następnie wypierzmy daną rzecz jak zawsze.

Świetnym produktem będzie także pasta BHP. Z plamami ze smaru poradzi sobie niezwykle dobrze pasta BHP. Najlepiej jednak postawmy na tę w żelu. Dlaczego jest to takie istotne? Chociażby dlatego, że nie niszczy tkanin. Plamę należy polać pastą BHP i wypierzmy dynamicznie tkaninę w ciepłej widzie. W przypadku dosyć silnego zabrudzenia, pozostawmy pastę na jakieś piętnaście do dwudziestu minut na plamie.

Z plamami ze smaru radzą sobie doskonale płyny dobre do naczyń. Najlepiej wybierzmy te, które są skoncentrowane. Polejmy plamę sporą ilością płynu do naczyń oraz upierzmy energicznie tkaninę w ciepłej wodzie. Gdy plama już jest zaschnięta, to płyn pozostawmy na jakieś piętnaście do dwudziestu minut na tkaninie.

Za smarem poradzi sobie także ekstrakcyjna benzyna. Namoczmy wacik w benzynie, ściągnijmy nim smar z ubrania, a następnie upierzmy tkaninę w ciepłem wodzie, koniecznie z dodatkiem proszku do prania oraz płynem do mycia naczyń.

Używając ekstrakcyjnej benzyny przed rozpoczęciem czyszczenia tkaniny, pamiętajmy o wykonaniu próby na całkiem niewidocznym fragmencie ubrania. Na pewno poradzimy sobie z plamami ze smaru. Szczególnie znając już te wszystkie powyższe porady. Skorzystajmy z nich i tylko cieszmy się wręcz znikającymi plamami ze smaru.