Pieluszkowe zapalenie skóry – jak załagodzić ból u maluszka?

Pieluszkowe zapalenie skóry to dosyć powszechny problem występujący przede wszystkim w okresie niemowlęcym. Ze względu na wyjątkowo uciążliwy charakter tej dolegliwości, warto mieć świadomość tego, co można zrobić, aby jej uniknąć. Dobrze byłoby też zdawać sobie sprawę z faktu, w jaki sposób skutecznie zwalczyć pieluszkowe odparzenie, gdy już dojdzie do jego rozwoju.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry, określane często jako PZS to najczęstsza dermatoza, z jaką zmagają się niemowlęta. Zazwyczaj ma ono postać zaczerwienionych zmian zlokalizowanych w okolicy pośladków maluszka. Mogą one przybierać formę rumienia, ale również krostek, wypełnionych płynem pęcherzyków bądź niewielkich ranek. Odparzenie pieluszkowe powiązane jest niemal zawsze z bólem, pieczeniem, a także świądem skóry. Wymienione dolegliwości powodują duży dyskomfort u niemowląt, dlatego mogą być one marudne i płaczliwe. Powszechne są także problemy z zasypianiem, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Jakie są najczęstsze przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?

Odparzenie pieluszkowe u dzieci powstaje przede wszystkim dlatego, że skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i skłonna do podrażnień. Nic zatem dziwnego w tym, że mocno przylegająca pielucha spowoduje podrażnienia mechaniczne naskórka. Na jego stan niekorzystnie wpływa również długotrwały kontakt z moczem. Znajdujące się w nim substancje, takie jak chociażby amoniak, silnie podrażniają naskórek. Pieluszkowe zapalenie skóry może się zaostrzać u niemowląt energicznych i często zmieniających pozycję. Poza tym, jedną z przyczyn odparzeń może być alergia na substancje, które znajdują się w pieluszce bądź środkach do pielęgnowania skóry niemowlaka. Warto zatem stosować po preparaty hipoalergiczne. Ponadto, na podrażnienia o wiele bardziej narażone są dzieci z obniżoną odpornością, na przykład po przebytej niedawno infekcji dróg oddechowych.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, którego nie zawsze udaje się uniknąć. Niemniej jednak, można podjąć próbę zmniejszenia ryzyka wystąpienia podrażnień oraz odparzeń naskórka u niemowlęcia. Bardzo istotne jest upewnienie się w kwestii tego, że nie używa się pieluszek ani kosmetyków bazujących na substancjach, na które maluszek ma uczulenie. W razie wątpliwości, należy na jakiś czas odstawić podejrzane środki i obserwować reakcję skóry. Jeżeli jej stan ulegnie poprawie, najprawdopodobniej niemowlę boryka się z alergią. Niezwykle istotne jest także częste zmienianie pieluszek. Warto robić to mniej więcej co trzy godziny, a także za każdym razem, gdy dziecko odda stolec. Zmianie pieluchy zawsze powinno towarzyszyć przemycie pupy niemowlęcia wodą, co pozwoli na usunięcie zabrudzeń. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień bądź złagodzić zmiany wywołane przez odparzenie pieluszkowe, warto zastosować także wyrób medyczny Sudocrem. Preparat ten bazuje na substancjach o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Jest więc w stanie nie tylko zmniejszyć nasilenie zmian, ale również zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnych. 

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry może być z powodzeniem leczone w warunkach domowych, jeżeli jego objawy nie są jeszcze mocno zaawansowane. W przypadku niewielkiego zaczerwienienia oraz braku pęcherzy, warto wprowadzić pewne zmiany w codziennej pielęgnacji oraz jeszcze uważniej wykonywać czynności higieniczne. Jeżeli jednak, odparzenie pieluszkowe manifestuje się również poprzez złuszczające się pęcherzyki i nadżerki, warto rozważyć konsultację pediatryczną. Bardzo prawdopodobne jest bowiem nadkażenie zmian przez groźne bakterie oraz grzyby. Aby tego uniknąć, lekarz może zalecić preparaty antygrzybicze oraz antybiotyki na pieluszkowe zapalenie skóry. Bardzo istotna jest również obserwacja skóry niemowlęcia, co pozwala na dostrzeżenie zmian, gdy nie są jeszcze zbyt zaawansowane. Im szybciej zacznie się walkę z nimi, tym szybciej będzie można pozbyć się zaczerwienienia, świądu i pieczenia spowodowanych przez odparzenie pieluszkowe. Zwlekanie z wdrożeniem odpowiedniego postępowania niepotrzebnie naraża zaś niemowlę na powikłania i ból. 

Źródła:

Doboszyńska A., Wilmont A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, 2012, s. 272-274

Jaworek M., Jaworek A., Brzewski P., Żuber Z., Wojas-Pelc A., Pieluszkowe zapalenie skóry, 2017, s.23-27